WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Німеччина у ХІІ – ХV ст. - Реферат

Німеччина у ХІІ – ХV ст. - Реферат

Князі прийняли християнство і визнали залежність від данського короля.
Землі лютичів захопив Альбрехт Ведмідь, який одержав у 1134 р. від імператора Північну марку. Нащадки Альбрехта Ведмедя розширили свої володіння і утворили маркграфство Бранденрбурзьке. У ХІІІ ст. до нього ввійшли землі по Шпреє (шпреян), де був збудований Берлін.
Почаласьколонізація слов'янських земель. Слов'янське населення зганялось з кращих земель. Кожен німецький поселенець одержував повну гуфу, шульц (староста) і священник - по 2-3 гуфи. На декілька років їх звільняли від повинностей. Німецькі селяни за Ельбою знаходились в кращому становищі, ніж в іншій Німеччині. Це спряло колонізації і через кілька століть ці землі перетворились в чисто німецькі.
Другий потік колонізації - на південний схід, на Середній Дунай, де жили словни. Ще Карл Великий завоював їх, а в кінці Х ст. вони були виділені у Східну марку. В 1156 р. Східна марка одержала статус самостійного герцогства Австрії. Тут селилися колоністи переважно з Баварії. Слов'янське населення підлягало християнізації і онімеченню. Але в Карінтії (зараз Словенія) слов'янське населення збереглось.
Почалось захоплення Східної Прибалтики, заселеної курами, лівами, естами, земгалами. Вже в ХІІ ст. німецькі купці почали створювати торгові двори в Прибалтиці. Починаючи з 1196 р. бременський архієпископ став призначати в Лівонію епископа. Третій лівонський архієпископ Альберт, осівши в Ризі, розгорнув широку місіонарську і колонізаторську діяльність. Для підкорення язичників був створений духовно-рицарський орден мечоносців. Папа Іннокентій ІІІ затвердив статут цього ордену і благословив його. З мечем орденоносці пройшли Лівонію, знищуючи непокірних. На допомогу прийшли руські воїни під керівництвом полоцького князя Володимира. Але рицарі сховались у збудованих ними фортецях і витримали тривалу облогу руських воїнів.
Підкоривши Лівонську землю, рицарі вторглись в область естів. Тепер вони діяли із ще ббільшою жорстокістю. У 1224 р. вони захопили м. Юр'їв (Тарту). Найдовше чинили опір земгали і кури. Земгали були підкорені аж у ХІІІ ст.
Східна Прибалтика не стала об'єктом колонізації через віддаленість. Місцеве населення зберегло свою самобутність.
В ХІІ ст. були завойовані землі язичників-прусів. У 1215 р. папа Іннокентій ІІІ оголосив хрестовий похід проти прусів, але він закінчився провалом. Тоді мазовецький князь Конрад запросив Тевтонський орден, заснований у Палестині. Польський князь прорахувався. Завойована країна стала здобиччю ордена і була перетворена у пустелю. Прусію колонізували німці. Прусам заборонялось жити у містах.
У 1237 р. з допомогою папи відбулось об'єднання Тевтонського ордену з орденом меченосців. Утворилась держава ордена. У 1242 р. відбулась битва на Чудському озері. Вона підштовхнула прусів до повстання, але воно було придушене.
У 1343 р. виникла селянська війна на землях естів. Датчанам на допомогу прийшов орден. Він готувався захопити також Польщу і Литву. У 1386 р. вони уклали унію. А в 1410 р. орден зазнав поразки при Грюнвальді. У 1466 р. після невдалої війни з Польщею орден визнав васальну залежність від польського короля.
