WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Жерар Філіп і екран - Реферат

Жерар Філіп і екран - Реферат

В новому Фаусті Жерар грав складну подвійну роль, що вимагала від актора, якому ще не виповнилося і тридцяти років, глибокої зрілості. В початкових сценах він був Мефістофелем, який з'являвся для того, щоб спокушати старого вченого – Мішеля Сімона. Після укладання угоди, диявол віддавав своє молоде тіло старому і перевтілювався в його істоту. Так Жерар став Мефістофелем, сповнений сарказму, а пізніше – Фаустом чи, швидше за все, кавалерром Анрі, ентузіастом, закоханим і шляхетним, в той час як добродушний Мішель Сімон перетворювався на диявольського і сварливого спокусника.

Як і "Пармський монастир", фільм знімався в Римі в багатющих декораціях, характерних для італійського кіно. Рене Клер переніс події свого "Фауста" в епоху романтизму. Двір принца значно більше нагадував Парму Стендаля, ніж Веймар Гете. Так, для широких кіл глядачів, лицар Анрі за своїм драматичним характером став подальшим розвитком образу, перевтіленим Фабріціо дель Донго. Випадково чи ні нова роль була подібна на попередню і допомагала більше, ніж будь-яка інша, прояву основних рис персонажа Жерара.

Ключовим епізодом фільму був діалог поміж Мефістофелем і кавалером Анрі. Разом з новою молодістю угода дала вченому всемогутність. Відкривши спосіб застосування "енергії, що міститься в кожній пилинці", він став володарем безмежно потужної зброї. І тоді диявол викликав у дзеркалі з золотою рамою, видіння тієї долі, до якої його приведе фатум. Він стане володарем принцеси, потім принца, потім королівства, нарешті, всієї землі. Він створить концентраційні табори, спорудить шибениці і перейде через руїни загиблих імперій. Всюди його воля виконається ціною масових вбивств і руйнувань. Такий був шлях, який означила для нього угода. "Рок є рок, ти не можеш від нього відійти".

Але кавалер Анрі відповідав тим, що просто відвертався. Він відмовлявся від любовних утіх, від багатства, влади, він обрав для себе роль свідка, що спостерігає за перетворенням золота на пісок, він розривав угоду.

Так герой Жерара цілковито перетворювався на сучасника, який завойовує свободу, захищаючи її, ламає угоди, якщо вони, з його точки зору, є нелюдяними і несправедливими.

Невдовзі після прем'єри "Краси диявола" святкувалося п'ятдесятиріччя сучасного Фауста, невтомного дослідника (Фредеріка Жоліо-Кюрі), чий геній не міг запобігти передчасній смерті. "Кавалером Анрі" назвав його Л.Арагон в своїй ліричній імпровізації.

Творчість вченого, його образ були лиш невдовзі перед цим усвідомлені поетом. Вчений-атомник ще не знав про існування фільму, але сказав, що йому приємне порівняння з сучасним Фаустом. Адже і Жоліо-Кюрі щойно сказав "ні" долі. Роль, яку він зіграв в жорстокій боротьбі за мир, змусила його розірвати угоду і позбутися високих посад.

Під час промови, виголошеної новим кавалером Анрі, вздовж довжелезних столів, встановлених в Монтре-су-Буа в актовому залі муніципалітету, з рук до рук передавали аркуш із віддрукованим на ротаторі текстом, що починався словами "Стокгольмської відозви". Серед ста перших підписів, за якими слідували мільйони інших значилися підписи Фредеріка Жоліо-Кюрі та Жерара Філіпа.

Показавши себе в "Красі диявола" великим трагедійним актором, Жерар Філіп вважав, що його герой не повинен бути тільки драматичним. Його манила до себе комедія і навіть блазнювання. Але в цих царинах він досягнув менше, ніж в трагедії. Майже не пам'ятають характерний образ, створений ним у водевілі, придуманому Жаком Сигюром і відомому за назвою "Всі дороги провадять у Рим". Він був далекий від довершеності, випробовуючи свої сили в гротескному образі "Хоровод" режисера Макса Офюльса. Але найширшої популярності Жерар досягнув героїко-комічним образом, створеним у фільмі "Фанфан-Тюльпан".

