WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Відкриття гробниці Тутанхамона у Єгипті - Реферат

Відкриття гробниці Тутанхамона у Єгипті - Реферат

багатопланове, складне для тлумачення. Прийняте з царським титулом, воно, окрім філософського світогляду, відображало політичну доктрину - прихильність ідеям поступу, розвитку, творення. Чітко простежується вказівка на вік правителя. Божественну особу царя текст стисло та алегорично може іменувати: "Володар юний сходить променистим світанковим Сонцем" (тлумачення ієрогліфічного тексту наше. - О. Т.)
Типовою для давньоєгипетського мистецтва можна назвати композицію золотої підвіски з трьома скарабеями. Подібні фризові, наближені до орнаменту побудови трапляються в усіх видах образотворчого мистецтва: монументальному живописі та скульптурі, архітектурі, декоративно-прикладному мистецтві. Скарабеї підтримують золоті сонячні диски, середній жук - місячний серп. Кожний скарабей спирається на знак "неб". Нижній край виробу окантований підвісками у формі квітів і бутонів блакитних німфей. На Низках намистин фіксується застібка-пектораль із зображенням бога часу, який тримає у піднятих над головою руках картуш із написаною ієрогліфами фразою: "Прекрасний бог Небхепрура-Амон-Ра, обраний Ра". Поруч бога - урій в короні Верхнього Єгипту і знак "джед".
На прикладі наведених ювелірних прикрас, що поєднують художньо-символічне й ієрогліфічне виконання царських імен, особливо помітно, яке велике значеннянадавалося у Стародавньому Єгипті імені. Ім'я берегли. Знищити напис, зображення імені означало зашкодити людині.
Багатоголосним хором, який вітає фараона, виглядає масивне золоте намисто довжиною 50 сантиметрів, знайдене у "скарбниці". Дуже складний деталізований виріб, симетричний по вертикальній осі, що нечасто зустрічається у давньоєгипетській ювелірній справі. Як правило, твори компонували за принципом живої симетрії. На підвісці зображений сонячний човен (знак "неб") на платівці блакитного кольору, що символізує первісний хаос - океан -Нун, (найстаріший бог); в човні великий скарабей із синього лазуриту підіймає напівпрозоре Сонце - померанчево-червоний сердолік, огранований кабошоном у жовтій золотій оправі. Передача світила лінійно і колоритом тяжіє до символу "обрій" (небесне шатро) - у значенні царського палацу або храму, як місця, де сходить і заходить Сонце та де мешкає його бог Ра (а фараон є втіленням бога Сонця на землі). Слід зазначити, що для давньоєгипетського мистецтва взагалі притаманний живописний хід, яскраво виражений, зокрема, у високохудожніх ювелірних виробах.
Золото тут зустрічається багатьох відтінків - лимонне, жовте, зеленувате, червонувате. Майстри були чудово обізнані з властивостями металів і способами легування золота з міддю, сріблом, залізом. У контексті даного дослідження помітний перехід художніх рис у мовленнєві півтони: часто сонця сяють сердоліками і червоним золотом, місяць холодить сплавом золота зі сріблом.
Намисто несе значне текстове навантаження, непомітне для необізнаного глядача. З боків Сонця вигнулися два урія, до яких підвішені знаки "анх" ("життя"). В човні обабіч скарабея - змії з сонячними дисками над головами, між скарабеєм і ними знаки: "сталість", "життя", "краса". Центральні мотиви творчо розвинуті в широкому ланцюзі. Як орнаментальні візерунки чергуються скарабеї, сонця, урії, знаки "володар", "життя", "краса". Закінчуються стрічки ланцюга символами "володар" і "сталість" та сяянням червоного сонця над ними.
Ілюструє положення космогонії і теогонії про появу самоствореного сонячного бога й підвіска у формі човна зі скарабеєм і павіанами. Галасливі на світанку та під час заходу Сонця мавпи-павіани вважалися у Стародавньому Єгипті істотами, які вітають денне світило, перевтіленими відкривателями небесних воріт. Ажурний ланцюг складають ланки орнаментальних символічних знаків ("довголіття", "сталість", "життя", "захист"), та знаків "володар", "сила". Таким чином утворюються хвалебні словосполучення. На застібці - бог часу, який тримає над головою знак "вічність". Обабіч нього - два урії в коронах Верхнього та Нижнього Єгипту. Філософські витоки багатьох символічних ієрогліфів губляться в уявленнях суспільства первісного ладу. Деякі, наприклад, "анх" -"життя", "шен" - "вічність" та інші завжди були поширені у вигляді амулетів, оберегів.
Хоча давньоєгипетські митці використовували у кольоровому декорі золотих виробів досить прості для ювелірної справи матеріали: напівкоштовне каміння -лазурит, сердолік, халцедон, польовий шпат та інші, безліч кольорових смальт, - їхні твори назавжди залишаються неперевершеними завдяки майстерності творців. Тільки в руках художника звичайна сировина стає безцінним скарбом.
У гробниці Тутанхамона не знайдені документи-папіруси, які б розповіли про складну політичну ситуацію часів царювання цього володаря. Зовсім молодого фараона ймовірно нарік мудрий високоосвічений вельможа. Вірогідно тут ми бачимо тінь постійної присутності біля трону таємничої постаті наступника Тутанхамона - фараона Ейє. Повернення у символіці тронного імені, прийнятого володарем Тутанхамоном, до філософських першоджерел давньоєгипетської цивілізації, схоже, було спробою, відновивши давню духовну опору, відійти від релігійно-державного протистояння між прихильниками культів богів Амона й Атона. Походження молодого фараона Тутанхамона й причина його смерті точно не встановлені.
Цар Небхепрура ніби пішов супроти руху: зупинився в образі Хепера - Сонця, що підноситься над горизонтом на світанку - та впав назад, у пітьму. Не судилося йому пропливти небосхилом полуденним Ра, схилитися до небокраю вечірнім Атумом... На речах із гробниці прочитується ще багато традиційних заупокійних молитов і восхвалінь.
"Страшні слова, коли вони мовчать... "
(Ліна Костенко)

 
 

Цікаве

Загрузка...