WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Німеччина у ХХ столітті (1919-1960 рр.). Кризові явища - Реферат

Німеччина у ХХ столітті (1919-1960 рр.). Кризові явища - Реферат

насамперед фашизацією ряду країн.Італія вже в 1922 р. була державою диктатури. Муссоліні будував єдиновладдя фашистської партії, при тому, що монархія залишалася, а король був політично безсильним. До 1929 р. він усунув усі партії. Було створено державну поліцію - Чорносорочників. Партія і держава ставали ідентичними поняттями. Муссоліні уникав конфліктів з церквою. Він тягнув християн і духовенство до себе. Католицизм був державною релігією, а викладання закону Божого було обов'язковим. Західні держави бережно відносились до фашизму, бо вони бачили там захисний бар'єр від більшовизму.
На Близькому Сході націоналізм набував ще більше вибухової сили, ніж в європейському світі. Держави Близького Сходу пристосовували собі європейську культуру, техніку і економічні системи, що здавалось їм необхідним в політичній боротьбі. Також європеїзувався образ життя. Одночасно вони намагалися вирватися з-під європейської опіки.
Так, на чолі з Мустафа Кемалем національного пробудження зазнала турецька нація. Хоча, після Першої світової війни і ряду мирних договорів, турецька, колись велика імперія було зруйнованою, але турецька національна держава тільки зміцніла. В внутрішній політиці Кемаль Ататюрк (батько турків) здійснював перетворення революційного характеру: султанат і пов'язаний з ним халіфат, як духовний керівник всіх мусульман, усувалися. В жовтні 1923 р. Туреччина стала республікою зі столицею в Анкарі. Першим її президентом став Мустафа Кемаль. Фактично він став диктатором аж до своєї смерті (1938 р.). Турецьке життя європеїзувалось і радикально секуляризувалося.
Туреччина неабияк утвердилась в зовнішньополітичному плані. Щоб берегти її незалежність урядами провадилася обережна і витончена політика рівноваги між Росією, яка сприяла створенню Турецької республіки, та Англією.
Далекий Схід: Китай та Японія. З початком Першої світової війни незалежність безсилого Китаю була під загрозою з боку Японії. З падінням слабкої маньчжурської династії і створенням республіки (1912 р.) завдяки "батьку революції" Сун Ятсену, в Китаї почався затяжна революційна криза найбільшого масштабу, яка закінчилась в 1949 р. перемогою комунізму. Період після Першої світової війни було для Китаю був часом жорстоких громадянських воєн купки генералів та їх найманих армій. Сун Ятсен, по-європейськи освічений лікар, був засновником демократично-національної народної партії - Гоміндан. Японія, спостерігаючи підйом китайського суперника, в 1932 р. розпочала війну проти Китаю, зайнявши Маньчжурію і частину Монголії. Посеред національно-визвольної боротьби проти Японії розгорталась війна внутрішня між прихильниками комунізму та націонал-демократії з великими битвами, різнями і партизанською боротьбою. Японсько-китайська війна закінчилася в 1945 р. американським бомбардуванням Хіросіми і Нагасакі.
Міжвоєнний період ознаменувався також так званим "пробудженням Африки". Серед африканських народів ширився рух за національне самовизначення, проти колоніального гніту. Так, Єгипет признавався в 1922/23 рр. як незалежне, суверенне королівство. Але Англія залишала за собою право на захисту своїх інтересів, гарнізони і авіаційні бази для забезпечення Суецького каналу. Договір від 1936 р., яким підтверджувалась незалежність країни, був значним успіхом єгипетського національного руху. Однак, Англія зберігала право тримати гарнізон в Суецькому каналі на 20 років. На місце покровительства приходить тісний військовий союз, якого Єгипет притримувався проти прагнень радикально-націоналістичних кіл і під час Другої світової війни.
?
Розділ 3.
Перші повоєнні роки. План Юнга та Дауеса. (1924 - 1929 рр.)
Світова економічна криза (1929 - 1932 рр.)
Після закінчення війни Англія була в тяжкому внутрішньополітичному становищі. Величезне безробіття (в 1921 р. - 2,5 млн осіб), розчарування в поведінці США, погіршення стосунків із Францією та ірландське питання підірвали довіру до військового уряду Ллойд Джорджа. На виборах 1922 р. ліберальна партія потерпіла тяжку поразку. До влади прийшли лейбористи.
Оскільки Англія добре індустріально розвинута, світова економічна криза 1929 р. боляче вдарила по економіці країни. Безробіття піднялося до 2,7 млн осіб.
Найважливіші завдання були поставлені англійському керівництву прогресивним перетворенням імперії в Співдружність вільних і рівноправних націй. Але в імперії існували проблеми, які не усувалися змінами імперської конституції.
В 1921 р. було підписано Ірландський договір, який давав внутрішню свободу ірландському населенню. Тільки після кривавої громадянської війни між поміркованими і радикальними ірландськими націоналістами, які також вимагали протестантський в своїй більшості Ольстер. Було підписано новий договір у 1923 р. і спокій відновився. До 1932 р. цей договір створив основу для відносин Великобританії і Співдружності. Сьогодні Ірландія не розглядає себе як члена Співдружності, хоче бути тільки дружньою їй, до тих пір, поки острів "розділений" особливим становищем Ольстера, який хоче залишитися в союзі Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії.
Індійське питання було чи не найбільшими трудностями Англії. Душею індійського спротиву був Махатма Ганді з його проповідуванням досягнення цілей виключно мирним шляхом. Ганді (1869 - 1948 рр.) походив із заможної родини. Його батько був міністром. Ганді вивчав право в Лондоні. Ще перед Першою світовою війно він добивався політичного управління індійців. Пасивним спротивмо, вважав Ганді, можна паралізувати весь державний бюрократичний апарат: він просив про бойкот англійських товарів, податкової відмови, тобто до громадянської непокори. Врешті-решт це дало свої результати. В лтому 1947 р. Індія отримала незалежність. Через неповний рік після цього політичного успіху Ганді було вбито 30.01.1948 р. фанатичним індусом.
Історія США між 1919 і 1929 рр. була історією світової держави. В 1921 - 1922 рр. США на Вашингтонській конференції про роззброєння військово-морських озброєнь відігравала ключову роль. Тут Америка і Англія домовлялися про паритет морських озброєнь та морські сили держав другої ступені (Японія, Франція, Італія) встановлювались у пропорції 5:5:3:1,75:1,75. Так як підводні човни, легкі кораблі не долучалися до цього регулювання, роззброєння залишалось неповним.
З Європи Сполучені Штати повністю не могли усунути свою присутність, оскільки вони стали найбільшим кредитором європейських держав-союзників.
Внутрішня політика республіканської партії була позначена лозунгом Normalcy (нормальний стан), а також мрією, що капіталістичне господарство вело б в США до необмеженого розвитку багатства.
Ця віра, здається, підтверджувалась. Американська індустрія працювала для величезного внутрішнього ринку (120 млн споживачів), відчувала безпрецедентний підйом: поступово всі золоті запаси світу переходили в власність США.
Безпосередньо після підписання Версальського договору

 
 

Цікаве

Загрузка...