WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Відкриття гробниці Тутанхамона у Єгипті - Реферат

Відкриття гробниці Тутанхамона у Єгипті - Реферат


Реферат на тему:
Відкриття гробниці Тутанхамона у Єгипті
Смерть фараона Тутанхамона настала вірогідно наприкінці прохолодного місяця фармуті (січень -лютий) 1342 року до нової ери... А приблизно на початку місяця епіфі (квітень - травень), опісля тривалого скорботного ритуалу бальзамування володар був похований у невеликій гробниці в "Долині царів" - сумній ущелині, де над скелястими урвищами височіє Вершина Заходу, обитель богині смерті Мерітсегер, яка любить мовчання.
Відкриття 1922 року археологом Говардом Картером гробниці давньоєгипетського правителя мов вихопило, як промінь світла, з вічного мороку неоціненний історико-культурний комплекс. До цього часу царську діадему, а також символи влади: короткі посохи-жезли з загнутою гаком верхньою частиною (хекет) і бичі (чи цепи) з трьома кінцями (нехеху), скіпетри (сехем); дорогоцінну парадну зброю, палиці-трості, особисті ювелірні прикраси володарів Єгипту - речі, що завжди виконувалися на високому художньому рівні й ще від древніх часів викликали шанобливе захоплення, власне, як перші історичні коштовності у світі, вчені здебільшого бачили лише зображеними в розписах інтер'єрів гробниць-домовин, скульптурах, рельєфах храмів. На думку Говарда Картера, злодії все ж побували в гробниці Тутанхамона двічі. Нишпорячи у "володіннях Осіріса" три тисячі триста років тому, майже одразу після загадкової передчасної кончини фараона, охочі до блюзнірської поживи розкрили двері тільки першого великого поховального балдахіна. Можливо, їх схопили. І з того дня, коли непідкупні жерці, котрі добре знали, що слід вважати істиними цінностями, нашвидкоруч впорядкувавши розкиданий грабіжниками поховальний інвентар, звеліли закласти пробиті ними лази у стінах, гробниця стала вкриватися пилом забуття.
Засипали щебінкою шістнадцять сходинок, що вели до входу; зверху утворилося майже метрове нашарування кам'янистого грунту. У XII столітті до нової ери тут тулились халупки будівельників гробниці фараона XX династії - Рамзеса VI. Вже тоді про місцезнаходження гробниці правителя Тутанхамона ніхто не знав...
Тож поховальну камеру фараона всепоглинаюча людська жадоба не спустошила. І коли Картер та лорд Карнарвон, на кошти якого велися розкопки, стояли перед дверима другого, покритого золотим листом, балдахіна, ті так само, як і понад три тисячоліття тому, замикав засув із ебенового дерева, що був управлений в металеві скоби та прив'язаний до них мотузкою. Непошкоджені печаті некрополя й володаря означали межу післяпогребного покою. Археолога охопило відчуття вторгнення.
З дослідження не бачених досі балдахінів, кварцитового саркофагу, схованих у ньому дерев'яних, вкритих листовим золотом, та золотого антропоморфних саркофагів, масивної золотої портретної маски фараона Тутанхамона та ювелірних виробів почалося не тільки вивчення шедеврів, рівень виконання яких ніколи вже не був досягнутий людством, а й деяких філософських аспектів культури Стародавнього Єгипту.
В ході тривалої, складної поховальної церемонії саркофаги залили духмяними рідинами, на грудях перевили гірлянди з листя верби й оливи, квітів волошок та блакитних німфей. Мумія фараона Тутанхамона була огорнена в полотняні покрови, що розділяли шари дорогоцінних прикрас і амулетів. Говард Картер поділив їх на заупокійний інвентар і предмети прижиттєвого користування. Серед цих багаточисленних коштовностей є особливі. Невимовне хвилювання викликають прикраси, що відтворюють символіку тронного імені фараона Тутанхамона - Небхепрура. Тронне (або сонячне, із закінченням на -ра) ім'я входить до "великого імені" фараонів з часів Древнього царства. Раніше одні правителі мали сонячне ім'я, знищуючи будь-яку пам'ять про власне, інші його не використовували. Царі V династії по-особливому звеличували й підносили над пантеоном бога Сонця - Ра. Фараон вважався нащадком Сонця -ієрогліфічний напис "Син Ра" почали розміщувати біля імені володаря, вписаного у картуш. "Велике ім'я" фараонів складалося з кількох частин: "горівського імені", яке вписувалося у фасад палацу - серех й стверджувало, що цар є земним втіленням бога Гора, імені Небті - фрази, в якій згадувалися "Обидві Владичиці", богині -покровительки Верхнього та Нижнього Єгипту, імені Нісу-біт (воно, зокрема, містить думку про служіння царя своєму народові, як правителя і захисника країн), "золотого горівського імені" - найменування царя Золотим Гором (має відтінок владарювання багатствами), тронного та власного імені. Деякі володарі змінювали власне ім'я, обирали до імен красномовні епітети.
В одній підвісці, знайденій на мумії фараона Тутанхамона, по вертикалі зіставлені: знак "неб" ("володар"), три золоті риски, лазуритовий скарабей із розгорненими крильцями, що тримає в лапках золотий серп Місяця та кам'яний на золотій основі диск над ним. Знаки Сонця та його нічного віддзеркалення - Місяця на коштовностях, зокрема, ілюструють мовою художніх образів астрономічні знання єгиптян про закономірності руху небесних тіл. У широкому філософському розумінні скарабей із Сонцем - це один із найдавніших, дуже містких за змістом знаків-символів - стислий вираз цілої космогонічної теорії про початок розвитку Всесвіту з точки, лершоматерії, вічне обертання, появу світла та сяйва, життєдайного Сонця, Місяця, зародження живого з неживого. Викладена у міфічній формі концепція світобудови багатотисячолітньої давності по суті не відрізняється від тверджень сучасної науки... Підвіска кріпиться на плетеному золотому ланцюжку. В центрі тричасної застібки розміщений маленький картуш із загальноприйнятним графічним написанням тронного імені правителя.
Тронне ім'я Тутанхамона - Небхепрура -

 
 

Цікаве

Загрузка...