Вже протягом більше двох століть цей кумедник-вояк був у пісні та малюнках, ніколи не набуваючи такого певного вигляду, яким наділені малюк Руссель, король Дагобер чи Мальбрук. Немало граверів малювали цього героя на старовинних розмальованих аркушах, що виходили в Епіналі і Метці. В XІX ст. його одягали в найрізноманітніші мундири, він змінював риси свого обличчя і зовнішній вигляд. Тепер від Пекіна до Сан-Паулу, від Мельбурна до Рейк'явіка поривчастий Фанфан-Тюльпан, у високих ботфортах і сорочці з розстебненим коміром, із шпагою в руці, відомий мільярду, а то і більше жителів землі, в образі Жерара Філіпа. Якби хтось забажав створити продовження пригод Фанфана, що мали буквально світовий успіх, то довелося б шукати актора, подібного на Жерара. Але такого просто нема, хоча вже минуло близько 50 років від його смерті.

Сід, д'Артаньян, Лагардер, Сірано... Фанфан продовжив цю галерею образів. Сказати так – не означає, що обов'язково прирівняти Ростана до Корнеля чи навіть Феваля-батька до Дюма-батька. Літературний образ, наділений характерними, типовими рисами, не обов'язково створюється геніальним митцем. Анрі Моньє не був генієм. Якщо сьогодні не можна читати його "Чесного Жозефа", то тип, виведений письменником, залишається так само життєвим, як і його сучасники – Фабріціо дель Донго чи Брідо. Саме Моньє був тим, хто дав Бальзаку матеріал, покладений ним у основу образа Брідо.

Це не означає, що треба принизити до рівня Анрі Моньє інших авторів "Фанфана-Тюльпана": режисера Крістіан-Жака, сценариста Рене Уїлера, автора діалогів Анрі Монсона. Кожному з них випав (без допомоги Жерара) блискучий успіх. І тим не менше основним автором у їхньому фільмі став саме актор. В минулому Фредерік Леметр, створюючи образ Робера Макера, став основним автором "Адретського шинку". Та, уявити Фанфана, втіленим іншим актором, теж не можливо. Раз створений великим актором образ переживав його і продовжує своє самостійне життя, поістині "я там, де мене нема" (В.Лагетко). Він породжує послідовників, наслідування стає даниною генію.

Галерея образів, в яку увійшов Фанфан, є типово французькою. Її відмінна риса – шляхетність. Чи можна уявити собі Сіда зрадником, Сірано – шахраєм, трьох мушкетерів – на службі у кардинала Рішельє чи будь-якого банкіра, що переслідують добрих людей?.. Вершник, що зваблює чарівну Джину Лоллобріджіду (італ. кіноакторка, партнерка Жерара у "Фанфан-Тюльпані"), вони більше подібні до кавалера Анрі, ніж це можна припустити з першого погляду. Подібно до героїв Вольтера, цей герой народних пісень сприймає "війну в мереживах" серйозно і вістря своєї шпаги націлює на справжніх ворогів. Як і генерали, публіка уявляє собі наступну війну за образом і подобою війни минулої. Коли глядач побачив, що Фанфан вивів на чисту воду високопоставлених офіцерів, він згадав не тільки 1939 рік, але і ту "холодну війну", цілком реальне полум'я якої випалювало в ті дні (1952 рік) жахливим напалмом землю Далекого Сходу.

Рік, коли Жерар Філіп створив образ Фанфана, був роком, коли він вперше грав Сіда в Авіньйоні в Національному народному театрі Жана Вілара. В той рік, коли в театрі актор досяг вершини творчості, в кіно він продемонстрував свою дотепність, свою іронію і веселість, свою спритність. Провансальські поля були свідками того, як гарцював Жерар на коні, бився на шпагах, кидався в атаку, стрибав з такою нерозсудливістю, – що справа завершилася справжнім пораненням.

Фанфан-Жерар завоював цілій світ з такою швидкістю, якої не досягав жодний герой французького кіно, в тому числі і образ, створений Максом Ліндером. Продюсер "Фанфана-Тюльпана" не переставав дивуватися, коли почав діставати замовлення на купівлю фільму такими країнами, куди не ступала нога торгівців французькими фільмами за весь час існування сьомого мистецтва (за одне це, хіба Жерар Філіп не заслуговує на те, щоб Міжнародний кінофестиваль його рідного міста Канн увічнив свого славного земляка, надавши його ім'я нагородам фестивалю – "Золота пальмова гілка Жерара Філіпа"?). Було чути оплески в залі пекінського кінотеатру, де демонструвався "Фанфан-Тюльпан". Нехай цей фільм буде типово французький, але хіба в ньому немає якихось рис, що зближують "Фанфана-Тюльпана" з китайськими операми, які розігрують акробати, дуелянти і танцівники?


 
 

Цікаве

Загрузка...