WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат

Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат

мобілізацію російських військ німецький посол пред'явив Сазонову складену його урядом ноту, що містила оголошення війни. Німеччина обвинувачувала Росію в зриві посередництва між Австро-Угорщиною та самою російською стороною. До того ж це посередництво проводилося на прохання російського царя. Вільгельм вважав, що Росія, відмовившись скасувати мобілізацію, кидає виклик його країні, який він приймає. Тому від імені імперії він вважає себе в стані війни з російською державою. Із цього моменту війна почалася.
Італія, як спільниця Англії й Росії, не хоче вплутуватися у війну й 1 серпня оголошує про свій нейтралітет. Вона вважає, що не має ніякого відношення до розв'язаної війни, тому що тут не зачіпаються її інтереси. Інші країни - Франція й Англія - виступили на боці Росії, заявивши про її підтримку 2-3 серпня. Війна переростає у війну європейську, а потім і у світову.
Франція починає мобілізацію своїх збройних сил 2 серпня, а вже 3 серпня Німеччина оголошує їй війну. Тоді ж німецькі війська переходять кордони Бельгії й Люксембургу. Бельгія просить допомоги у Франції, Англії й Росії Англія ввечері 4 серпня вимагає виїзду німецьких послів. Англійський флот відкриває вогонь У Петербурзі починаються маніфестації, спрямовані проти німецького уряду. Уночі 5 серпня юрба маніфестантів розгромила будинок німецького посольства Того ж дня Австрія вимагає виїзду російського посла зі своєї території, і вже 6 серпня міністру закордонних справ Сазонову австрійський посол Сапарі офіційно заявляє про початок війни.
Відомо з історичних джерел, що російська армія була погано підготовлена до війни Не вистачало снарядів, патронів, стрілецької зброї, спорядження й обмундирування Артилерія виявилася гірше оснащеною, флот поступався багатьом країнам Однак історики зауважують, що жодна з країн, які вступили у війну, не припускала, що війна затягнеться на такий тривалий термін - 4 роки й З місяці Уряди цих країн вважали, що війні призначено розтягнутися максимум на півроку. У зв'язку із цим країни прагнули якнайшвидше розгорнути наступальні дії. Німеччина прагнула розгромити Францію на Західному фронті, а потім узятися до розгрому Росії, яку до цього часу повинна була стримувати Австрія.
У Росії були інші плани. Дядько Миколи II, великий князь Микола Миколайович, будучи верховним головнокомандуючим російської армії, у доповідній записці писав, що російські війська повинні були наступати на Берлін силами Північно-Західного фронту, якими командував у той час Я. Г Жилинський, а на Відень - силами Південно-Західного фронту під командуванням М. І. Іванова. На Східному фронті поки було відносно спокійно, війська супротивника не стягли туди свої основні сили Там знаходилося 26 німецьких і 46 австрійських дивізій Французька армія очікувала воєнних дій від росіян, сподіваючись тільки тоді прийти Росії на допомогу.
Франції не вдалося розрахувати, куди завдасть удару Німеччина. Німецьке командування дотримувалося плану Шліффена: прорватися у Францію через слабко захищені кордони Люксембургу й Бельгії. Воно розраховувало примусити Францію здатися ще до того, як Росія зможе зібрати війська для удару.
Сильне угруповання німецької армії зуміло відкинути бельгійську армію та вдертися до Франції Англійський корпус, що мав намір допомогти французам, був змушений вщійти Ворог йшов на Париж. Французи розуміли всю небезпеку такого вторгнення У цей час уряд терміново евакуюється зі столиці.
Щоб урятувати союзників, російські війська почали наступ при неповному розгортанні всіх своїх сил. 1-а й 2-а армії під командуванням генералів П. К. Ренненкампфа й О В Самсонова через півтора тижні після оголошення війни зуміли розгромити на території Східної Пруссії біля міст Гумбіннен та Гсльдап супротивника Одночасно в районі Варшави й нової фортеці Новогеоріхвськ збиралися сили, щоб здійснити основний стратегічний удар по Берліну. Проти австрійців починається наступ 3-ої та 8-ої армій Південно-Західного фронту. Наступ призводить до заняття території Галичини (21 серпня був узятий Львів).
А тим часом, не дійшовши згоди у своїх діях, армії російських військ у Східній Пруссії були розбиті супротивником ущент. Ця поразка в серпні 1914 р практично на весь час війни позбавила в цьому районі російські війська активності. Тепер перед ними стояли тільки оборонні задачі - захист Москви й Петрограда.
Для продовження успішного наступу в Галичині необхідно було використати резерви Війська почали знімати навіть з-під Варшави. Тепер неможливо було здійснити наступ на Берлін Російські війська перемішалися на південь, продовжуючи боротися проти Австро-Угорщини Але вже 12 вересня 1914 р за наказом Ставки наступ на Південно-Західному фронті був припинений За 33 дні російські збройні сили просунулися на 280-300 км всередину й вийшли на лінію ріки Вислока, що за 80 км від Кракова. Вони осадили могутню фортецю Перемишль. Російські війська займають значну частину Буковини та її центральне місто Чернівці. Австрія зазнає великих втрат: 400 тис. чоловік загинули й були взяті в полон; захоплено було 400 гармат. Ця воєнна операція була однією з найуспішніших для російських військ за всю Першу світову війну.
Протягом жовтня-листопада на території Польщі відбулося два найбільших бої: Варшавсько-Іваногородський й Лодзинський. З обох сторін у боях брали участь понад 800 тис. чоловік. Жодна зі сторін не змогла на сто відсотків вирішити свої задачі. І все-таки маневри російських військ були більш дієвими. Наступ на Берлін не здійснився, однак Франції вдалося перепочити.
Із тієї причини, що німці не змогли обійти Париж, Франція відправила частину своїх військ на схід, тому їм довелося скоротити фронт свого наступу. Вони вийшли до р. Марни, розташованої на схід від Парижа, і відразу зіштовхнулися з великою кількістю англо-французьких військ. Понад 1,5 млн чоловік зійшлися в битві на р. Марні. Англійці й французи рвалися в наступ. І вже 9 вересня німці, злякавшись стрімкої атаки супротивника, починають масовий відступ.Тільки біля ріки Ена їм удалося зупинити стрімку атаку супротивника. За цей час уряд і дипломатичний корпус Франції повернулися до Парижа.
Кінець 1914 р. приніс стабілізацію Західному фронту від Північного моря до швейцарського кордону. Солдати почали копати окопи, "перетворюючи" маневрену війну на війну позиційну.
Наприкінці листопада 1914 р. у Бресті відбулася нарада командуючих фронтами російської армії. На ній було прийняте рішення призупинити наступальні дії. Це спричинило затишок на Східному фронті аж до січня 1915 р.
Сербські війська вели героїчну боротьбу проти натиску австро-угорської армії, яка восени 1914 р. двічі займала Белград. У грудні 1914 р. сербам удалося вигнати окупантів з усієї території Сербії. До осені 1915 р. їм довелося вести позиційну війну з австро-угорською армією.
Турецькі полки за допомогою інструкцій німецьких військових фахівців вирішили восени 1914 р. наступати на Закавказькому фронті. Але російським військам удалося відбити цей наступ, і вони успішно просунулися на Ерурумському, Алакшертському й Ванському напрямках.
Грудень 1914 р. видався невдалим для турецької армії. Два її корпуси під командуванням Енверапаші почали наступ під Саракамишем. Однак один корпус російські війська змусили капітулювати, а другий корпус був ущент розбитий. У результаті невдалих

 
 

Цікаве

Загрузка...