WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Помпеї - свідок минулого - Реферат

Помпеї - свідок минулого - Реферат

Зазвичай лавкою завідував довірений раб хазяїна. Багаті власники, відкриваючи майстерні,також ставили на чолі їх якогось кмітливого і знаючого ремеснораба.

Частину доходів раб міг залишати собі. Ставалось, що назбиравши грошей, він викуплювався з рабства сам купляв рабів, інструменти і засновував свою власну майстерню або лавку. Іноді колишні раби ставали значно багатшими від своїх бувших хазяїв. В Помпеях зберігся будинок такого багато вільно – відпущеника – Цецілія Юкунда. В цьому будинку знайдені воскові таблички, на яких були написані його боржників. Орендуючи у місто сукновальню, беручи участь в аукціонах на яких розпродавалось майно боржників, даючі гроші під проценти, Юкупо нажив великий маєток. Багаті вільновідпущенники хоч і не могли займати посади магістратів, відігравали важливу роль у житті міста. З них складались колегія шести августалів, віддаючих вшануванням Августа та інших абожествлених імператорів. На громадських святах, під час показів та банкетів августами займали місце безпосередньо після декуріонів.

В Помпеях збереглась велика кількість майстерень, які дозволяють судити про ремесло того часу. Серед цих майстерень, виявлені пекарні, часто з`єднанні з млинами, майстерні по виготовленню сукна та інші. Працювали в них вільні ремісники та раби. Вся робота виконувалась руками. Сцени із життя ремісників зображувались помпейськими художниками на стінах будинків. На роботу в майстерні наймались іноді й вільні бідняки. Життя їхнє було дуже тяжким. Вони отримували дуже мізерну платню. Хазяїну було вигідніше купити раба, ніж добре оплачувати працю вільного робітника.

Більша частина заробітку бідняків віддавалась за житло. Багаті громадяни будували маленьки квартирки з тісними, напівтемними коморками, які вони здавали для бідних людей. І чим більше приходило із села людей в пошуках заробітку, тим більші розходи були у домовласників. Щоб вигадати місце, на будинках будувався другий поверх. Частину приміщення здавали під лавки та майстерні, частину – під житло дрібних торговців та ремісників. Тут було темно, тісно, пахло дешевим супом з цибулею, рослинним маслом і несвіжою рибою. У грязюці гралися напівголі діти.

Зовсім іншими були будинки багатих землевласників і торговців Помпей. У головній кімнаті – атрії – хазяїн приймав приймовних у справах відвідувачів. В центрі атрія розміщувався басейн, куди через отвір у покрівлі збирались дощова вода. Басейн прикрашався статуями. Зазвичай тут знаходилась і статуя хазяїна. Біля басейну стояв великий мармуровий стіл заставлений дорогим бронзовим та срібним посудом.Чекашнями вкрашали її прекрасними зображеннями квітів, листя, пташок та звірів. У одній з стін атрія знаходився ящик, в якому хазяїн ховав свою казну.

Безпосередньо до атрія приєднувався кабінет хазяїна – таблін, з якого відкривався вид на внутрішній сад будинку – нерістиль. В теплу пору року сад був улюблений місцеперебуванням гостей. Колонпади, які оточували його, давали тінь. Фонтани та штучні водопади охолоджували повітря. Різні квіти та дерева заповнювали його ароматом.

До атрія та неристиля примикали інші примінення: літні та зимні спальні, бібліотеки, столові. Як правило, ці кімнати були невеликими. Винятком були лише столові, які були розраховані і на прийом гостей. Тут знаходився прямокутний або круглий стіл, оточений ложами. На кожній такій ложі навкоси, головою до столу, під часи їжі возлажало по три людини. Сиділи за столом лише жінки. Гості розсідались згідно свого столу в суспільстві. Парадні обіди продовжувались по кілька годин. Хазяїн старався блиснути рідкими, вишуканими стравами і мистецтвом своїх рабів, які для забави гостям деконшлували вірші та грали на різних музичних інструментах. Гостям пропунували вінки із дорогих квітів. Квітами також були обсипані стіл та ложі.

