WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Омар Хайям - Реферат

Омар Хайям - Реферат

Реферат на тему:
Омар Хайям
Ім'я при народженні: Гіяс ед-Дін Абу-ль-Фатх Омар ібн Ібрахім ель-Хайямі ен-Найсабурі
Дата народження: 18 травня 1048
Місце народження: Нішапур (сучасний Іран)
Дата смерті: 4 грудня 1131
Місце смерті: Нішапур
Національність: перс
Мова творів: фарсі
Рід діяльності: поет, астроном, математик, філософ
Напрямок: поезія
Жанр: рубаї
Зміст
" 1 Молоді роки
" 2 Наукова діяльність
o 2.1 Календарна реформа Хайяма
o 2.2 Хайям і астрологія
o 2.3 Хайям - математик
" 2.3.1 Алгебра
" 2.3.2 Теорія паралельних Хайяма
" 2.3.3 Теорія відношень та вчення про число
" 3 Філософія та релігія у світогляді Хайяма
" 4 Світогляд Хайяма у рубаї
" 5 Смерть
" 6 Примітки
" 7 Список творів Омара Хайяма
" 8 Джерела і література
" 9 Посилання
Ома?р Хайя?м (18 травня 1048, Нішапур - 4 грудня 1131) - перський і таджицький поет, математик, філософ.
Повне ім'я Гіяс ед-Дін Абу-ль-Фатх Омар ібн Ібрахім ель-Хайямі ен-Найсабурі (перс. ???? ????? ??? ????? ??? ?? ??????? ???? ????????). Ед-Дін ("допомога віри") - традиційне поважне ім'я вченого, Абу-ль-Фатх Омар ібн Ібрахім - власне ім'я Хайяма, ен-Найсабурі ("нішапурський") - говорить про походження з Нішапуру, одного з головних міст провінції Хорасан. Саме слово "Хайям" мовою фарсі означає "палатковий майстер" - вважають, що це вказівка на професію його батька або діда.
Молоді роки
Датою народження Омара Хайяма вважають 18 травня 1048. Цю дату вдалось встановити за гороскопом самого Омара Хайяма, який був складений при народженні або вирахований пізніше. Він говорив: "Його [Хайяма] гороскопом були Близнюки: Сонце та Меркурій були у 3-му градусі Близнюків, Меркурій був у сполученні [з Сонцем], а Юпітер був по відношенню до них обох у тригональному аспекті". Індійський дослідник Свамі Говінда Тіртха за аналізом гороскопу згідно середньовічних таблиць ефемерид встановив дату 18 травня 1048 року, а співробітники Інституту теоретичної астрономії АН СРСР, провівши власні розрахунки, підтвердили цю дату.
Місце народження Хайяма - Нішапур - згадується у двох джерелах - у Шахразуя (історика ХII сторіччя) у творі "Услада душ" та історика Ахмада Татаві в "Історії тисячоліть", написаної у 1589 році.
Нішапур, розташований на сході Ірану, був, по визначенню істориків, найвеличнішим містом давньої культурної провінції Хорасан в XI сторіччі. Населення нараховувало декілька сот тисяч чоловік, в місті було не менше 50-ти великих вулиць, більш, ніж 50 видів ремесел, багато базарів та ярмарок. Нішапур славився своїми бібліотеками, з XI сторіччя у місті діяли школи середнього та вищого типу - медресе. Ось у такому місті пройшли дитячі та юнацькі роки Омара Хайяма. Але детальних даних про його молоді роки дуже мало. Відомо лише, що "у 17 років він досягнув глибоких знань у всіх областях філософії" (Ахмад Табрізі, письменник XV століття), був "знавцем мовознавства, мусульманського права та історії" та був "послідовником Абу Алі у різних областях філософських наук" (Ал-Байхаки, історик XII ст.). У той час під філософськими науками розуміли дуже різноманітні науки: теоретичні - "вищу науку" (або "метафізику", тобто філософію в нинішньому розумінні), "середню" - математику та "нижчу" науку - фізику, а також практичні науки, до яких належали політичні, юридичні науки та науки, що пов'язані з моральністю.
Наукова діяльність
Наукова діяльність Омара Хайяма протікала при дворі караханідського принца (хакана) Шамс ал-Мулука (1068-1079). Літописці XI століття зазначають, що бухарський правитель оточив Омара Хайяма пошаною і "саджав його поруч із собою на трон".
У 1074 році Омар Хайям був запрошений на службу до двору могутнього султана Малик-шаха (1072-1092), у місто Ісфахан. Того року почався 20-літній період його особливо плідної наукової діяльності, блискучої за досягнутими результатами. Місто Ісфахан був у цей час столицею могутньої централізованої сельджукської держави, що простягалася від Середземного моря на заході до кордонів Китаю на сході, від Головного Кавказького Хребта на півночі до Перської затоки на півдні. Омар Хайям був запрошений султаном Малик-шахом - на настійну вимогу Низам ал-Мулка (візиря Малик-шаха) для керування палацевою обсерваторією. Зібравши в себе при дворі "кращих астрономів століття", як про це говорять джерела, і виділивши великі кошти для придбання самого найкращого устаткування, султан поставив перед Омаром Хайямом завдання - розробити новий календар.
Календарна реформа Хайяма
В Ірані і Середній Азії в XI столітті існувало одночасно дві календарні системи: сонячний домусульманский зороастрийский календар і місячний, привнесений арабами разом з ісламізаціею населення. Обидві календарні системи були недосконалими. Сонячний зороастрийский рік нараховував 365 днів; виправлення на дробові частини доби, що враховуються коректувалися тільки один раз у 120 років, коли помилка виростала вже в цілий місяць. Місячний же мусульманський рік у 355 днів був зовсім непридатний у практиці сільськогосподарських робіт.
Протягом 5 років Омар Хайям разом із групою астрономів вели наукові спостереження в обсерваторії, і до березня 1079 року ними був розроблений новий календар, що відрізнявся високим ступенем точності. Цей календар, що одержав назву на честь імені султана, що замовив його, "Маликшахове літочислення", мав у своїй основі 33-річний період, що включав 8 високосних років; високосні роки випливали 7 разів через 4 роки і один раз через 5 років. Проведений розрахунок дозволив тимчасову різницю пропонованого року в порівнянні з роком тропічним, що обчислюється в 365, 2422 дня, звести до 19 секунд. Отже, календар, запропонований Омаром Хайямом, був на 7 секунд точніше нині діючого григоріанського календаря (розробленого в XVI столітті), де річна помилка складає 26 секунд. Хайямівська календарна реформа з 33-річним періодом оцінюється сучасними вченими як чудове відкриття. Однак, система не була у свій час впроваджена в практику.
У довгі години роботи в обсерваторії, що була однією з кращих у світі в цей час, Омар Хайям вів і інші астрономічні дослідження. На підставі багаторічних спостережень за рухом небесних тіл він склав "Астрономічні таблиці Малик-шаха" - "Зідж-і

 
 

Цікаве

Загрузка...