WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Карл Густав Еміль фон Маннергейм та його політична кар’єра - Курсова робота

Карл Густав Еміль фон Маннергейм та його політична кар’єра - Курсова робота

розв'язання суперечностей на основі параграфу 5 договору про ненапад. Одночасно було повторено, що Фінляндія готова відвести війська на Карельському перешийку на таку відстань від Ленінграда, що їх ніяк не можна буде вважати загрозою місту. На цю ноту Радянський Союз відповів вогнем. Фінські пограничними в районі Петсамо уже 29 листопада стали об'єктом нападу, а рано 31 листопада 1939 року росіяни переважаючи силами приступили до операцій на суші, на морі й у повітрі. Тепер кожному стало зрозуміло, що фінський народ попереду чекає важка боротьба.1
30 листопада 1939 року раптово на центри міст посипалися бомби, які принесли смерть і розруху підіймаючися туманних хмар
_________________
1 Jagerskiold, Stig. Mannerheim: Marshal of Finland. London and Mineneapolis 1986.-482p.
радянським літакам вдалося непоміченими підійти до Хельсінкі із Естонії, винирнути із хмар і з самої висоти й скинути свої бомби, цілившись перш за все в порт Хіеталахті і центральний вокзал, а також в аеропорт Маіли1.
Ранком, СРСР, після артпідготовки перейшли Карельський кордон на всіх головних напрямках. Поряд з цим Маннергема проінформували, що військово-повітряні сили противника провели розгромні нальоти на провінційні міста та інші населені пункти. Після всього Маннергейм побував в генеральному штабі і вислухав останні повідомлення, після цього вирушив до президента, який прийняв його, залишаючись серйозним і спокійним. "Я проінформував його про те, що після нападу противника на країну, точно не буду вимагати своєї відставки, якщо президент і уряд будуть потребувати моїх послуг на дальше необхідними." Президент подякував Маннергейм й попросив зайняти посаду головнокомандувача. Це рішення було затверджене того ж ранку на засіданні уряду.
Перед тим як військові дії розгорнулися, радянський уряд ще раз виклав свої козирі на стіл, за допомогою яких, була надія ослабити фінську оборону і розложити фінський внутрішній фронт. 1 грудня, на другий день після війни, радянське інформбюро повідомило, що в "місці" Терийоки, в звільненому нами дачному поселенні розташованому біля кордону, сформовано "Народний уряд демократичної республіки Фінляндія". Головою уряду був обраний лідер фінських комуністів, член Секретаріату Комінтерну О.В.Куусінен..
Щодо воєнної підготовки, то фіни були значно слабші свого противника. Але наближалася зима, і це давало надію, що сніг і морози дадуть фінським військам перевагу в якості, а короткі дні вирівняють диспропорцію в авіації. Матеріальна підготовка фінської армії до війни була досить недостатньою, спорядження для боротьби з танками практично були мінімальними: декілька батарей важкої і зенітної артилерії. Недостаток боєприпасів і пального на складах, як це можна було побачити із таблиці де показано, на який час їх могло б вистачити в ході війни:
Патронів для рушниць, автоматів і кулеметів - на 2 місяці.
Снарядів для мінометів калібру 81 мм - на 22 день.
Снарядів для польових пушок калібру 76 мм - на 21 день
Снарядів для польових гаубиць калібру 122 мм - на 24 дня
Снарядів для важкої артилерії - на 19 днів
Пального, змазуючи матеріалів - на 2 місяці
Авіаційного пального - на 1 місяці1
Бойові засоби авіації не досягали навіть половини штатної чисельності, резервних літаків не було зовсім. Нестача засобів зв'язку досягала 45-100 процентів. Саперного спорядження не вистачало, а запаси колючої проволоки мирного часу уже були витрачені на протязі жовтня-листопада. Існувала також велика потреба в протитанкових мінах.
Що стосується обмундирування і спорядження, то його було лише 80% від норми, в зв'язку з чим польова армія на пункт свого зосередження перебувала більшою частиною в цивільному одязі, а потреба в наметах була задоволена лише в самій малій степені. Така ж ситуація склалася і з медикаментами, але це компенсувалося запасами із складів. Фінський Червоний хрест зміг передати в розпорядок армії 10 сучасно обладнаних сучасних польових шпиталів і величезну кількість медпрепаратів. Слабкою і недостатньою була організація промисловості, яка несла відповідальність за поповнення медичними матеріалами. Ще в 1931 році союз оборони виступив з потребою значного збільшення виробництва на державному патронному заводі, але плани збільшення виробництва до 20 мільйонів патронів в місяць так і не вдалося виконати до самого початку війни. Також не було завершено і розширення державного порохового заводу, реорганізацією заводу по виробництві гвинтівок: тільки після підписання миру там стали випускати напівавтоматичну протитанкову зброю калібром 20 мм, які були необхідні під час Зимової війни1.
Порівняно кращою була ситуація на державному артилерійському заводі, особливо після того, як його перевели в Ювяскюля, де він частково розташувався в скелі, яка витримала бомбові удари. Приватна промисловість в деякому ступені також сприяла ліквідації недоліків.
Диспропорція сил стає ще більш зрозумілою, якщо порівняти чисельність і вогневу міць фінської і радянської дивізій. Чисельний склад фінської дивізії - 14200 чоловік, чисельність же радянської - 17500 чол. В останній було два артилерійських полки (в фінській - один), один протитанковий дивізіон (в фінській - жодного) і одна рота протиповітряної оборони (в фінській - жодної).
Вогняну міць дивізій чітко видно з наступної порівняльної таблиці:12
Зброя Фінляндія СРСР
гвинтівок 11000 14000
автоматів 250
ручних кулеметів 250 419
кулеметів (7,62 мм ) 116 200
кулеметів ( 12,7 мм) 6
Зенітних кулеметів (чотирьохствольних) 32
ручних гранатометів 261
мінометів (81-82 мм) 18 18
гармат (120 мм) 12
гармат (37-45 мм) 18 48
гармат (75-90 мм) 24 38
гармат (105-152 мм) 12 40
По кількості автоматів і мінометів радянська дивізія в середньому в двоє, а по кількості артилерії - втроє переважала фінську. Якщо врахувати, що у радянських військ були ще окремі танкові підрозділи, солідний артилерійський резерв верховного головнокомандування, а також не обмежена кількість боєприпасів і перевага в повітрі, то диспропорція стає ще більшою. Єдиними укріпленнями, про які варто згадати, були форти берегової артилерії, які прикривали фланги головної оборонної лінії на березі Фінської затоки і Ладозького озера.
На початку булосформовано 8 повноцінних дивізій, на кінець жовтня, коли основна частина військ прикриття Карельського перешийку (1-а і 2-а бригади) були звернені в одну дивізію, їх число досягло 9-ти.
Групування польової армії на початок війни були наступні:1
Армія Карельського перешийку в складі шести дивізій, зведених в два армійських корпуси - 2-й і 3-й.
Резерв головнокомандування (6-ю дивізією), дислокований на території Сімола - Кайплайнен - Лумякі, він був готовий відбити висадку десанту противника на територію між містами Виборг і Котка.
4-й армійський корпус на фронті довжиною близько 100 кілометрів північніше Ладожського озера.
На останній частині фронту протяжністю близько 1000 кілометрів до Північного Льодовитого океану оборонялись лише окремі роти і батальйони. Вони стали

 
 

Цікаве

Загрузка...