WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Російсько-Японська війна (1904-1905) - Курсова робота

Російсько-Японська війна (1904-1905) - Курсова робота

блискавично розгромити російський флот провалилися.
Лише 29 березня японці розпочали сухопутні бої в Кореї, де вони висадили з моря свою першу армію під командуванням маршала Курокі яким протистояло близько двох тисяч козаків. Перша битва розпочалася 3 квітня на річці Ялу. Росіяни були змушені відступити. 30 квітня відбулася ще одна сутичка в районі цієї річки. Росіяни змогли зібрати 5 000 кавалерії, 15 000 піхоти і 60 гармат під командуванням генерала Засуліча. Армія Курокі нараховувала 2 000 кавалерії, 28 000 піхоти і 128 гармат. 1 травня японці в результаті несподіваної атаки прорвали оборону росіян і змусили їх відступити, захопили 30 гармат, 600 полонених і вбили 1 300 росіян. Японські втрати склали 900 чоловік (з них 160 вбитих).
Тим часомадмірал Того вислав ескадру контр-адмірала Камімури (п`ять тяжких і два легких крейсера) з завданням знищити владивостоцьку бригаду крейсерів. Але командир бригади під час обстрілу Владивостоку в море не вийшов. Японці випустивши кілька снарядів відступили. Адмірал Того вирішив знову заблокувати фарватер на внутрішній рейд, але і ця спроба провалилася. 8 березня Тихоокеанська ескадра отримала нового командуючого. Ним став відомий віце-адмірал Макаров, який відразу ж енергійно почав наводити порядок. Вже 10 березня росіяни отримали першу перемогу, в бою чотирьох російських та восьми японських есмінців, росіяни змусили ворога відступити,але вже через кілька годин два російських есмінці зустрілися з десятком японських. Есмінець "Рєшитєльний" зумів прорватися в гавань, а "Стєрєгущій" був оточений японцями і потоплений в нерівному бою. З екіпажу уціліло лише чотири моряки. Адмірал Макаров з флотилією легких суден не встиг на виручку. Не дивлячись на це бойовий дух флоту різко зріс, з`явилася віра в перемогу. Макаров зняв кілька командирів суден та молодших флагманів і замінив їх на більш талановитих. Він вивів ескадру на зовнішній рейд, але Того побоявся генеральної битви. Тоді японці задумали заманити росіян в пастку. В ніч на 12 квітня вони виставили міни в районі маневрування російського флоту. Ранком 13 квітня японці напали на російські патрульні суда. Есмінець "Страшний" був потоплений, а "Смєлий" прийняв нерівний бій. Адмірал Макаров вийшов на виручку на ескадреному броненосці "Петропавловськ" в складі ескадри в яку входили також ескадрені броненосці "Побєда", "Полтава", "Пєрєсвєт" і крейсери "Баян", "Діана", "Аскольд", "Новік". О 9.40 хвилин ранку 13 квітня була помічена японська ескадра в складі шести ескадрених броненосців та двох важких крейсерів. І тут в носовій частині "Петропавловська" сталося два сильних вибухи з інтервалом в декілька секунд. Корабель затонув миттєво. Було врятовано лише 7 офіцерів і 73 матроса з екіпажу в 649 чоловік. Досі історики сперечаються про причини загибелі корабля і адмірала. По офіційній версії броненосець наштовхнувся на японські міни що визвало детонацію боєзапасу, але коли через декілька хвилин на міну наштовхнулася "Побєда", вона отримала лише незначні ушкодження тому більш вірогідною здається версія диверсії яку провели революціонери за японські гроші. Хоча це повністю не доведено.
Ця втрата значно підірвала моральний рівень росіян, ескадру очолив нерішучий та неталановитий контр-адмірал Віфгефт.
Вже 5 травня при повній бездіяльності російського флоту японці почали висадку в усті річки Шахе в восьмидесяти кілометрах від Порт-Артуру. Не дивлячись на наявність 30 000 солдатів у цьому районі головнокомандуючий генерал Куропаткін наказав відступити і до 16 травня Порт-Артур був повністю блокований. Чого в цій трагедії було більше дурості і некомпетентності чи зради не ясно до цих пір. Але Японія в момент загибелі адмірала Макарова і початку облоги Порт-Артура практично виграла війну.
ІІІ.Облога Порт-Артура
Тим часом в фортеці була криза безначалья. Адмірал Макаров загинув, намісник Алєксєєв втік в Мукден, а сухопутним командиром став безталанний генерал-лейтенант Стесель. Новий командуючий флотом адмірал Скридлов тільки виїхав з Петербургу, а тимчасовим командуючим призначили віце-адмірала Вітгефта. Це був освітчений штабіст, талановитий теоретик але на роль самостійного командуючого великим флотом він був непридатний.
В Порт-Артурі знаходилось 30 000 російських солдатів. А основні сили армії Куропаткіна знаходилися в Манчжурії де багато частин тільки формувалося. Проти Порт-Артура діяла друга японська армія під командуванням генерала Оку. Передові частини цієї армії кілька разів перерізали залізничне полотно що з`єднувало місто з Манчжурією, але росіянам вдавалося відновити нерегулярне сполучення. Не дивлячись на це до 16 тоавня місто було повністю блоковане. Тим не менше генерал Оку не наважився на штурм, боячись оточення, що дало змогу захисникам міста підготувати укріплення. Японський флот почав регулярні обстріли міста. Але тут фортуна почала відвертатися від японців. 14 травня російський мінний загороджувач "Амур" під командуванням капітана другого рангу Іванова з самого ранку вийшов в море, і поставив міни на звичайному курсі японського флоту в 10 милях південніше півострова Тигровий хвіст. 15 травня японський флот підійшов для обстрілу і тут першокласний ескадрений броненосець "Хацусі" під командуванням контр-адмірала Нашиби напоровся на російську міну. Інші судна повернули назад але через декілька хвилин інший броненосець "Яшима" теж напоровся на міну. В японців почалася паніка, і тут "Хацусі" напоровся на ще одну міну, вибухнув і відразу затонув. "Яшима" японці намагалися відбуксирувати в свій порт але він затонув по дорозі. Наступного дня на мілину сіло авізо "Тацута", а в той же день броненосний крейсер "Касуга" протаранив і відправив на дно легкий крейсер "Іосіно" що перевозив батальйон піхоти. Вижило лише 90 чоловік. 17 травня есмінець "Акацукі" теж напоровся на міну і відразу затонув. З екіпажа вижило лише кілька чоловік. 18 травня канонерський човен "Акагі" протаранив свою ж канонерку "Осіма", яка відразу ж затонула. Якщо б Вітгефт був справжнім бойовим командиром як Макаров він відразу ж би вивів флот в море і дав би бій японцям, які були деморлізовані значними втратами. Але цього не сталося.
Спроби деблокувати Порт-Артур силами Манчжурської армії успіху не мали. І 7 серпня новий командуючий генерал Ногі розпочав перший штурм Порт-Артура, оборону якого встигли підготувати. О 4.30 ранку японці почали артилерійську підготовку, російська артилерія відповіла сильним вогнем, дуель продовжувалася цілий день. О 7.30 вечора в сутінках під сильним дощем в наступ перейшла японська піхота. Після двох днів боїв 9 серпня японці припинили наступ захопивши дві ключових висоти, які дозволяли прострілювати частину внутрішнього рейду. Японці втратили 1200 чоловік, а росіяни - 400[8]. Генерал Стесель

 
 

Цікаве

Загрузка...