Окремо поміщались коморки рабів кухні та баня. Баня була обов`язковим атрибутом багатого будинку. Хазяїн старався зробити її зручною та вишуканою. У ній був басейн з холодною водою для плавання, і приміщення для сонячних ванн, і кімната з гарячою водою. Баня, як і увесь будинок, в холодну пору,зігрівалась гарячим повітрям. Він надходив з печі, розміщеної під підлогою, труби були прокладені всередині стін. На тій же печі нагрівався котел, з якого в баню поступала гаряча вода.

Бані були не лише у приватних будинках. Кожне місто намагалось забезпечити людей по можливості більш розкішні громадські бані. Міські болачі, даючи на це пожертви, завжди могли розраховувати на вдячність співгромадян. Жителі приходили в бані не лише помитися, а й, поспілкуватись з друзями, зайнятися гімнастикою, відпочити. Тому в банях вполитовувались зали для гімнастики, для ігор з м`ячем і навіть бібліотеки. Нерідко тут поети, рисьменники та оратори читали свої нові твори.

Підлоги в парадних кімнатах прикрашались мозаїкою, стіни покривались живописом. Мозаїка та живопис зображували тварин і пташок, різні сцени з розновідей про богів або з життя знаменитних людей.

Навіть бідні люди старались зробити привабливими свої житла,прикрасити їх дешевими статуетками або покласті в цемент, яким заливалась підлога, кілька кольорових камінців.

Скло для вікон в той час ще не використовувалась. Світло проникало через відкриті в садок двері і отвір у покривлі атрія. Вікна робили лише у вигляді дуже вузьких глибоких щілин, тому фасади, що виходилу на вулицю були майже глухими. Їхню однообразність оживляли лише незчисленні написи передвиборчих компаній, повідомлення про представлення, що мали відбуться, гладіаторських боях аукеріонах. Зустрічаються також різні написи, зроблені перехожими. В одному віршованому написі хтось виражає подив що стіна будинку до цих пір ще не провалилась від того всього, що на ній написано.

Помпей – це дуже великий археоллгічний матеріал. До нашого часу розкрито і вивчено біля4/5 міської теорії: деякі храми, терми,амфітеатр, казарма для гладіаторів, жилі будики, ряд приміських вілл. В будинку знайдена велика кількість різних домашніх побутових предметів.

В багатих будинках Помпей та приміських віллах збериглися настінкі розписи та мозаїки. Мозаїчні картинки покривають і підлоги особливо розкішних будівель. Деякі мозаїки перенесені в Неаполітанський музей, в тому числі широковідома мозаїчна картина "Битва біля Іеса". В Помпеях було знайдено велику кількість скульптур. Серед них – зображення божеств і міфічних істот, а також багато портретної скульптури.

Отже, маленьке місто Помпеї дає для нас ярку картину життя древніх римлян 2000 років тому. Ми можемо, завдяки знайреному і розкритому добре уявити політичну, громадську, побутову, культурну та інші сфери життя міста.

Помпеї – це дуже цінний для археологів матеріал. Розкопки ще продовжуються і приносять для науки багато цікавого.

Список використаних джерел:

  1. Истогриноведение древного Рима. Ред. Бощанин А.Г. - МГУ, 1981, с. 291 – 301.

  2. Аверинцев СС. и др. Древние цивилизации.- М., 1989, с. 79-81.

  3. История древного Рима. Ред. Бацанин А.Г. - М.,1974, с.272.

  4. Нариси з історії стародавнього Риму. Ковальов С.І. - К., 1957, с. 230-234.

  5. Древний Рим. Ред. Каллистов. - М., 1969. с.241-243.


 
 

Цікаве

Загрузка...