Після смерті Фрідріха ІІ імператори більше займалися спрвами своїх князівств. Рудольф І (1273 - 1291) з дому Габсбургів володів землями в Ельзасі і Швейцарії. Він збільшив свої володіння. Тому після смерті Рудольфа князі не обрали його сина імператором. Зміцнюються такі династії - Нассау, Люксембургів, Віттельбахів, Габсбургів, що що заважає посиленню імператорської влади.
Німеччина в ХІV - ХV ст. На початок ХІV ст. Священна Римська імперія залишалась великим політичним утворенням у Західній Європі, однак, без внутрішньої єдності. У 1291 р. на території імперії утворилось ще одне об'єднання - Швейцарський союз. Вільні общини трьох альпійських "лісних земель" - Швіца, Урі, Унтервальдена - об'єднались для протидії Габсбургам, які хотіли їх підкорити і оволодіти перевалом Сен_Готард, що зв'язував початок ХІV ст. Священна Римська імперія залишалась великим політичним утворенням у Західній Європі, однак, без внутрішньої єдності. У 1291 р. на території імперії утворилось ще одне об'єднання - Швейцарський союз. Вільні общини трьох альпійських "лісних земель" - Швіца, Урі, Унтервальдена - об'єднались для протидії Габсбургам, які хотіли їх підкорити і оволодіти перевалом Сен-Готард, що зв'язував Німеччину та Італію. У 1315 р. швейцарська піхота із селян розбила кінноту Габсбургів біля гори Моргартен (південніше Цюріхського озера). До союзу в ХІV ст. примкнуло декілька "міських кантонів", в т.ч. Люцерн, Цюріх, Берн. Однак, фактичної автономії конфедерація домоглясь лише у ХVІ ст. Вона тоді включала 13 кантонів і кілька союзних земель. Кожен із кантонів мав самоуправління, проводив свою внутрішню і зовнішню політику. У німецьких селян склалась легенда про щасливу країну - Швейцарію.
Імперія ж не мала чітких кордонів. У ХІІІ - ХІV ст. в Німеччині було вже 3, 5 тис. Міст, де жила 1/5 частина населення (а всього - 13-15 млн. чол.). Найбільші міста - Кельн, Страсбург, Любек, Нюрнберг - північнонімецька зона. У південнонімецькій зоні - Аусбург, Ульм, Регенбург, Базель, Відень. Багато з них вели жваву торгівлю з Італією, Сходом.
Славились тканини, виготовлені в цих містах, нюрнберзьке литво. В ХV ст. позначились ознаки розкладання цехів - їх замикання, поява "вічних підмайстрів", зростаюча поляризація.
Центром торгівлі став Франкфурт-на-Майні, де регулярно відбувались ярмарки. У 1402 р. тут був заснований торгово-кредитний банк. Особливих успіхів досягло південнонімецьке купецтво. У 1380 р. засноване "Велике Равенсбурзьке товариство" з 13 філіями. На півночі торгівля була монополізована Ганзою. Вона проіснувала більше 500 років, об'єднувала 160 міст. Мета Ганзи - посередницька торгівля. Її ядром були Любек і Гамбург. Торгувала Ганза з Руссю, Англією. Мала контори у Новгороді, Стокгольмі, Бюгге, Лондоні. Це було політичне об'єднання. Владу тримав патриціат. Ганза вела війни. З допомогою Швеції воювала проти Данії, яку перемогла і в 1380 р. одержала у володіння ряд фортець на півдні Скандінавського півострова.
Кожне ганзейське місто було автономним, але не мало права шкодити Ганзі. Ганза придушувала конкуренцію інших країн, відстоювала комунальні свободи міст.
У другій половині ХІV ст. виникли Швабський і Рейнський союзи міст. Останній об'єднував близько 60 міст.
Активізувалося рицарство і теж об'єднувалося - Товариство щита Св. Йоргена, товариства Св. Вільгельма. Ці рицарські союзи вступили в боротьбу з міськими. У 1388 р. князі нанесли поразку Рейнському союзу міст в битві біля Вормса. Скликаний імператором рейхстаг визнав за містами князівську владу, але дозволив імператорським містам брати участь у рейхстазі наряду з князями.
Але ці союзи не

 
 

Цікаве

Загрузка...