WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат

Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат

воєнних дій турецькі війська більше не наважувалися продовжувати активний наступ.
За допомогою російської армії турки були вигнані й з Іранського Азербайджану. Вони змогли втримати за собою лише деякі райони Західного Ірану.
Кінець 1914 р. перевів війну маневрену у війну позиційну практично одночасно на усіх фронтах.
Власне кажучи, друге півріччя 1914 р. стало початком взаємної блокади узбереж. 28 серпня 1914 р. англійська ескадра адмірала Бітті спробувала напасти на німецькі кораблі, що знаходилися в бухті острова Гельголанд. У результаті цього нападу були затоплені три німецьких крейсери й один есмінець; англійці втратили лише один крейсер. Дуже швидко німці відігралися за свій розгром: 1 листопада 1914 р. у Коронельському бою біля узбережжя Чилі англійці зазнають поразки від німецьких кораблів, утративши два крейсери. Але радість німецького командування тривала недовго. Уже 8 грудня англійська ескадра завдала поразки німецьким кораблям біля Фолклендських островів, повністю знищивши ескадру адмірала Шпеє.
Ці морські бої залишили співвідношення морських сил на тому ж рівні: англійський флот усе одно перевершував австро-німецький, котрий знайшов укриття в бухтах острова Гельголанд. На океанах, у Північному й Середземному морях панував флот Антанти, що забезпечував її комунікації. Однак уже в перші місяці війни проявилася чимала загроза флоту Антанти з боку німецьких підводних човнів. 22 вересня німцям удалося протаранити три англійських броненосці, що несли дозорну службу на морських шляхах.
Піратський набіг кораблів "Гебена" й "Бреслау" на Чорноморське узбережжя Росії значних результатів не дав. Тому 18 листопада російський Чорноморський флот завдав сильних ушкоджень "Гебену", у такий спосіб змусивши турецький флот сховатися в Босфорі. Російський Балтійський флот розташовувався в Ризькій і Фінській затоках під надійним мінним загородженням.
До кінця 1914 р. стало очевидним, що воєнно-стратегічний план німецького командування повністю провалився. Німеччині нічого не залишалося, як вести війну на два фронти.
Воєнні дії в 1915 році
Прийшов 1915 р. Російське командування вирішує завершити переможний наступ своїх військ у Галичині. Щоб захопити карпатські проходи й хребет, тривають затяжні бої між російськими й німецькими військами. 22 березня закінчилася шестимісячна облога Перемишля повною капітуляцією 127-тисячного гарнізону австро-угорських військ. Але просунутися на угорську рівнину російським військам не вдалося.
Німеччина разом із союзниками прагне вивести Росію з участі у війні, намагаючись завдати їй масової поразки. Німецьке командування перекидає в середині квітня із Західного фронту свої кращі боєздатні корпуси. Ці корпуси, з'єднавшись із австро-угорською армією, створили нову ударну 11-у армію під командуванням німецького генерала Макензена.
2 травня 1915 р. у районі Горлиці австрійській армії вдалося прорвати фронт, її сили вдвічі перевершували російську армію: артилерія - в 6 разів, кількість важких гармат була більшою в 40 разів.
Російській армії довелося під натиском військ ворога відступати з Галичини. Наприкінці травня вона залишила Перемишль, а вже 22 червня й Львів. Знову ж у червні німецькі війська, намагаючись затиснути в лещата російську армію, що вела бої в Польщі, вирішують наступати своїм правим крилом між Західним Бугом і Віслою, а лівим - у низов'ях ріки Нарев. Але й тут російська армія змушена відступити. У неї немає достатньої кількості ані зброї, ані боєприпасів.
Однак у середині вересня 1915 р. настає перелом у наступальних діях німецької армії. Російська армія закріпилася на лінії фронту: Рига - Двінськ - озеро Нароч - Пінськ - Тернопіль - Чернівці. Наприкінці 1915 р. Східний фронт простягається від Балтійського моря до румунського кордону. Росія зберегла свої основні сили, втратила велику територію. Однак її втрати теж були значними: близько 3 мдн чоловік, із них майже 300 тис. убитими.
Союзники Росії, Англія й Франція, незважаючи на те, що російські війська вели такі напружені бої, за весь 1915 р. провели лише кілька невеликих воєнних операцій, які не мають істотного значення. Вони не підтримали російські війська, коли вони знаходилися у важкому становищі на Західному фронті. Союзники повинні були почати наступ на цьому фронті, на який зважилися лише наприкінці вересня 1915 р., у той час, коли німецька армія вже припинила свій наступ на Східному фронті.
Німецьке командування, хоча й одержало територіальну перевагу на Східному фронті, усе-таки не зуміло змусити царський уряд до укладання сепаратного миру з Німеччиною. Навіть незважаючи на те, що більшість німецьких і австро-угорських військ була спрямована проти Росії.
1915 р. став роком нищівного удару Німеччини проти Англії За допомогою підводних човнів німецьке командування хотіло закрити ввіз в Англію необхідної сировини й продовольства. Знищені були сотні англійських кораблів, загинуло багато пасажирів. Нейтральні країни примусили Німеччину не починати обстріл без попередження. Однак Англію воєнні дії німецьких підводних човнів не дуже засмучували. Вона тільки прискорила виробництво кораблів і розробила ефективні заходи боротьби проти підводних човнів.
Навесні 1915 р. Німеччина вперше в історії воєн застосовувала отруйні речовини (хлор).
І дипломатична боротьба Німеччини зазнала поразки. Антанта пообіцяла Італії більше, ніж Німеччина й Австро-Угорщина разом. І вже в травні 1915 р. Італія оголосила їм війну, намагаючись відвернути на себе частину австро-угорських і німецьких військ.
Але восени 1915 р. у війну вступає болгарський уряд, підтримуючи не Антанту, а Потрійний союз.Відтепер утворюється Четверний союз Німеччини, Австро-Угорщини, Туреччині й Болгарії. Цей союз відразу приймає рішення виступити проти Сербії. Армія сербів, що була дуже нечисленна порівняно з військами ворога, героїчно боролася, але була просто роздавлена супротивником. Союзники підтримали Сербію, відправивши туди свої війська. У результаті утворився Балканський фронт.
Під час воєнних дій країни, що належали до Антанти, поступово перестають довіряти одна одній. Росія в 1915 р. укладає угоду (секретну) із союзниками, відповідно до якої після перемоги у війні Константинополь і протоки повинні були відійти до неї. Однак англійський уряд на чолі з Уїнстоном Черчіллем злякався, що задуми Росії можуть здійснитися. Тому він починає дарданелльську експедицію, щоб окупувати Константинополь до появи там росіян. Усе це робиться під приводом підриву відносин німецької коаліції і Туреччиною. 19 лютого 1915 р. англо-французькі війська підійшли до протоки Дарданелли й почали обстріл. Але складалося все невдало, і вже через місяць союзники були змушені відступити.
Улітку 1915 р. на Алакшертському напрямку російські війська відбили наступ турецької армії й вирішили перейти в контрнаступ на Ванському напрямку Німецько-турецькі війська активізуються в Ірані. Вони провокують повстання бахтіарських племен, щоб за їхньою допомогою завоювати нафтопромислові райони. Восени 1915 р. їм удається зайняти Керманшах і Хамадан. Однак англійці поспішили відновити свої позиції й відкинули бахтіар і турків із цього району. їм удалося за дуже короткий термін відновити нафтопровід.
Допомагати англійцям довелося російському експедиційному корпусу генерала Баратова. Йому

 
 

Цікаве

Загрузка...