WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Розвиток чеської культури (друга половина XIX-початок XX ст.) - Реферат

Розвиток чеської культури (друга половина XIX-початок XX ст.) - Реферат


Реферат
На тему:
Розвиток чеської культури.
(друга половина XIX-початок XX ст.)
У другій половині XIX - на початку XX ст. система освіти в чеських землях набула форми багатоступеневої структури. Шкільна реформа, започаткована в роки революції, закріпила принцип загального обов'язкового шкільного навчання для дітей з 6 років. Наприкінці 60-х років скасовано контроль церкви над змістом підручників, поведінкою учнів і вчителів, а державні органи дістали право нагляду за діяльністю шкіл. У результаті реформ чехи на рубежі XX ст. випередили німців за рівнем генераційної письменності й посіли перше місце в Габсбурзькій монархії за рівнем загальної письменності. Кількість чеських шкіл (1914) складала 57 % від їхньої загальної кількості. Якщо реальні гімназії та інші навчальні заклади цього рівня давали ґрунтовні професійні знання, то класичні готували випускників до продовження освіти в університетах.
У цей період чеською мовою видавалися наукові праці, підручники, довідники, переліки навчальної та класичної літератури, фахові журнали та книги для дітей. Левову пайку цієї роботи провадила "Чеська матиця ". Фактично в цей час виникли всі передумови для вивчання чехами основ майже усіх галузей знань рідною мовою.
Чеські національні сили домоглися того, що вже у 80-ті роки XIX ст. чеська мова стала мовою для всіх студентів усіх освітніх закладів. Поділ у 1882 р. Празького університету на чеський і німецький сприяв процесу консолідації чеської інтелігенції та залученню до науково-навчальної роботи нових сил. Надати вітчизняній науці європейського рівня намагалися правник Й. Кайзл соціолог Т. Масарик, історик Я. Голл, мовознавець Я. Гебауер, мистецтвознавець О. Гостинський, лінгвіст і поет Ч. Врзлінський та ін. У1880р. виникла Чеська Академія наук, словесності та мистецтв.
Друга половина XIX ст. є добою розквіту чеського мистецтва. У літературних творах чільне місце посіла тема народного життя та боротьби проти національного й соціального поневолення. Так, поет Я. Неруда (1834-1891) у "Піснях палкої петиції" закликав до боротьби за краще майбутнє. Оспівував рідну природу у своїх поетичних циклах ("Сільські пісні", "Чеські сонети" тощо) С. Чех (1846-1908). Історії боротьби чехів за свободу та незалежність присвячені епічні твори письменника А. Ірасека (1851-1930).
Найвідомішим художником того часу вважається Й. Манеса (1820-1871), автор циклу картин "Пори року", виконаних для годинника Празької ратуші, ілюстрацій до народних казок та ін. Своєю творчістю Й. Манеса відкрив новий період у розвитку чеської історичної, побутової та пейзажної шкіл живопису. Наслідувачем його традицій став художник-карикатурист та ілюстратор М. Алеш (1853-1913). Знаним представником реалізму був скульптор Й. Мислбек (1848-1922), який створив кінну статую Св. Вацлава у Празі.
Культурнуатмосферу цього періоду визначали занепад класицизму й зародження модернізму. Молода генерація чехів прагнула відчути себе частиною європейської цивілізації, відкидаючи національну меншовартість. Дуже бурхливо розвивалися архітектура й декоративне мистецтво. Історичні центри міст постійно перебудовувалися, виникали нові міські райони.
У культурній галузі емпіричний класицизм існував поряд із модерном та іншими романтичними стилями. Новоготичний історизм найвиразніше виявився при перебудові Старомєстської ратуші (1846-1848). Новоготична архітектура 60-х років чергувалася з неоренесансом, символом якого став Національний театр у Празі. Його спроектував Й. Зітек (1832- 1909), автор Музею Карловарських колонад. Більшість визначних скульптурних замовлень виконували брати Й. Макс (1804-1855) та Е. Макс (1810-1901). Вони збудували пам'ятник Радецькому на Малостранській площі та кілька скульптур на Кардовому мосту.
У музиці виділяється творчість композитора й піаніста Б. Сметани (1824-1884), який заснував чеську модерну симфонічну та оперну музику. Його опери "Бранденбуржці в Чехії" (1863), "Продана наречена" (1866) та симфонічні поеми "Моя Батьківщина", "Чеські танці" сприяли патріотичному й музичному вихованню чеського народу. Відомим творцем чеської національної музики був А. Дворжак (1841-1904), особливу популярність мали його "Слов'янські танці". У Празі вирувало театральне і музичне життя, зростала кількість п'єс й концертів. Восени 1901 р. перший самостійний концерт дала Чеська філармонія.
Зародження модернізму наприкінці XIX ст. внесло новий зміст у поняття "спортивна культура". У Чехії засновуються спортивні товариства, першим з яких був "Сокіл" (1864).
На зламі XIX-XX ст. суспільство винайшло нові культурні орієнтири і цінності. Соціально-політична ситуація в Чехії справляла великий вплив не тільки на австро-угорську політичну систему, а й на стан справ у Європі.
ЛІТЕРАТУРА
1. Австро-Венгрия: интеграционные процессы и национальная специфика. Москва, 1997.
2. Австро-Венгрия. Опыт многонационального государства. Москва, 1995.
3. Коровицина Н. В. Агония соцмодернизации. Москва, 1993.
4. Краткая история Чехословакии: С древнейших времен до наших дней. Москва, 1998.
5. Ненашева З.С. Идейно-политическая борьба в Чехии и Словакии в начале XX в. Чехи, словаки и неославизм, 1848-1914 гг. Москва, 1984.
6. Ненашева З.С. Общественно-политическая мысль в чешских землях в конце XIX - начале XX вв. Москва, 1999.
7. Формирование нации в Центральной и Юго-Восточной Европе. Исторические и историко-культурные аспекты. Москва, 1981.
8. Чешская нация на заключительном этапе формирования. 1850 - начало 70-х гг. XIX в. Москва, 1989.

 
 

Цікаве

Загрузка...