WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Греки - Реферат

Греки - Реферат

домінував грецький етнічний і культурний елемент. Грецька мова була обов'яковою в усіх навчальних закладах релігійного спрямування в Україні того часу. Та й грецьких викладачів там було чимало. В релігійно-культурному житті Львова і Острога помітний слід залишили греки архиєпископ Арсеній, Кирило Лукарис. Майже всі діячі української науки і культури вказаної доби були добрими знавцями грецької мови і мали міцні зв'язки з Грецією, насамперед із СвятимАфоном. Багато грецьких професорів та спудеїв було в Києво-Могилянській академії, численних колегіях, духовних семінаріях тощо.
Князь Костянтин Острозький мав греків-радників: Діонісія Полеолога і Мосхопула. Грек Астаматій був послом гетьмана Петра Дорошенка в Царгороді. Чимало українських старшинсько-шляхетських родин було грецького походження: Томари, Капністи, Тернавіоти, Левицькі, Янжули, Константиновичі, Христофоровичі, Мануйловичі, Урсали, Мотоніси, Комбурлеї, Мазапети, Мазараки та ін.
На Січі, як віками в Україні-Русі, сповідували "греко-східне" християнство. Греки траплялись у козацтві ( одному з них судилося стати предком Михайла Драгоманова, Олени Пчілки та Лесі Українки). З 1709 p., під оттоманською адміністрацією, архімандритом низовиків був грек.
ГРЕКИ В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ
Костянтин Корнякт. Грек за походженням, народився на острові Крит 1517 року. Згодом переїхав до Молдови і почав возити до Львова на продаж вино, шовк та бавовну. Отримавши від короля Сиґизмунда Другого Авґуста право безмитної торгівлі по всій території Речі Посполитої, він 1570 року оселився у Львові, домігся королівської грамоти на право збирання мита на Волині, Київщині, Поділлі, Підляшші, Холмщині та в Галичині. Він надавав магнатам і шляхті позики під заставу маєтностей, а невдовзі сам був піднесений у шляхетську гідність, придбав містечко Куликів і десяток сіл.
1586 року Корнякт став одним з дванадцяти членів-засновників славнозвісного Успенського православного братства у Львові. Коштом Корнякта італійські архітектори Петро Барбон та Павло Домінічі Римлянин звели ренесансну шістдесятишестиметрову дзвіницю Успенської церкви. Вона отримала назву "вежа Корнякта", стала символом братства і була зображена на його печатці. Про вежу Корнякта йшлося і у статуті братства: "А якби брат брата словом у братстві зганьбив, має бути покараний сидінням на дзвіниці". Корнякт замовив для неї великий дзвін, підтримував братські школу і друкарню. Він оплачував судові видатки у процесі православних міщан проти контрольованого католиками львівського маґістрату, фінансував діяльність православної фракції Сейму у Варшаві. Костянтин Корнякт помер у Львові 1603 року, заповівши братству величезну суму, і був похований у збудованій його коштом церкві Трьох Святителів.
Іван Карабиць - композитор
Микола Аркас - засновник "Просвіти" в Миколаєві, автор опери "Катерина" і книги "Історія України-Русі", його предки народились поблизу Олімпу.
Архип Куїнджі - (1841 - 1910), художник, автор славнозвісної картини "Місячна ніч на Дніпрі", а також "Чумацький шлях", "Березовий гай" та багатьох інших. Народився в Маріуполі.
Брати Зосими (Ніжин), меценати.
Академіки Геннадій Мацука, Віктор Берехта, Сергій Андранатті, члени-кореспонденти Дмитро Зербіно, Анатолій Мазаракі.
ПАМ'ЯТКИ
Майже у кожному історичному чи краєзнавчому музеї України є пам'ятки з давніх грецьких колоній на теренах сучасної України. Пам'яткою просто неба є руїни міста Херсонес поблизу сучасного Севастополя у Криму.
У Києві на Подолі сьогодні є діюча грецька церква.
СЬОГОДЕННЯ
За переписом 2001 року в Україні є майже 92 тисячі осіб, які визнали себе греками. Греки найбільш зрусифікована національна меншина України, російську визнали рідною мовою 88,5% представників цього народу, 4,8% визнали рідною українську і лише 6,4% - грецьку мову. Найбільша грецька громада в сучасній Україні зафіксована в Донецькій області: 77,5 тисяч осіб. Це левова частка всіх українських греків.
МОЖЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ
Викладання новогрецької мови здебільшого не входить в офіційну шкільну програму, тому на вивчення її відводиться 1-2 години на тиждень; мало шкільних підручників, які б допомагали учням засвоювати мову, і посібників для вчителів. Проте, вже існують проекти двосторонніх угод між Україною та Грецією, які повинні сприяти поліпшенню стану в освітніх закладах України, де вивчають грецьку мову. Запропоновані двомовні міжкультурні освітні програми, які передбачають існування:
o факультативів у недільних школах грецьких общин і культурних товариств для засвоєння навичок спілкування людей різного віку;
o шкіл із програмами, куди внесено вивчення грецької мови як іноземної або як мови національної меншини;
o дошкільних закладів з вивченням новогрецької;
o експериментальних двомовних шкіл з викладанням новогрецької мови 7-8 годин на тиждень у молодших і 10-12 годин - у старших класах.
Особливу ланку в освіті греків становлять вищі навчальні заклади України. Створено Маріупольський гуманітарний інститут, який готує вчителів новогрецької мови. Традиційно новогрецьку мову вивчають у Київському національному університеті ім.Т.Шевченка, де спеціалістів цього профілю готують з 1958 року і де в травні 1999 року створено кафедру елліністики. Така кафедра є в Таврійському університеті, її викладачі також готують учителів новогрецької мови. У Львівському національному університеті неоелліністика нещодавно увійшла до навчальних програм студентів класичного відділення. Новогрецьку мову викладають також в Одеському університеті. Крім того, новогрецьку мову вивчають у низці приватних вузів, скажімо, в Слов'янському університеті в Києві, в Міжнародному інституті лінгвістики та права. Можна сподіватися, що незабаром викладання новогрецької мови в освітніх закладах України, особливо в місцях компактного проживання греків, дасть вагомі наслідки.
Цьому допомагають різні установи Греції (Посольство Грецької Республіки в Україні, Міністерство освіти та релігій Греції, Міністерство закордонних справ Греції, Генеральний Секретаріат у справах зарубіжжя та інші заклади).
1994 року була прийнята друга програма Європейського Союзу з підтримки розвитку грецької освіти, що закінчилася у кінці 1999, у ній було передбачено спеціальний розділ "Грецька освіта за кордоном". Згідно з цією програмою визначені напрямки допомоги у викладанні новогрецької мови вчителями з Греції, стажування викладачів шкіл та університетів України в навчальних закладах Греції, удосконалення знань мови у студентів. На додачу, передбачено допомогу навчально-методичною літературою, відеокасетами, касетами записів уроків підручників та посібників. Таку допомогу отримали всі університети України, де викладають новогрецьку мову, деякі школи України.

 
 

Цікаве

Загрузка...