WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Російсько-Японська війна (1904-1905) - Курсова робота

Російсько-Японська війна (1904-1905) - Курсова робота

розучували антиросійські пісні, в країні панувала справжня антиросійська істерія. Народу обіцяли що кожна сім`я яка віддасть чоловіка в армію чи на флот отримає гроші після перемоги над Росією. Тим часом деякі круги в вищих ешелонах влади Росії теж хотіли заробити на цій війні. Отже переговори були на перед приречені на невдачу. 13 січня 1904 року Японія погодилась на окупацію Росією Манчжурії при умові що вона окупує Корею. Але ця пропозиція була неприйнятна з тієї точки зору що японські військаопинилися б вдекількох десятків кілометрів від Владивостоку, і таким чином погрожували би території самої Росії. Російські дипломати вирішили потягнути час і поки що не відповідати на цю пропозицію. 19 січня 1904 року на балу в Зимовому палаці Микола II заявив: "мною зроблено все щоб війни не було"[4]. Між тим 4 лютого 1904 року Японія розірвала дипломатичні стосунки з Росією. Але цар і намісник на Далекому Сході адмірал Алєксєєв вважали що японці блефують. Між тим війна стала майже реальністю. Почалась евакуація японських громадян з Порт-Артура, Владивостока і Дальнього. Але на всі заклики флотського та армійського командування привести збройні сили в повну бойову готовність була негативна відповідь як з Мукдена (штаб-квартира Алєксєєва), так і з Петербургу. Між тим японський флот 5 лютого 1904 року вийшов в море і взяв курс на Порт- Артур, а ескадра контр-адмірала Уріу взяла курс на корейський порт Чіфу де базувалися крейсер "Варяг" та канонерський човен "Кореєць".
II.Перші бойові зіткнення
9 лютого 1904 року вночі японський флот підійшов до гавані Порт-Артура. Російський флот був розташований на зовнішньому рейді, бойова варта складалася лише з двох есмінців ("Расторопний" і "Безстрашний"). Їм була дана задача мирного часу: фіксувати кожен помічений корабель, зупиняти його і оглядати, інших задач їм ніхто не давав. О 10.50 вечора вони помітили десять дивних кораблів що йшли без вогнів. Есмінці повернулися на рейд і доклали про це командуючому флотом віце-адміралу Старку. Японці зрозумівши що їх виявили кинулись в атаку. На рейді чергував крейсер "Паллада". Він був яскраво освітлений і тому став першою японською мішенню. Флагманом японської флотилії був есмінець "Чіракумо", він підійшовши на відстань пострілу випустив торпеди по "Палладі". Одна з них влучила в вугільний трюм лівого борту визвавши велику пробоїну і загоряння вугілля. Інші японські есмінці теж вийшли в атаку. Спочатку торпеда влучила в ескадрений броненосець "Ретвізан", пошкодивши носовий відсік, ще одною жертвою став ескадрений броненосець "Цесаревич". Торпеда розбила переборку між складом боєприпасів і корабельним магазином. Після цього японські есмінці відступили.
Російський флот встиг підготуватися до наступних атак і без втрат відбив ще дві торпедні атаки. О 2.00 ночі атаки припинилися і російський флот відступив на внутрішній рейд. В море вийшов легкий крейсер "Новік", з задачею догнати ворожі есмінці але це йому не вдалося. О 6.00 ранку до Порт-Артуру підійшов третій дивізіон японців в складі чотирьох легких крейсерів під командуванням контр-адмірала Дева. Їх завданням було провести розвідку. Коли їх атакував крейсер "Боярин", вони відступили під захист основних японських сил, які повним ходом йшли атакувати нашу ескадру в Порт-Артурі. О 10.30 ранку почалася битва яка йшла 40 хвилин після чого японці відступили. Героїзм проявив екіпаж крейсера "Новік" який зблизився з противником на мінімальну відстань і випустив торпеду яка нажаль не розірвалась. Японський флот відійшов на південь.
Про цю битву в історії ходить багато легенд. Сама образлива з них для Росії про святкування "дня Марії". По ній в ніч нападу весь офіцерський склад ескадри святкував день Марії під час нападу і тому, флот не був готовий до атаки. Що ж сталося насправді? Виною всьому адмірал Алєксєєв та морське міністерство які заборонили після розриву дипломатичних відносин відвести ескадру на внутрішній рейд, та вчиняти будь-які дії які могли здатися японцям ворожими. Звичайно прорахунки були і зі сторони командуючого ескадрою. Наприклад: не був налагоджений прямий зв`язок флоту з береговими батареями, які під час нічної атаки не відкривали вогню думаючи що флот проводить навчання. В виправдання морського керівництва Росії можна сказати що до цього моменту ще не одна війна не починалась без її оголошення. Японці своїм віроломним нападом порушили цю традицію і всі писані та не писані закони війни, хоча цей напад не приніс їм практично ніякого успіху. Всі три пошкоджених кораблі легко піддавалися ремонту, людські втрати складали лише 150 чоловік проти 90 в японців. Але важко переоцінити моральне значення цієї поразки на армію і флот, і появи зневіри в своєму командуванні.
Через п`ять годин після атаки на Порт-Артур екадра адмірала Уріу підійшла до порту Чемпульпо. В цей же час консул Росії в цьому місті послав канонерський човен "Кореєць" з дипломатичною поштою в Порт-Артур. На виході з гавані "Кореєць" помітив японську ескадру в складі шести крейсерів та восьми есмінців. Обмінявшись кількома пострілами з противником корабель повернувся в гавань. Адмірал Уріу прислав нашим судам ультиматум в якому вказував: якщо росіяни не здадуться їх потоплять на рейді. В 7.00 ранку 9 лютого російські кораблі пішли на прорив. Зав`язалась важка для росіян битва. "Варяг" отримав тяжкі пошкодження і вимушений був повернутися в гавань. За ним попрямував і "Кореєць". На військовій раді командир "Варяга" капітан 1-го ранга Руднєв вирішив затопити корабель, підірвати "Кореєць" та російський пароплав "Сунгарі". Команди суден перебралися на військові судна нейтральних країн що стояли в порту. Відмовили в цьому лише американці. В нерівному бою росіяни випустили по противнику 1 100 снарядів. Японці так і не повідомили які вони дістали ушкодження, а героїзм росіян пояснили самурайським духом Руднєва. Відразу ж Уріу висадив десант на берегах Кореї і півтори тисячі чоловік захопили столицю Кореї - Сеул. Крім того Росія втратила два канонерські човни які стояли в нейтральних портах і були інтерновані.
В росіян почалася смуга невдач. 10 лютого підірвався на своїй же міні мінний загороджувач "Єнісей". В Порт-Артурі вирішили що це атака японців і вислали туди легкий крейсер "Боярин" який теж наштовхнувя на свою міну. На наступний день командуючий флотом наказав його затопити. 13 лютого адмірал Того вислав знову три есмінці для атаки ескадри, але росіяни зустріли їх в повній готовності і ворог відступив з пошкодженнями. 20 лютого японці спробували закупорити фарватер на внутрішній рейд але ця спроба завершилась невдачею. Ще 9 лютого владивостоцька бригада крейсерів наблизилась до берегів Японії і потопила одне транспортне судно. Адмірал Того потрапив в скрутне становище, його плани

 
 

Цікаве

Загрузка...