WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Геополітичні зміни у світі: причини, характер і наслідки - Реферат

Геополітичні зміни у світі: причини, характер і наслідки - Реферат


Реферат на тему:
Геополітичні зміни у світі: причини, характер і наслідки
Головною причиною геополітичних змін у світі стала Перша світова війна, яка тривала з 1 серпня 1914 року до 11 листопада 1918 року. У ній брали участь 33 країни світу з населенням понад 1 млрд. чоловік. Австро-сербський конфлікт у липні 1914 року послужив лише приводом до початку війни між великими країнами Європи.
Німецький Генеральний штаб доручив генералу А. фон Шліффену завчасно розробити план ведення війни Німеччиною на два фронти: Східному і Західному. Війна мала бути (згідно плану) швидкоплинною, максимум 5-6 місяців. Так само думали в генеральних штабах інших країн.
Військові сили обох сторін: армія країн Антанти - 6,179 тис. чол., армія країн Троїстого союзу - 3,568 тис. чол., гармати країн Антанти - 13 тис. одиниць, приблизно стільки ж було і в країн Троїстого союзу.
Вперше в історії людства до участі у війні було залучено таку величезну кількість людей і найсучаснішої техніки. Однак характер бойових операцій, тим більше їх наслідки виявилися неадекватними людському і матеріальному потенціалу воюючих сторін.
Бойові дії у 1914 р. Західний фронт:
Німеччина захопила Бельгію, потерпіли поразку французькі війська на франко-бельгійському кордоні. Битва на р. Марні (5-12 вересня 1914 р)., англо-французькі війська не змогли перемогти німецьку армію;
Східний фронт: наступ російських військ у Галичині і поразка їх від німецьких військ у Східній Прусії. Війна в Західній Європі затягується, набирає позиційного характеру, до війни залучаються нові країни: Японія - на боці Антанти, Туреччина - на боці Німеччини;
Австро-сербський фронт: перемінний успіх обох сторін. Серби все-таки витіснили австрійців зі своєї території;
Кавказький фронт: успіх російської армії в битвах проти турецької армії;
бойові дії на морі: перевага флотів Антанти. Англійський флот потопив німецьку ескадру біля Фолклендських островів. Німецький флот має перевагу в підводних човнах.
Підсумки бойових дій 1914 року: перевага на боці країн Антанти. Війна набирала затяжного характеру. Німеччина визнає Східний фронт як головний.
Бойові дії у 1915 році.
Східний фронт. Німеччина ставить за мету змусити Росію вийти з війни і здобуває нові перемоги в Галичині, Буковині. Росія втратила 850 тис. вбитих і поранених, 900 тис. полонених, але не капітулювала перед Німеччиною. На Східному фронті війна також набирає позиційного характеру. До участі у війні залучаються нові європейські країни: Італія вступає у війну на боці країн Антанти, Болгарія - на боці країн Троїстого союзу.
Бойові дії у 1916 році.
Верденська битва і Брусиловський прорив у Галичині стали основними бойовими діями 1916 року. Створилась патова ситуація. Втрати з обох сторін величезні. Під Верденом загинуло майже 1 млн. німецьких і французьких солдатів й офіцерів. На р. Соммі втрати з обох сторін перевищували 1,300 тис. чол. Брусиловський прорив у Галичині був єдиним бойовим успіхом компанії 1916 року.
За таких обставин внутрішнє становище у воюючих країнах різко погіршилось. Спільними для них була господарська розруха, посилення монополізації, введення розверстки сільгосппродуктів, заборона страйків, введення примусових позичок у населення. Все це в кожній окремо взятій країні видавалося як необхідне задля перемоги над противником. Окрім того, уряди деяких країн припустилися до специфічних дій.
У Німеччині була введена мілітаризація праці. Загострилося політичне протистояння в рядах німецької соціал-демократії: Ф. Шейдеман - Ф. Еберт - К. Лібкнехт - Р. Люксембург.
