WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат

Перша світова війна (пошукова робота) - Реферат


Пошукова робота
Перша світова війна
План
1 Імперіалістичний характер Першої світової війни
2. Хід воєнних дій.
З Результати Першої світової війни.
Імперіалістичний характер першої світової війни
28 липня 1914 р. Австро-Угорщина оголосила Сербії війну. А вже протятом тижня у війну були втягнуті практично всі великі держави Європи Однак Болгарія, Греція, Іспанія, Португалія, Голландія, Швеція, Данія, Норвегія, Італія т. Румунія, США, а також деякі з держав Азії й Латинської Америки - союзник! австро-німецького блоку - заявили про свій нейтралітет Так само вчинив й уряд Туреччини, однак 2 серпня він уклав із Німеччиною таємну угоду, після чого зайнявся мобілізацією своїх збройних сил. З'ясувалося, що Туреччина надає і розпорядження німецького Генерального штабу всі свої війська
У результаті такого розміщення сил організувався російсько-турецький Кавказький фронт, що дозволив Німеччині відвернути значну частину російських військ від ведення з нею воєнних дій.
Увага всіх західноєвропейських держав було прикута до напруженої боротьбі на цьому фронті. У той самий час Японія висунула ультиматум Німеччині. У ньому німецькій державі було запропоновано вивести з вод Тихого океану й далекосхідних вод усі німецькі війська, а також передати Японії територію Цзяочжоу з пор том і фортецею Ціндао, орендовану свого часу німецькою стороною
Німеччину не влаштовували умови, запропоновані Японією, і ультиматум буї відхилений. Японія 23 серпня 1914 р. оголосила Німеччині війну. Фортеця Ціндас не витримала тривалої облоги, незабаром Японія повернула собі втрачені позиції. Потім прийшла черга Маршаллових, Каролінських і Маріанських островів і Океани, які до цього належали Німеччині
Отже, розпочавшись у Європі, імперіалістична війна перейшла на територій Ближнього й Далекого Сходу, перетворившись на світову.
Перша світова війна була несправедливою, загарбницькою. Вона стала наслідком економічної кризи світового господарства, фактично розваливши зупинені на стадії імперіалізму капіталістичні відносини. Відбувався економічний переділ світу між двома великими капіталістичними блоками - Антантою І німецько-австрійським блоком. Імперіалісти так поспішно розв'язали війну, уникнути посиленого зростання революційного руху, що прокотився в багатьох країнах. Але найголовнішою причиною розв'язання цієї війни стало англо-німецьке протиріччя
У кожної з країн, що вступили в Першу світову війну, були свої власні інтереси. Усі вони зводилися до захоплення певних територій. Німеччині дуже хотілося утвердити своє панування на більшій частині Європи. її цілі зводилися до розгрому Англії й позбавлення її морської переваги, переділу бельгійських, французьких і португальських колоній. Німеччина також намагалася закріпитися в аравійських провінціях Туреччини, що славилися своїми багатими землями й запасами. Німецькій стороні хотілося послабити Росію, позбавивши її польських губерній, України й Прибалтики, а також утвердитися в природних кордонах Росії на Балтійському морі.
Австро-Угорщина намагалася загарбати Чорногорію та Сербію, установити свою владу на Балканах. Також Австро-Угорщині хотілося позбавити Росію частини польських губерній, Поділля й Волині.
Російське Закавказзя дуже приваблювало Туреччину, яка за підтримки Німеччини намагалася зробити його своєю колонією.
Англія не хотіла поступатися своїми перевагами як могутньої морської держави, усіма силами прагнула її зберегти, намагаючись розбити головного свого конкурента - Німеччину - і не дати їй можливості позбавити себе морських шляхів і багатих колоній. Одночасно Англія плекала надію захопити багаті на нафту Палестину й Месопотамію, які залежали від Туреччини. На ці ж самі території претендувала й Німеччина.
У 1871 р. Німеччина відвоювала у Франції Лотарингію й Ельзас. Франція, уступивши в Першу світову війну, прагнула повернути собі ці землі й заволодіти Севрським басейном.
Росія переслідувала інші цілі. їй необхідно було домогтися вільного виходу . - чорноморського флоту через Босфор і Дарданелли в Середземне море. Австро-Угорщина й Німеччина заважали Росії приєднати Галичину й нижню течію Неману. Необхідно було усунути конкурентів, щоб мати можливість розширити свої володіння.
Італія дуже довго не наважувалася прийняти одну із сторін: приєднатися або до Антанти, або до Потрійного союзу. Однак після проникнення на Балканський півострів загарбницьких військ Італія прийняла сторону Антанти.
Сполучені Штати Америки довго вичікували, займаючи протягом трьох років нейтральну позицію, одержували величезні прибутки на постачаннях зброї та боєприпасів двом ворожим блокам. Дочекавшись зручного моменту, коли коаліції були виснажені, США у квітні 1917 р. вступили у війну. Америка намагалася нав'язати свої умови країнам, що беруть участь у цій війні, і в такий спосіб забезпечити собі світове панування.
Сербія стала об'єктом австро-німецької агресії, і тому лише вона вела справедливу війну, намагаючись звільнитися.
Хід воєнних дій. Воєнні дії в 1914 році
Незважаючи на економічні й політичні протиріччя союзів великих держав, головною причиною виникнення війни стало не це. Уряди країн дуже сильно хвилював національно-визвольний рух слов'ян, спрямований проти австрійського поневолення. І хоча ситуацію можна було залагодити мирними засобами, не доводячи справу до війни, однак Австро-Угорщина визнала за потрібне назавжди покінчити з можливими наслідками постійних повстань. Союзник Австро-Угорщини - Німеччина, упевнена у своїй військовій і економічній перевазі, визнала цей момент досить сприятливим для утвердження своєї гегемонії на території багатьох країн. Німеччина вважала себе краще підготовленою до війни порівняно з Росією, Францією й Англією, хоча німецькому кайзерові дуже хотілося, щоб Англія дотримувалася нейтралітету. Перша світова війна спалахнула раптово, створивши перший в історії військовий конфлікт, що переріс у війну світового масштабу.
Наприкінці червня Австро-Угорщина вирішила провести військові маневри на кордоні із Сербією. Стало відомо, що на їхнє відкриття прибуде спадкоємець престолу ерцгерцог Франц-Фердінанд. Тоді сербською стороною була здійснена спроба терористичного акту, спрямованого проти ерцгерцога. Націоналістична організація "Народна одбрана" вибрала для здійснення терористичного акту двох своїх членів: Гаврила Принципу, гімназиста, і робітника Неделька Чабриновича. Г. Принципі в центрі міста Сараєво вдалося застрелити ерцгерцога та його дружину, які знаходилися в машині з відкритим верхом. Цей терористичний акт, здійснений 28 червня 1914 p., власне; і поклав початок війні. Австрійська влада близько місяця намагалася визначитися у виборі відповідних заходів. І тільки 23 липня Австро-Угорщина висунула ультиматум Сербії. У ньому Сербії було запропоновано протягом 48 годин припинити всю антиавстрійську пропаганду й усунути антиавстрійську діяльність на території країни. Більшість запропонованих в ультиматуміпунктів були прийнятні для Сербії, однак два пункти фактично перетворювали слов'янську країну на колонію Австро-Угорщини. Остання мала намір упровадити своїх слідчих на територію Сербії та ввести туди свої війська, нехай і в обмеженій кількості.
Про те, що Сербії висунуто ультиматум, у Росії довідалися того ж дня. Радник італійського

 
 

Цікаве

Загрузка...