WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Новітні педагогічні технології як засіб активізації і пізнавальної діяльності учнів на уроках зарубіжної літератури - Реферат

Новітні педагогічні технології як засіб активізації і пізнавальної діяльності учнів на уроках зарубіжної літератури - Реферат

мислити, приймати продумані рішення. Такі підходи в нашій освіті не є повністю новими, вони частково використовувались ще в 20-і роки, але в даний час воно набуло зовсім іншого змісту.
Я переконалася, що інтерактивне навчання дозволяє різко збільшити % засвоєння матеріалу, оскільки впливає не лише на свідомість учня, а й на його почуття, волю.
Наш мозок подібний на комп'ютер, а ми - його користувачі. Щоб комп'ютер працював, його треба ввімкнути. Так само треба "ввімкнути" і мозок учня. Коли навчання пасивне, мозок учня майже не вмикається. Щоб домогтися кращих результатів, учневі допомагає як слухова, так і зорова пам'ять. Але на цьому етапі життя і цього недостатньо.
Великий китайський педагог Конфуцій ще до нашої ерисказав:
"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам'ятаю. Те, що я роблю, я розумію." Ці три прості твердження обґрунтовують необхідність використання активних методів навчання. Сьогодні дещо змінивши слова китайського вченого, можна сформулювати кредо інтерактивного навчання:
"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.
А коли я передаю знання іншим, я стаю майстром." Таким чином, справжні міцні знання можна одержати лише за допомогою інтерактивного навчання.
Особливістю інтерактивного навчання є підготовка молодої людини до життя громадянської активності в громадянському суспільстві і демократичній правовій державі на уроках з будь-якого предмета. Це вимагає активізації навчальних можливостей учнів замість простого переказування "готової" інформації.
Я завжди дотримуюся структури інтерактивного уроку, який складаються з 5 елементів:
1. Мотивація.
2. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
3. Надання необхідної інформації.
4. Інтерактивна вправа - центральна частина заняття.
5. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
Хочу дещо детальніше зупинитись на цих етапах. На першому етапі (мотивація) треба сфокусувати увагу учнів на проблеми і викликати інтерес до обговорюваної теми. Мотивація є своєрідною психологічною паузою, яка допомагає учням усвідомити що і навіщо вони будуть робити на цьому уроці. Мотивація чітко пов'язана з темою уроку, вона психологічно готує учнів до її сприйняття, налаштовує їх на розв'язання певних проблем. Цей елемент уроку має займати не більше 2 хвилин часу.
Другим елементом інтерактивного уроку є оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів. Мета цього етапу полягає в тому, щоб забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності, тобто того, чого вони повинні досягти на уроці і чого від них чекає вчитель. Напередодні уроку пишу на дошці те, чого я очікую від них на уроці. Але на окремих уроках до визначення очікуваних результатів залучаю і учнів. Це також дуже важливий етап уроку, тому що учні (не. усвідомивши чого від них очікують) можуть сприйняти навчальний процес як ігрову форму, не пов'язану з навчальною діяльністю. Формулювання очікуваних результатів інтерактивного уроку має відповідати таким вимогам:
o це мають бути очікувані результати діяльності учнів, а не вчителя;
o формулювати треба таким чином: "Після цього уроку учні зможуть …"
Таким чином, формулювання результатів під час проектування уроку є обов'язковою і важливою процедурою. Тому що правильно сформульовані, а потім досягненні результати - це 90% успіху. Однак, досягти результатів у інтерактивній моделі ми зможемо, тільки залучивши до діяльності учнів. На такому уроці дуже важливо нагадати учням, що наприкінці уроку Ви будете перевіряти наскільки вони досягли таких результатів. Зразковою є та ситуація, коли після Вашого уроку учень не тільки знає, розуміє, чого він досяг, а й чого він хотів би досягнути на наступному уроці. Цей елемент уроку має займати теж 2 хв.
Мета наступного етапу уроку (надання необхідної інформації) - дати учням достатньо інформації, допомогти їм для того, щоб на її основі виконувати практичні завдання, але за мінімально короткий строк. Це може бути маленька лекція, ознайомлення з якоюсь науковою інформацією, або вчитель може надавати учням практичні поради до теми. Ця частина уроку повинна займати 6-8 хв. часу.
Метою наступного етапу уроку (інтерактивна вправа - центральна частина уроку) - є засвоєння навчального матеріалу, досягнення результатів уроку. Інтерактивна частина займає приблизно 25 хв. На цьому етапі уроку вчителю бажано дотриматись такої послідовності.
o інструктування (де вчитель розповідає про мету вправи, правила, послідовність дій і кількість часу на виконання завдань; запитання чи все учням зрозуміло;
o залежно від того, яку тут застосовуємо технологію, об'єднуємо учнів або розподіляємо ролі;
o дальше йде виконання вправи, де вчитель виступає як організатор, помічник, ведучий дискусії;
o і, нарешті, презентація результатів.
В більшості випадків, коли урок підходить до кінця вчитель може дещо розслабитись, думаючи, що все в основному вдалося. Але на інтерактивному уроці підсумки (своєрідна рефлексія) якраз і є найважливішою частиною уроку. Тому що саме тут прояснюється зміст усього проробленого на уроці. Саме тут підводиться риска під знаннями, що повинні бути засвоєні, встановлюється зв'язок між тим, що вже відомо, і тим, що знадобиться їм у майбутньому.
Як видно з усього попереднього, на інтерактивному уроці всі етапи взаємозв'язані. І на етапі рефлексії все це якраз і стає очевидним результатом. Інтерактивний урок побудований саме так, що всі етапи працюють на етап рефлексії. Ось такою є структура інтерактивного уроку.
Технології інтерактивного навчання.
Інтерактивні технології, які найбільше
використовуються в педагогічній практиці, умовно ділимо на 4 групи:
1. Інтерактивні технології кооперативного навчання.
2. Інтерактивні технології колективно-групового навчання.
3. Технології ситуативного моделювання.
4. Технології опрацювання дискусійних питань.
В технологіях кооперативного навчання найчастіше використовується робота в парах та малих групах. Пам'ятайте, що для цього учнів треба об'єднати. Бо з об'єднаних груп виростають дорослі,

 
 

Цікаве

Загрузка...