WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Утвердження Америці статусу США - Реферат

Утвердження Америці статусу США - Реферат

Массачусетса, як це ні дивно, виявилася дуже помірною. Вона відбивала, у першу чергу, інтереси імущих шарів, стремившихся установити контроль над патріотичними організаціями і визвольним рухом у цілому. У ході обговорення проект конституції на конвенті розгорнулася гостра дискусія між представниками західних і східних районів. І хоча по ряду питань було досягнуто компромісне рішення, практично ні 1 зі сторін воно не задовольнило. Особливо рішуча відсіч конституції була дана в 1778 році заходом. Головний об'єкт нападок - високий виборчий майновий ценз, а також, відсутність гарантій оплати шляхових витрат депутатам вилучених західних районів, що випливали до місця засідань на східному узбережжі. У цілому результати такі, що при голосуванні в співвідношенні 5 до 1 висловилися проти ратифікації . конституція викликала явне розчарування і на сході штату, хоча її умови були більш сприятливі для жителів східних районів.
Після провалу в 1778 році конституції було прийняте рішення про скликання нового конвенту, що ухвалив у вересні 1779 року виробити новий документ, поклавши цю місію на знову сформовану комісію. Вирішальна роль у підготовці проекту належала Дж.Адамсові, що представляв помірне крило вігів і дотримував філософії "збалансованого правління", що визнавала суверенітет народу за умови, що "безпосередньо" влада повинна знаходитися в руках "еліти".
Новий проект конституції Массачусетса не був більш демократичним, чим проект 1778 року. Майновий ценз на право вибирати і бути обраним залишався досить високим. І хоча нова конституція містила поступки жителям західних районів, збільшивши їхнє представництво в Асамблеї, вона в той же час затвердила прерогативи сенату і зміцнила права виконавчої влади. Правда, на відміну від проекту 1778 року, конституція 1780 року містила Декларацію прав, що проголосила основні цивільні волі. Конституція була ратифікована і набрала сили.
4. "Статті конфедерації"
На початкових етапах революції, коли в США взяло гору переконання в тім, що вони будуть існувати як об'єднання 13 суверенних політичних суспільств, демократи приділили першорядну увагу конституціям штатів. У період війни за незалежність у гострій боротьбі між супротивниками і прихильниками прав штатів перемога виявилася на стороні децентралістів: договірна угода між 13 провінціями, відоме за назвою "Статті конфедерації" 1781 року закріплювало суверенітет штатів у всіх важливих сферах економічного, соціального і політичного життя.
Відношення ідеологів демократичних сил до центральної політичної влади в США неоднозначно. Пейн, Франклін, Раш, Джефферсон - прихильники сильного централізованої держави. Р.Г.Чи і Дж.Мейсон - антифедералісти.
Після війни за незалежність Джефферсон виявляється серед прихильників "широкого" тлумачення "Статей конфедерації", що означає пошуки "яких мається на увазі прав" континентального конгресу.
Що стосується центральної влади, то була вироблена загальна американська конституція "Статті конфедерації", що набрала сили в 1781 році, після того, як була ратифікована всіма штатами. Якщо говорити про загальну оцінку "Статей конфедерації", то вони не містять правових гарантій, не надають центральної влади, тобто конгресу скільки-небудь серйозних повноважень для проведення реформ, не дають важелів для діючого керування країною.
В умовах воєнного часу життєво необхідними були мобілізація матеріальних і людських ресурсів для успішної боротьби з ворожою армією. Для центральної влади - конгресу, на частку якого випало рішення цього питання, він виявився занадто складним. Засоби і методи, до яких конгрес прийшов у своїй економічній і фінансовій політиці, були в багатьох відносинах показовими для стану і характеру державної влади США періоду війни за незалежність. На самому початку війни ринкова кон'юнктура в колишніх англійських колоніях склалася сприятливо, і аж до осені 1776 року продовжувався економічний підйом у результаті збільшення попиту на цілий ряд товарів, у яких бідувала армія. Однак згодом положення стало мінятися. Зима 1776-78 р. принесла серйозних труднощів, послуживши поворотним пунктом в економічному становищі американської республіки.
Нова держава випробувала гостру недостачу в засобах, що, у числі іншого, були необхідні були і на зміст самого конгресу й інших органів центральної влади, утворених при ньому. Самі великі витрати були викликані необхідністю покупки зброї, військового спорядження і продовольства, а також сплати платні солдатам і офіцерам.
Щоб дістати необхідні кошти, конгрес прибіг до масового випуску паперових грошей. Колишня грошова одиниця - англійські фунти стерлінгів - була відкинута. Вирішено було випускати власні гроші - долари, вартість яких прирівнювалася до іспанського долара. Щоб підняти значення паперових грошей, конгрес прийняв постанову про те, що вони обов'язково повинні прийматися при будь-яких платежах, включаючи сплату податків у штатах. Також були узяті позики за кордоном - 3 мільйони доларів у твердій валюті, що пішли на закупівлю озброєння й амуніції.
Питання про фінансову політику конгресу був однієї з причин гострих політичних розбіжностей між лівим і правим крилом визвольного руху.
У результаті постійної боротьби в конгресі по питанню про фінансово-економічну політику, що відбивала протиріччя між різними соціальними групами США, створилася тупикова ситуація.
Прихильники сильної центральної влади були за реформу фінансового відомства США, домігшись призначення на посаду його керівника представника великого філадельфійського купецтва Роберта Морріса, одного з лідерів консервативного угруповання в конгресі.
Складність положення центральної влади і труднощі здійснення курсу, задуманого Моррісом, полягала в тім, що суспільна думка і, насамперед, маса незаможного населення з підозрою відносилися до їхньої діяльності. До того ж, дії центральної влади не мали під собою міцної законної опори. Конституційний порядок, створений "Статтями конфедерації", був такий, що консервативне крило не могло остаточно закріпити своє панування, постійно піддаючи тиску з боку демократичних елементів. Таке положення зберігалося протягом усієї війни.
Д.Фергюсон відзначає, що "Статті конфедерації" підкреслювали прерогативи місцевої влади, зокрема, їхнє право вводити податки, що "було самим головної". Це важливе зауваження показує залежність конгресу від штатів,що серйозно утрудняла його дії по мобілізації матеріальних ресурсів для ведення війни. Центральний уряд мав визначені повноваження, якими воно користалося для регулювання економічного і фінансового життя країни, але вони були явно недостатні і постійно приходили в зіткнення з політикою штатів. "Статті конфедерації" у багатьох відносинах були непослідовні і носили двозначний характер. Перша загальамериканська конституція з'явилася плодом компромісу, продиктованого умовами воєнного часу і розрахованого на підтримку визначеного балансу між центральною і місцевою владою.
Уперше план "Статей конфедерації і постійного союзу" був запропонований представником революційних сил конгресу Б.Франкліним ще в липні 1775 року. Однак, під впливом депутатів консервативного крила, що виступили тоді проти проголошення незалежності, пропозиція Б.Франкліна було відкинуто. Вторинна безуспішна спроба поставити на обговорення

 
 

Цікаве

Загрузка...