В Австро-Угорщині посилились національні протиріччя. Контроль німецьких монополій за економікою країни став всеосяжним.
В Англії встановився громадянський мир. Майже 900 тис.чол., було мобілізовано на фронт, шовіністичні настрої в суспільстві значно зросли, колонії на заклик Лондона підтримали Великобританію у війні.
У Франції виробництво вугілля скоротилося на 75%, чавуну - на 84%, сталі - на 63%, посівні площі скоротилися на 40%. 60% чоловіків було мобілізовано в армію. В пропаганді панувало гасло "священної війни нації."
У Росії мала місце не хватка зброї (приблизно 400 тис. гвинтівок). Наслідком участі Росії у війні була економічна і продовольча криза ,збільшення тривалості робочого дня, наростання страйкової боротьби, розклад монархії (Распутін).
У США відбулося промислове піднесення. Виплавка сталі зросла на 80%, значна частина золотих запасів європейських країн перейшла до американських банків. Крупні монополії США виступали за участь у війні. У той же час загострилися американо-німецькі відносини через те, що Німеччина топила американські кораблі. У пропаганді була розгорнута кампанія за підготовку країни до оборони.
У колоніальних країнах була введена примусова праця, вони збільшили поставку сировини у Францію і Великобританію, солдати колоній служили в арміях метрополій. Наприклад, Єгипет дав до англійської армії 1,5 млн. чол. на війну (з 10 млн. населення країн).
1917 рік - третій рік війни.
Основні події цього року війни в Європі були не військові, а політичні. Вони розгорнулися в Росії. Упродовж одного року в умовах війни в Росії відбулося дві революції: Лютнева і Жовтнева.
Причини Лютневої революції: поразка військ на Західному фронті упродовж 1914-1916 рр., економічна криза і зростання на цій основі страйкової боротьби робітників і селян, зростання революційних настроїв в армії, послаблення самодержавства. Головним політичним питанням у революції було питання про мир.
Головні події Лютневої революції в Росії.
23 лютого 1917 року - перший день революції. На Путилівському заводі розпочався страйк, в якому взяли участь 90 тис. робітників. У місті Петрограді відчувалась нестача хліба. 25 лютого політичний страйк в Петрограді став загальним, почалися масові демонстрації. Цар Микола ІІ дав розпорядження стріляти у демонстрантів. 27 лютого на сторону революції перейшов Волинський полк (70 тис. солдатів), відбулося визволення з тюрем політичних в'язнів, утворилась Петроградська рада переважно із числа буржуазних партій. 28 лютого вона видає Наказ №1 "Про демократизацію армії", згідно якого утворюються виборні солдатські комітети. 2 березня 1917 р. цар Микола ІІ зрікся престолу. Монархія в Росії перестала існувати. Утворюється Тимчасовий революційний уряд (голова - князь Львов). Головні міністерські посади зайняли представники партії кадетів і октябристів. Тимчасовий уряд дав санкцію на арешт колишнього царя та його сім'ї і підтвердив вірність Антанті у продовженні війни з боку Росії.
Губернатори були замінені комісарами Тимчасового уряду, утворена народна міліція, вводився 8-годинний робочий день. Головкомом армії був призначений генерал Алексєєв, (О. Брусилов - з травня 1917 р.). Земельне питання обіцяли вирішити на Установчих зборах. У національному питанні все залишалося без змін - збереження єдиної і неподільної Росії, що стало першопричиноюконфліктів з Українською Центральною радою і Фінляндією.
І все-таки Росія ставала демократичною республікою. Однак влада Тимчасового уряду не була одноосібною. Паралельною владою були ради робітничих, солдатських і селянських депутатів.
Невдоволення населення політикою Тимчасового уряду щодо участі Росії у війні наростало. Такою ж мірою зростав

 
 

Цікаве

Загрузка...