WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Омар Хайям - Реферат

Омар Хайям - Реферат

сумарний об'єм "Хайяміади" у 2200 рубаї. Вчені сходяться на думці, що чотиривіршів, дійсно написаних Хайямом, не більше 1900. Всесвітню славу твори Омара Хайяма здобули у XIX сторіччі завдячуючи Едварду Фітцджеральду, англійському літератору, який у 1859 році видав книжечку у 24 сторінки з назвою "Рубайят Омара Хайяма" і яка викликала захоплення віршами Хайяма не тільки у Європі, а й в Америці та у країнах Сходу.
В українській літературі рубаї Хайяма переспівували Василь Мисик, Микола Бажан, Дмитро Павличко, Володимир Ляшкевич, Віталій Ігнащенко, Володимир Ящук, Данило Кононенко та інші.
Смерть
Мавзолей Омара Хайяма у Нішапурі
Довгий час датою смерті Омара Хайяма вважався 1123 рік. Існує декілька джерел, які збереглися до нашого часу, що непрямо свідчать про дату смерті Хайяма. З одного боку, це розповідь ан-Нізамі ас-Самарканді, де він розповідає про відвідання могили свого вчителя через чотири роки після його смерті (а відбулось це у 1135 році), тобто рік смерті (за Самарканді) має бути 1131-й. З іншого боку, у рукопису письменника Ахмада Табрізі "Будинок радості" існує 2 вказівки на дату смерті. Перша вказівка: фраза "Тривалість його життя - §§ сонячних роки". §§ - дві цифри, що написані вкрай нерозбірливо, але перша з них виглядає як 7 або 8, а друга - як 2 або 3. У відповідності до повідомлення ан-Нізамі ас-Самарканді вказані слова Табрізі маємо читати: "Тривалість його життя - 83 сонячних роки". Друга вказівка: фраза, що вірогідно стосуєтся Хайяма - він помер "у четвер 12 муххарама 555 року у маленькому селі однієї з волостей округу Фірузгонд біля Астрабада". У залежності від використання астрономічних таблиць (відповідно до сучасних синхроністичних таблиць), рішення про дату смерті має два варіанти: перший -23 березня 1122 року (але ця дата змушує припустити наявність помилок у перших двох джерелах), другий - 4 грудня 1131 року. Друга дата не має протиріч з жодним іншим документом, тому саме її вважають найвірогіднішою датою смерті Омара Хайяма на даний час.[1]
З глибинXII сторіччя дійшла розповідь про його останні часи. Абу-л-Хасан Бейхакі переповів її зі слів родичів. У той день Омар Хайям уважно читав книгу свого улюбленого Авіценни "Книга зцілення". Дочитавши до розділу "Одиничне та множинне", він поклав зубочистку між двома листами й попрохав покликати людей, необхідних, щоб скласти заповіт. В той день він не їв і не пив. Ввечорі, закінчивши останню молитву, поклонився до землі і сказав: "О боже, ти знаєш, що я пізнав тебе в міру своїх можливостей. Вибач мене, моє знання тебе - це шлях до тебе". І помер.
Колись Омар Хайям сказав у присутності Ан-Нізамі ас-Самарканді, що могила його буде розташована на такому місці, "де кожної весни вітерець буде осипати мене квітами". У 1136 році Ан-Нізамі ас-Самарканді, як він зазначив 4 роки потому після смерті Хайяма, захотів вклонитися праху великої людини і зайшов на кладовище Хайре у Нішапурі. Біля підвалин стіни, що відгороджувала сад, була його могила, а грушеві та абрикосові дерева, перехиляючись із саду, вкривали його могилу своїми квітами. Ан-Нізамі ас-Самарканді згадав слова свого кумира і розплакався - на всій землі не могло бути кращого місця для майстра.
Могила Хайяма знаходиться у Нішапурі біля могили імама Махрука. На цій могилі у 1934 р. на кошти, зібрані пошановувачами творчості Хайама у різних країнах, був встановлений обеліск. Напис на обеліску виголошує:
МУДРЕЦЬ ОМАР ХАЙЯМ
Смерть мудреця 516 р. хіджри за місячним календарем.
Біля могили Хайяма присядь й свою мету вимагай,
Єдину мить дозвілля від горя світу вимагай.
Якщо ти хочеш знати дату побудови обеліску,
Таємниці душі та віри біля могили Хайяма вимагай.
Автори цього напису, як видно, вважали, що Хайям помер не в 526 р. хіджри, а у 516 р. (1122-23 р. н. е.). Останній рядок чотиривірша на обеліску у відповідності з східною традицією вказує на дату побудови обеліску. Якщо замінити кожну літеру рядка її числовим значенням та скласти ці числа, в сумі отримаємо 1313 р. хіджри за місячним календарем - офіційним громадянським календарем у сучасному Ірані, що відповідає 1934 р. за григоріанським календарем.
Примітки
1. ? Б.А.Розенфельд, А.П.Юшкевич, "Омар Хайям", 1965 р.
Список творів Омара Хайяма
" 1. "Труднощі арифметики" (Мушкілат ал-хісаб, арифметичний трактат, місцезнаходження рукопису не виявлене).
" 2. Без назви (алгебраїчний трактат, місцезнаходження рукопису - Тегеран).
" 3. "Трактат про доведення задач алгебри та алмукабали" (Рісала фі-л-барахін 'ала маса'їл алджабр ва-л-мукабала, алгебраїчний трактат, місцезнаходження рукопису - Париж, Лейден, Лондон, Нью-Йорк, Рим).
" 4. "Трактат про тлумачення темних положень у Евкліда" (Шарх ма ашкала мін мусадарат кітаб Уклідіс, геометричний трактат, місцезнаходження рукопису - Лейден)
" 5. "Коротко про природознавство" (Мухтасар фі-т-табі'йат, фізичний трактат, місцезнаходження рукопису не виявлене)
" 6. "Терези мудростей" (Мізан ал-хікам, фізичний трактат, місцезнаходження рукопису - Петербург, Бомбей, Хайдерабад, Гота)
" 7. "Необхідне про місця" (Лівазім ал-амкіна, географічний трактат, місцезнаходження рукопису не виявлене)
" 8. "Трактат про буття і повинність" (Рісалат ал-каун ва-т-такліф, філософський трактат, місцезнаходження рукопису - вірогідно Каїр)
" 9. "Відповідь на три питання" (Ал-джаваб ан салас маса'їл, філософський трактат, місцезнаходження рукопису - вірогідно Каїр)
" 10. "Світло розуму про предмет загальної науки" (Ад-дійа 'ал-'аклі фі мауду ал-'ілм ал-кулі, філософський трактат, місцезнаходження рукопису - вірогідно Каїр)
" 11. "Трактат про буття" (Рісала фі-л-вуджуд, філософський трактат, місцезнаходження рукопису - Берлін, Пуна, Тегеран)
" 12. "Маликшахські астрономічні таблиці" (Зідж-і Маликшахі, астрономічні таблиці, місцезнаходження рукопису - Париж)
" 13. "Трактат про всеохопність буття" або "Книга на вимогу" (Рісала фі куллійат ал-вуджуд, філософський трактат, місцезнаходження рукопису - Лондон, Париж, Тегеран)
" 14. Науруз-наме (історичний трактат, місцезнаходження рукопису - Берлін, Лондон)
Література
" Бібліографія [2], [3]
" Василь Мисик, "Омар Хайям - Рубаї", вид-во "Грамота", Київ, 2003 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...