WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Буржуазна революція в Нідерландах - Реферат

Буржуазна революція в Нідерландах - Реферат

алькабалу. Лише її загроза паралізувала економічне життя. Ціни зросли, закривались майстерні, крамниці. Народ обурювався. Альба свої основні війська перемістив у міста, послабивши оборону узбережжя. Алькабалу він не ввів, але загроза лишилась.
Послабленням оборони скористались морські гези. 1 квітня 1572 р. вони захопили портове місто Брил. Зеландія майже повністю була звільнена. У Фрісландії йшли бої. Після поразок на півдні Вільгельм Оранський прибув на північ. Він був оголошений главою повсталих провінцій. Війна була оголошена Альбі, а не Філіпу ІІ. Були введені непрямі податки. Це був компроміс.
Вільгельм Оранський знайшов підтримку серед селян, представляючись патріотом. Головною ж його метою було зміцнення особистої влади. Купецтво знало про плани В. Оранського, але не боялось їх. Воно міцно захопило в свої руки Генеральні штати і міські ради, контролювало фінанси.
Після перших перемог воєнне становище північних провінцій, що "від'єдналися", ускладнилося. Розмах повстання змісив Альбу спрямувати сюди всі сили. Його війська обложили голандські міста. У 1573 р. був взятий Гарлем, обложений Лейден. Лейдену допомогли гези.
Альба ж в Іспанії впав у немилість і його замінили Рекезенсом. Цей новий намісник раптово помер. Це погіршило становище іспанців у Нідерландах.
У 1576 р. іспанські найманці збунтувались, залишили північ і вдерлися на південь. У відповідь на півдні теж почалось повстання. Знову вводились вольності і привілеї, раніше скасовані Альбою. Але робилось це стихійно, неорганізовано.
У Генеральних і провінційних штатах мінялись лише люди, а влада залишалась у дворян.
У 1576 р. в Генті зібрались Генеральні штати всієї країни, які виробили угоду (Гентське умиротворення). Там йшлося про вірність Філіпу ІІ і католицизму, відміну законів Альби і вивід іспанських військ. Але ні слова про конфіскацію церковних земель, земельну реформу, свободу віросповідання для кальвіністів. "Гентське умиротворення" було спробою змови дворян з консервативним бюргерством і купецтвом, розрахованою на подальшу угоду з Філіпом ІІ.
Практичним кроком у цьому напрямі стало підписання Генеральними штатами у 1577 р. "Вічного едикту" з іспанським намісником Хуаном Австрійським. Однак намісник віроломно порушив укладений договір і спробував повернути іспанські порядки. Провалом "Гентського умиротворення" закінчився другий етап революції.
У 1578 р. Хуан Австрійський розгромив армію Генеральних штатів у битві при Жамблу. Ініціатива перейшла до буржуазії, що спиралась на народ. Низи громили церкви й монастирі, вводили кальвінізм, створювали загони самооборони.
У Фландрії і Брабанті створювались нові органи - "комітети 18-ти", куди обирали представників буржуазії та буржуазної інтелігенції. Спочатку вони відали лише обороною, але поступово почали втручатись у всі справи - у постачання продовольством, зброєю, конфіскацію майна церкви. "Комітет 18-ти" Брюселя впливав на Генеральні штати і Державну раду. Восени 1577 р. він вимагав загального озброєння народу, революційного ведення війни проти дона Хуана, чистки держапарату від агентів-іспанців.
Гостра боротьба йшла в столиці Фландрії Генті. У 1577 р. повсталий плебс заарештував тут групу дворян-змовників, а два іспанських пособники були страчені. Офіційною релігією був проголошений кальвінізм. Церковне майно конфісковувалось і продавалось із аукціонів. Гентці припинили сплату податків Генеральним штатам, бо ті "погано воюють з іспанцями".
Рух в Генті - це буржуазні перетворення, хоч здійснювались вони плебейськими методами за участю простих людей.
Але на півдні католицьке духівництво і дворянство були ще сильними. Вони були пов'язані з Іспанією. Там боротьба була особливо запеклою. Йшла агітація за запрошення В. Оранського, яка мала успіх. Оранський прибув у Брюсель і домігся проголошення себе правителем Брабанту.
Повсталі не були єдиними. Селяни і плебс вимагали демократичних порядків, введення кальвінізму, цехи - розщирення привілеїв, буржуа - свободи підприємництва. І лише проти іспанців вони виступали всі разом.
