WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Громадянська війна в Іспанії - Реферат

Громадянська війна в Іспанії - Реферат

республіканському урядові було надано 1000 літаків, 900 танків, 300 бронемашин, 1550 одиниць артилерії. З іншого боку, радянські люди, щиро підтримуючи республіканців в їхній боротьбі проти фашизму, брали участь у бойових діях на полі бою в Іспанії (понад 2 тис. добровольців, головним чином льотчики й танкісти), надсилали продовольство й медикаменти. Багато іспанців та їхніх дітей знайшли у СРСР другу батьківщину, рятуючись від фашистських переслідувань. Щоправда, у СРСР влада влаштувала їм перевірки на лояльність до ідеалів соціалізму, і значна частина емігрантів зазнала на собі "виховну" дію сталінського ГУЛАГу.
У жовтні - листопаді 1936р. було сформовано перші Інтернаціональні бригади, що були втіленням антифашистської солідарності народів 54 країн світу. Республіці доводилось переборювати великі внутрішні труднощі, пов'язані з відсутністю достатньої згуртованості та єдності в лавах Народного фронту. У травні 1937р. спалахнув швидко придушений путч анархістів і троцькістів, безпосередньою метою яких було захоплення влади в Каталонії. 17 травня 1937р. було організовано новий уряд Народного фронту за участю ІСРП, КПІ та республіканців (його очоливсоціаліст Х. Негрін). Уряд ужив низку заходів по наведенню порядку в тилу, зміцненню регулярної армії, створенню військової промисловості.
У перебігу війни деталі виразнішою ставала згубність для Іспанської республіки
наслідків блокади та італо-німецької інтервенції. Після падіння Каталонії (лютий 1939р.) уряди Великої Британії та Франції оголосили про розрив дипломатичних відносин з республіканцями та про визнання фашистського уряду Франко (27 лютого). Опір республіки було зломлено 6 березня 1939р. після державного перевороту, що передавав владу Національній хунті оборони (на чолі з полковником С. Касадо), яка потім прийняла вимогу Франко про беззастережну капітуляцію. 28 березня 1939р. фашистські війська увійшли до Мадрида.
6. Закінчення війни та її наслідки
Після поразки республіканців у березні 1939р. влада Франко була поширена на всю територію країни. Єдиною політичною партією Іспанії стала Іспанська фаланга традиціоналістів. Франкісти оголосили недійсними всі законодавчі акти республіки. 25 березня та 7 вересня 1939р. було видано накази про скасування аграрної реформи й повернення землі поміщикам. Автономні права Каталонії та Басконії було ліквідовано. Диктатура фактично закрила профспілки. Замість них було створено примусові т. з. "вертикальні профспілки". Страйки оголосили "злочином проти батьківщини". Основні закони, видані під час диктатури Франко, закріпили за ним величезні повноваження. Десятки тисяч республіканців було кинуто до концентраційних таборів. Біля 500 тис. іспанців після поразки республіки емігрували. Довгі роки фашистський режим визначав суспільно-політичний та економічний розвиток Іспанії.
Отже, спільними зусиллями гітлерівської Німеччини, фашистської Італії, Англії, Франції та США Іспанська республіка була потоплена в крові. Це стало ще одним кроком до розв'язання Німеччиною другої світової війни через якихось 5 місяців.
Висновки
Історія повинна оцінити зусилля і уміння народу, який, не дивлячись на політику "невтручання", яка проводилась реакційними кругами Заходу, не дивлячись на те, що йому протистояла велика регулярна армія, підтримана Гітлером, італійськими і португальськими фашистами, не дивлячись на організаційні труднощі, недостатки, помилки, зумів створити армію моральної стійкості, армію, яка витримала майже три роки тяжких страждань і отримала не одну перемогу над сильним противником.
Народ був поставлений перед проблемою створення армії чисельністю більше чим в 1 млн. чоловік: треба було організувати воєнне виробництво в країні. Де техніка знаходилась на низькому рівні, треба було озброїти армію в умовах морської блокади, яку здійснили надводні і підводні воєнні флоти Німеччини і Італії.
Воєнні спеціалісти вважали таку задачу фантастичною і нездійсненною. Але іспанський народ, який боровся за праве діло, здійснив немало "чудес". За короткий час в Мадриді були створені майстерні, які виготовляли боєприпаси, бомби, запасні частини для бойової техніки. Тисячі робочих і особливо жінок-працівниць стали майстрами своєї справи.
Поразка демократичної Іспанської республіки не зменшує історичного значення нашого досвіду, або сам факт існування Республіки служить доказом того, що народний режим, підтриманий трудящими масами, життєво здатний і в стані втілити прогресивні економічні перетворення. Навіть в самих тяжких умовах такий режим вселив у народ безграничну бойову упертість і невичерпний колективний героїзм як на фронті, тік і в тилу.
Народний героїзм не виникає на пустому місці. Він народжується як результат відповідних ідей, упевненості мас в справедливості діла, яке вони захищають.
Наступні роки після війни в Іспанії були наповнені подіями, які призвели до рішучого впливу на долі людства. Але, не дивлячись на це, народи не забули уроків національно-революційної війни в Іспанії.
Війна іспанського народу доказала, і це важливо для ворогуючих сьогодні народів, що для завоювання і захисту і свободи необхідна єдність дій всіх прогресивних і патріотичних сил в кожній країні. Війна в Іспанії показала значення і силу боротьби за незалежність.
1 квітня 1939р. війна в Іспанії офіційно закінчилася, і так названі "західні демократії" могли спокійно видихнути. Але для іспанського народу вона продовжувалась, тільки в інших формах.
Починаючи з 1939р. (особливо в 1939 - 1940рр.) більше 200 тис. чоловік стали жертвами фашистського терору. І народ відповів на терор підйомом партизанського руху. Так і для "західних демократій" спокій тривав недовго: 5 місяців згодом після закінчення світової війни (першою - я вважаю війну в Іспанії). І першими жертвами в цій війні стали народи тих самих "західних демократій", чиї приват елі цинічно зрадили іспанську демократію.
Нехай не забудуть народи цього уроку!
Список використаних джерел та літератури:
1. 986 дней боротьбы. Национально-вызвольна война испанского народа - М., 1964
2. Испанский народ в борьбе за свободу и демократию, против фашызма (1931 - 1939гг.)/Гарсиа Х. - М., 1956
3. Война и революция в Испании 1936 - 1939/Сориа Жорж - М., 1987
4. Подвиг испанской республики 1936 - 1939/Прицкер Д. П. - М., 1962
5. Война и революция 1936 - 1930 - М., 1968
6. Всесвітня історія 1914 - 1939, навчальний посібник/ Т. В. Ладиченко, Я. М. Бердичівський - К., 2000
7. Словник-довідник з всесвітньої історії - К., 2002

 
 

Цікаве

Загрузка...