WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії - Реферат

Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії - Реферат

фіксовану ренту. Фрігольдери ж були абсолютно вільними особисто, могли користуватись королівським судом, копігольдери не могли брати участі у виборах до парламенту.
Разом з тим йшло розшарування селян. Одні скуповували землі, інші поповнювали ряди арендарів.
Йшла боротьба й між дворянством. Воно поділялось на старе (що змушене було давати свої землі в оренду) і нове (що вело господарство по-новому. Старе дворянство хотіло поповнити свої багатства за рахунок воєнної здобичі і державної казни. Нові дворяни скуповували землі і здавали їх у короткотермінову оренду, яку часто підвищували. Вони розширювали посівні площі, торгували, використовували найману працю. Своїх синів посилали в міста вчитись ремеслу і торгівлі. По становищу нове дворянство було близьким до буржуазії міст.
Отож, при дворі йшла боротьба за владу між старим і новим дворянством.
В Англії розвиваються ремесла, торгівля. На заході ростуть нові міста, старі занепадають. Але залишається в силі і кустарне ремесло. Сільські кустарі виготовляли грубі сукна, які відправляли на доробку у Фландрію та Флоренцію. Виникала розсіяна мануфактура.
Сталися зміни і в торгівлі. Ганзейські купці втрачають свою роль. Була створена компанія англійських купців ("купці-авантюристи"). Вони захопили в свої руки торгівлю через Ла-Манш і в Північному морі, а потім їхкораблі почали ходити в усі країни Європи. Вони витіснили Ганзу.
У 1393 р. династію Плантагенетів змінила династія Ланкастерів. Вона поновила війну з Францією, але невдачі підірвали її авторитет. В Англії почалась феодальна анархія і великі феодали почали будувати замки, оточили себе васалами, стали тиснути на короля. Консервативне дворянство втрачало економічну роль і хотіло надолужити її в політиці. Феодальні війни, смути підривали господарство. Війна з Францією була програна, Англія не одержала нових земель і феодальна аристократія взялася за переділ володінь в самій Англії. Почалась міжусобна війна Червоної і Білої троянд. Червона була в гербі Ланкастерів, а біла - в гербі Йоркської династії, що теж претендувала на престол.
Невдачі у війні, зловживання феодалів привели до повстання у 1450 р. у графстві Кент. Його очолив Джек Кед, васал герцога Йоркського. Це було селянське повстання, але керували ним рицарі. Як і у 1381 р. повсталі увійшли в Лондон і висунули ряд вимог: позбутися поганих радників короля, впорядкувати міське самоврядування, обмежити лордів, відмінити робітниче законодавство. Повсталі підтримували і Йоркську династію.
Уряд згодився на вимоги, але, коли повсталі пішли з Лондона, королівські війська напали і розгромили їх. Джек Кед був поранений і схоплений. Помер по дорозі у Лондон.
У війні Білої і Червоної троянд успіх був перемінним. У 1460 р. Річард Йоркський був убитий, а голова його в паперовій короні була виставлена у стінах Йорка. Але у 1461 р. були розбиті війська Ланкастерів біля Тоутопа. Син Річарда Едуард взяв Лондон і став королем. Генріх ІХ Ланкастер був кинутий у Тауер, де й убитий. Ланкастери намагались створити коаліцію, але вона була розбита. Едуард ІV повернув собі престол.
Цікавою особою був граф Уорвік, який переходив з одного табору в інший, зо що його називали "виробником королів".
Едуард ІУ спирався на нове дворянство, сприяв розвитку флоту, торгівлі. Він лише раз звертався до парламенту - щоб він йому надав до кінця життя право збирати мито. У міст Едуард збирав великі кошти для подарунків, робив у них позики, які ніколи не повертав. Після смерті Едуарда його брат Річард убив двох своїх племінників і захопив престол. Це і його політика відштовхнула його союзників, чим скористались Ланкастери. У 1485 р. Річард загинув у битві при Босварті. Королем знову став Ланкастер - Генріх, по матері Тюдор. Він почав носити ім'я Генріх VІІ, одружився з дочкою Едуарда ІУ Єлизаветою. В одному гербі об'єдналися біла і червона троянди, війна закінчилась. Старі феодальні барони перебили одне одного і монархія стала абсолютною. Нове дворянство було зацікаавлене в сильній королівській владі.
У ХІV ст. в Англії складаються умови для формування англійської нації. У ХІV - ХV ст. склалась англійська літературна мова. А до того було три мови: король і знать розмовляли французькою, нею ж велося судочинство. Основна маса населення розмовляла англійською, а книги писали латиною. Нею ж навчали в університетах.
Уже в 1362 р. Едуард ІІІ постановив, щоб суд працював на англійській мові, бо "французька дуже маловідома". У ІІ пол. ХІV ст. з'являються літературні твори англійською - ця мова стала літературною.
Список літератури:
1. Взаимосвязь социальных отношений и идеологии в средневековой Европе. - М., 1983.
2. Всемирная история. - М., 1957.
3. Господстующий класс феодальной Европы. - М., 1989.
4. Гутнова Е.В. Классовая борьба и общественное сознание крестьянства в средневековой Западной Европе (ХІ - ХV ст.). - М., 1984.
5. Европа в средние века: экономика, политика, культура / Сб. статей к 80-летию академика Сказкина С.Д. - М., 1972.
6. Идейно-политическая борьба в средневековом обществе. - М., 1984.
7. История крестьянства в Европе. Эпоха феодализма. В 3-х томах. - Т. І-ІІ. - М., 1985, 1986.
8. Классы и сословия средневекового общества / Под ред. Удальцовой. - М., 1988.
9. Проблемы развития феодальной собственности на землю. - М., 1979.
10. Самаркин В.В. Историческая география Западной Европы в средние века. - М., 1976.
11. Феодальная рента и крестьянские движения в Западной Европе ХІІІ - ХV вв. - М., 1985.
12. История средних веков / Под ред. С.П. Карпова. - М., 2000. - Т. 1.
13. История средних веков / Под ред. С.П. Карпова. - М., 2000. - Т. 2.
14. Влась и политическая культура в средневековой Европе. - М., 1992.
15. Европейское дворянство ХVІ - ХVІІ вв.: границы сословия. - М., 1997.
16. Средневековая Европа глазами современников и историков: Книга для чтения в шести частях. - М., 1994. - Ч. ІV - V.
17. История средних веков. Европа. - Минск, 2000.
18. Кардини Ф. Истоки средневекового ріцарства. - М., 2000.
19. Политические структуры эпохи феодализма в Западной Европе (VІ - ХVІІ вв.). - Ленинград, 1990.
20. Мировая культура. Средневековье. - М.: Алтейа, 1996.
21. Контамин Ф. Война в серние века. - СП (б): Ювента, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...