Принц і його оточення грали на суперечностях. Оранжисти здійснювали лише дрібні реформи, стримували масові рухи. Воювати з іспанцями принц хотів руками найманців, яких і запросив - Франциска Анжуйського, німецького пфальцграфа Іоана Казимира. Але найманці грабували країну, що обурювало народ.
Невдоволене половинчастими заходами принца, дворянство у 1578 р. підняло заколот у військах Генеральних штатів, навербувало найманців і почало воєнні операції проти революційних фландрських міст. Але гентські міста їх зупинили.
Тоді дворяни-заколотники Ено і Артуа у 1579 р. уклали в Аррасі унію, мета якої - зберегти католицизм, придушити революцію і укласти угоду з Філіпом ІІ. Потім вони підписали договір з іспанським намісником Олександром Фарнезе, в якому останній обіцяв дотримуватись "Гентського умиротворення" і "Вічного едикту". Іспанці знову заволоділи великими територіями.
У відповідь північні провінції уклали свою революційну Утрехтську унію, до якої приєднались міста Фландрії і Брабанті. За нею лише Генеральні штати мали право на введення податків і укладення міжнародних угод. Всі провінції зобов'язувались спільно боротися і до перемоги не укладати сепаратних зовнішніх угод. Голандія і Зеландія вводили кальвінізм, в провінціях дозволявся вибір релігії.
В. Оранський у 1579 р. придушив демократичний рух у Генті, а потім в інших містах. Війська Генеральних штатів розправились із селянським рухом у Фландрії і на півночі. Дворяни схилялись до угоди з Філіпом ІІ. Але останній літом 1580 р. оголосив Вільгельма Оранського державним злочинцем і поза законом. Тоді у 1581 р. Генеральні штати оголосили Філіпа ІІ скинутим.
В. Оранськийзвернувся по допомогу до Франції. У 1582 р. Франциск Анжуйський вдруге вступив у Нідерланди. Оранжисти покладали на нього надії, але його війська чинили грабунки і насильства, а сам він сприяв католикам і реакціонерам. В кінці кінців він підняв заколот на півдні з метою приєднання Фландрії і Брабанта до Франції. Заколот було придушено, але становище цих земель залишалось невизначеним.
А Олександр Фарнезе брав одне місто за другим. У 1585 р. впав Антверпен і іспанці почали наступ на північ. Соціальна база революції була розмита, економіка розладнана, мануфактури втратили джерела сировини. На півдні міцніли реакційні й консервативні верстви бюргерства. Промисловці перемістились на північ. На півдні почав торжествувати реакційний режим. Поразкою революції на півдні завершився третій етап революції.
На півночі Утрехтська унія заклала основи республіки. Воєнні дії вела Державна рада. В ній місця розподілялись в залежності від суми внесеного провінціями податку. Голандія і Зеландія мали більшість. Після скинення Філіпа ІІ республіканський лад зміцнився.
У 1584 р. Вільгельм Оранський був убитий іспанським агентом. І за його життя і після смерті Генеральні штати шукали іноземного принца, який би згодився стати верховним правителем країни. Генріх ІІІ і Єлизавета не погодились. З Англії прислали графа Лейстера, який був обраний Генеральними штатами губернатором. Це ледве не закінчилось катастрофою. Лейстер погано воював з іспанцями, а потім підняв заколот. Його придушили, а у 1587 р. Лейстер був вигнаний. Тільки після цього в країні утвердився республіканський лад. Військами керував син Вільгельма Оранського Моріц Насауський. Він успішно воював, мав популярність і аваторитет.
У республіки з'єднаних провінцій були переваги над Іспанією і в 1609 р. вона уклала з нею мир на 12 років. Іспанія визнала республіку З'єднаних королівств як державу. Це було переможним завершенням революції. Відкрились нові можливості розвитку економіки.
У 1621 р. війна поновилась, йшла з поперемінним успіхом і стала складовою Тридцятилітньої війни.
Вестфальський мир 1648 р. підтвердив умови перемир'я 1609 р.
Наслідки революції:
1. Звільнення від національного гніту.
2. Церковна реформа.
3. Республіканський устрій.
4. Свобода економічного розвитку.
5. Розгром феодально-католицької реакції.
Все це було досягнуто в Північних Нідерландах. А Південні залишались під владою Габсбургів.

 
 

Цікаве

Загрузка...