WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Сталін І.В. (Джугашвілі) - Реферат

Сталін І.В. (Джугашвілі) - Реферат

особисту мстивість, злопам'ятство, садизм і інші темні пристрасті, властиві його натурі. І при цьому не врахував жодні класові інтереси і діяв, інколи навіть наперекір цим інтересам - виявляючи виключно особисту жорстокість, особисту підступність і особисте прагнення влади.
Джугашвілі володів єдиною виключно геніальною здібністю. Він як ніхто інший розбирався в людях і бачив їх наскрізь. І тому дуже вдало підібрав кадри. Людей талановитих або самостійних він знищував і оточив себе виконавцями, які ніяк не могли з ним конкурувати і боялися його більше за вогонь. Крім цього добре розбираючись в людях, він вмів так їх розставляти і стравлювати їх між собою, що в кінцевому рахунку не йшло на користь йому самому.
Сталін вмів зачарувати людей своїми манерами. Вмів зберігати маску непроникності, за якою приховувалось щось непередбачене.
Сама влада його приваблювала як гра людськими життями. Сталін любив заманювати свою жертву з почестями і в той же час інколи трохи страшно вибиваючи її з рівноваги. Перед тим як розстріляти, він не понижував, а підвищував людину на посаді, створюючи оманливе відчуття, що все добре.
В грі з людиною і над людиною Сталіну важливо було надати своїй владі недосяжну загадковість, велику ірраціональність, але Сталін її ще згущав, театралізував 4; 120 .
Сталін - це людина, збочена владою, але як ніхто розуміючий природу влади. І один з самих основних гвинтів Сталінської влади - таємниця якою він себе оточив. Тому Сталін був не просто безжалісний диктатор, але і свого роду гіпнотизер, що зумів поставити себе на місце Бога і видушити з людей відповідне відношення. Сталін розумів, що влада повинна бути таємницею, і цією таємницею ніби оточений культ Сталіна звідси і відчуття, що Сталін все знає і все бачить.
В книзі Ж. - Ж. Марі "Сталін" можна прочитати: "Коба не володів такими костями, що дозволяли керувати малиновим заворушенням, ораторськими здібностями, живістю думки, широтою погляду, почуттям завтрашнього дня, ентузіазмом. На кінець, коли маси підвищують на мить своє повсякденне існування, щоб зробити свою історію, Сталін, холодна і скрита натура, губився. Здібний до закулісних маневрів він бентежився... Коба і революція не знали один одного" 3; 18 .
Але не можна так стверджувати. Так, Сталін не був трибуною революції, він не володів живістю думки, але революція розкрила багато сторін Сталінської натури, і він приймав участь в багатьох її важливих подіях, хоча і надавав перевагу діяти не на першому плані.
Не маючи ораторських здібностей, Сталін без сумніву володів організаторським талантом. Чисельність більшовицьких партій, що росла з місяця в місяць з виключною швидкістю є свідченням цього.
До 40 - 45 рр. Сталін суттєво змінився. Він тримався дуже впевнено, але просто і дещо грубувато. Дружина видатного радянського дипломата А.А. Йоффе, писала: "Тримався Сталін простаком, славним малим. Дуже комунікабельний, зі всіма на дружній нозі, але не було в нього жодного правдивого жесту... Взагалі Сталін був рідкісний актор, здібний кожного разу, за обставинами, змінювати маску. І одна з улюблених масок була саме ця - простий, добрий хлопець без претензій, що не вміє приховувати своїх почуттів" 3;67 .
З часом його лицемірство стало його другою натурою, і кожна маска, здавалось органічно виражена його сутність. То він грав роль звичайного хлопця, то старого виконавця партій - честі, то - всемогучого Вождя. Сталін вживався в кожну роль настільки добре, що починав сам вірити в новий образ.
Такі властивості інтелекту, як хитрість, віроломство, здібність грати на низьких властивостях людської натури, розвинуті у Сталіна надзвичайно і при сильному характері є могутньою зброєю в боротьбі. І все ж взяти в цілому Сталін залишається опосередкованістю. Він не здатний до узагальнень, ні до передбачення. Його розум обмежений не лише блиску і польоту, але навіть здібності до логічного мислення. В цій слабкості сила Сталіна, так як бувають історичні задачі, вирішити які можна лише відмовившись від узагальнень.
