WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Новітні педагогічні технології як засіб активізації і пізнавальної діяльності учнів на уроках зарубіжної літератури - Реферат

Новітні педагогічні технології як засіб активізації і пізнавальної діяльності учнів на уроках зарубіжної літератури - Реферат

здатні об'єднуватись і працювати разом, зрештою виростає об'єднана нація. Саме в таких групах нам треба вміти слухати один одного, приймати виважені рішення. Роботу в парах використовую на уроках тоді, коли потрібна індивідуальна робота, а от коли потрібне спільне вирішення, то більше підходить робота в малих групах. В таких групах працює від 3 до 5 учнів, вони сидять пліч-о-пліч, один проти одного. Члени групи розподіляють між собою ролі - головуючого, секретаря, посередника і доповідача, які вони будуть виконувати під час групової роботи.
Робота в групах має свої позитивні сторони:
o по-перше, учні вчаться самостійно працювати, приймати певні рішення;
o по-друге, всі учні класу (навіть найслабші) стають причетними до навчального процесу.
Негативним є те, що створюється шум. Хочеться проаналізувати технології колективно-групового навчання, які передбачають одночасну спільну роботу всього класу і які, звичайно, можна і треба використовувати на уроках історії.
Одним із різновидів загально групового обговорення є технологія "Мікрофон", яка надає можливість кожному сказати щось важливе, сказати швидко, по черзі, висловлюючи свою думку чи позицію.
З технологією "Мікрофон" часто поєднується технологія "Незакінчене речення". Ця технологія дає можливість грунтовніше працювати над формою висловлення власних думок, порівнюючи їх з іншими. Це дає можливість говорити коротко, але по суті і переконливо.
Досить відома і поширена така інтерактивнатехнологія колективного обговорення, як "Мозковий штурм". Саме "мозковий штурм" спонукає учнів проявити уяву та творчість, дає можливість їм вільно висловлювати свої думки. Мета "мозкового штурму" чи "мозкової атаки" в тому, щоб зібрати якомога більше ідей щодо певної проблеми.
Заслуговує на увагу "ажурна пилка" та "дерево рішень".
"Навчаючи - учусь".
Як уже сьогодні відмічалося, у процесі навчання важливе значення має те, що я бачу і роблю. Але відомі і такі слова: "Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром". Для досягнення цієї мети важливим є використання методу "Навчаючи - учусь". Він дає можливість учням взяти участь у передачі своїх знань однокласникам.
Технології ситуативного моделювання.
Модель навчання у грі - це побудова навчального процесу за допомогою включення учня у гру. Поширеною технологією імітаційної гри є спрощені судові слухання. На уроках зарубіжної літератури ми часто проводимо урок-суд. А технологія спрощеного судового засідання дає можливість учням розіграти, судовий процес з конкретного питання з мінімальною кількістю учасників. Це процес, де задіяні три сторони: суддя, який буде слухати обидві сторони і приймати рішення, обвинувачуваний і обвинувач. В кінцевому підсумку ця технологія дає можливість учням отримати спрощене уявлення про процедуру прийняття судового рішення, а також взяти участь у вправі, пов'язаній з аналізом, критичним мисленням і прийняттям рішень.
До технологій цього типу відносимо і "громадські слухання". І на наших уроках зарубіжної літератури можливе при вивченні багатьох тем її використання. Громадські слухання, як відомо,
проводяться органами законодавчої влади, такими, як Верховна Рада, її комісії з метою одержання певної інформації. І використання певної технології на уроках дозволяє учням зрозуміти мету і порядок слухань, а також ролі і обов'язки членів державних органів. Учні на таких уроках одержують певний практичний досвід.
До технологій ситуативного моделювання відноситься і "рольова гра", яку ми всі часто використовуємо. Мета рольової гри полягає в тому, щоб визначити ставлення до конкретної життєвої ситуації, набути досвіду шляхом гри, допомогти навчитися через досвід та почуття.
Розігрування конкретної життєвої ситуації за ролями допоможе учням виробити власне ставлення до неї, набути досвіду шляхом гри, сприяє розвитку уяви і навичок критичного мислення. У ході рольової гри учасники "розігрують у ролях" визначену проблему або ситуацію.
Технологія опрацювання дискусійних питань. В педагогічній практиці здавна відомо, що дискусії є важливим засобом пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання.
Дискусія - це широке публічне обговорення якогось спірного питання. Вона значною мірою сприяє розвитку критичного мислення, дає можливість визначити власну позицію, вміти відстояти свою думку.
Метод ПРЕС
Ця технологія використовується при обговоренні дискусійних питань, у яких потрібно зайняти і чітко аргументувати визначену позицію з проблеми. Метод допомагає учням виробляти аргументи і переконувати інших. Цей метод дуже добре застосовувати на уроках зарубіжної літератури, де вивчається діяльність історичної особи. Тут вчитель може використати цей метод і залучити до нього учнів. 1 учні повинні відстояти свою точку зору.
Нагадую учням, що є такі 4 етапи цього методу:
o учень має висловити свою думку, пояснити, у чому полягає його точка зору, починаючи зі слів - ("я вважаю, що ...);
o довести на чому ґрунтуються ваші докази (я так думаю, що...);
o наведіть додаткові аргументи, підсилять ваші докази (наприклад...);
o узагальніть свою думку (учень робить висновок всього сказаного: отже, таким чином).
Метод ПРЕС слід використовувати на всіх уроках, де потрібна аргументація учнями своєї думки.
Займи позицію.
Цей метод корисний на початку роботи з дискусійними питаннями та проблемами. Його можна використовувати там, де є різні погляди на проблему. Слід використовувати дві протилежні думки, які не мають однієї правильної відповіді.
Дуже подібною до позиції "Займи позицію" є технологія "Зміни позицію". Вона теж дає можливість обговорити дискусійні питання за участі всіх учнів. Метод дозволяє стати на точку зору іншої людини, розвивати навички аргументації, активного слухання.
Зрозуміло, що уроки зарубіжної літератури не можуть обійтися без такої технології, як дискусія. Дискусія - це широке публічне обговорення якогось спірного питання. Вона є важливим засобом пізнавальної діяльності, сприяє розвитку критичного мислення учнів, дає можливість визначити власну позицію, формує навички аргументації та відстоювання своєї думки, поглиблює знання з обговорюваної проблеми.

 
 

Цікаве

Загрузка...