В своїх спогадах Б. Бажанов змальовує правдоподібний портрет Сталіна: Сталін мстивий, підозрілий, грубий, у нього немає будь-яких стримуючих моральних принципів. Він умілий і хитрий інтригант, надзвичайно скритий і добре володіючий собою. На ньому завжди простий костюм, і він веде дуже простий спосіб життя. У нього немає тяги до розкоші або до благ життя... Людина сильної волі, він одночасно і надзвичайно обережний, а інколи нерішучий. Він часто не знає як бути і що робити в складних політичних обставинах, але вміє не показувати свою не рішучість і не рідко надає перевагу йти за подіями, ніж ними керувати. Жінками Сталін не цікавився. Ним володіла одна всепоглинаюча пристрасть до влади, але він терпеливий і вміє очікувати, перш ніж нанести удар по своїм політичним конкурентах. Від природи він не дурний, і не обмежений здорового глузду 3; 69 .
Щодо цілей та намірів Сталіна, то необхідно зауважити, що він не просто "висувався" Леніним, але й сам активно намагався висунутись в "фігури першого класу", використовуючи підтримку Леніна. Сталін вичікував коли стане в нагоді його уміння "натискати" і його майстерність політичної інтриги. Сталін був мовчазним навіть тоді, коли знаходився у невеликому колі знайомих. Але він вмів надавати своїм коротким реплікам особливого значення.
На його меті був процес деформації внутрішньопартійної демократії: крок за кроком йшло взаємне відчуження "верхів" і "низів", паралізувався взаємний зв'язок, закінчилось соціалістичне вивчення місцевих партійних організацій, сформувалися стереотипи, що викликані створити в суспільній свідомості культ вождя, втлумачити віру в його зверхлюдські здібності.
Таким чином, створювались передумови для розквіту культу особистості Сталіна, для утвердження режиму одноособової влади. Єдиновладдя Сталіна складало вершину айсберга, що отримав назву директивно-репресивний, адмістративно-командної системи керування 7; 5 .
Троїцький так характеризує особистість Сталіна: "Ті, хто судив по звичайним буденним проявам про діяльність Сталіна... бачили з однієї сторони його значимість, а з іншої сторони, ніяк не могливизнати його інтелектуального авторитету... Він був більше інших наділений волею і честолюбством, але він не був ні розумніший інших, ні освіченіший інших, ні красномовніший. Він не володів тими якостями, які приваблюють симпатії. Але природа щедро наділила його холодною настирливістю і практичною смикалкою. Він ніколи не підкорявся почуттям, а завжди вмів підкорити їх підрахунку...
Воля господарювання над іншими була основним гвинтиком його особистості... 2; 250 .
На перше місце серед якостей які вивели Сталіна в число великих діячів національної та світової історії, слід поставити більшовизм в Ленінському розумінні його слова. Зараз цим словом прийнято позначати схильність до насильства, диктаторськими методами. А тоді, під більшовизмом розумівся комплекс якостей, основою якого було активне життя, відданість інтересам робочих і ненависть до гнобителів, повне підкорення себе революції і вимогам партії, принциповість і безкорисність. Сталін був типовим більшовиком. На більшовизмі був заснований його авторитет і його культ.
Другою характерною рисою є безжалісна воля. Його вольовий тиск на людей, людей історичні процеси, а швидше всього переобрати самого себе, свої слабкості - не терпіли меж. Добре знаючи важливість вірного рішення Сталін йшов до його прийняття повільно, обережно. Не зважаючи, всіх вислуховуючи, приховуючи і змінючи свої помітки, але після прийняття рішення змінювався. Він виходив з того, що абсолютно вірних рішень не буває, але достатньо вірне часто губиться його переглядом по будь-якій причині і без причини.
У Сталіна - людини, заглибленої в себе, практично не було справжніх

 
 

Цікаве

Загрузка...