WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Громадянська війна у США. 1861-1865 рр. - Реферат

Громадянська війна у США. 1861-1865 рр. - Реферат

але в обмін на зобов'язання вивести з території Півдня ще знаходилися там федеральні війська. Прийшовши в 1877 р. до влади, Хейс ліквідував цей останній елемент надзвичайного стану на Півдні, за допомогою якого велася його радикальна Реконструкція.
3. Наслідки Громадянської війни
Обоє події були єдиним цілим і вийшли далекі за рамки військової перемоги Півночі над Півднем. До Громадянської війни країну привела фатальна дилема: бути або не бути рабству? Хоча в жодній європейській державі не було нічого схожого на плантаційне рабство, історики часто порівнюють Громадянську війну США з буржуазно-демократичними революціями. Загальне в них було те, що бурхливо зростаючий капіталізм ліквідував будь-які інститути, що заважали йому, - абсолютну монархію, політичну роздробленість, пережитки феодалізму, а також рабство. Нерозвинений капіталізм не міг існувати без рабства, а дозрівши, він знищив його.
Конфлікт вільного підприємництва і плантаційного рабства можна розглядати і як конфлікт двох форм власності і діаметрально протилежних типів організації праці капіталом: рабство виключає наймана праця, і навпаки. Обоє претендували на життєвий простір (вільні землі) і на панування в американській політичній системі.
Головний підсумок Громадянської війни полягав у скасуванні рабства. Інші компоненти американської економіки - промисловість, торгівля, фермерське сільське господарство - успішне розвивалися і до неї, причому на північному сході США до 60-м років завершився промисловий переворот. Громадянська війна тимчасово знизила темпи економічного росту, однак у кінцевому рахунку вона підготувала розвиток капіталізму на набагато більш широкій і вільній основі. Прийнятий у 1862 р. акт про гомстедах став самим прогресивним у світовій історії рішенням аграрного питання, а керівництво Республіканської партії, перебуваючи у влади з 1861 по 1884 р., провело цілу серію заходів в інтересах підприємців.
Що стосується Півдня, то він і після Громадянської війни відставав у розвитку від Півночі і Заходу США. Частина плантацій позбавилася хазяїнів і перейшла до нових власників, частина була поділена на дрібні ділянки і здана в оренду. На плантаціях як і раніше трудилися в основному негри, але вже як батраків або орендарів-здольників (кропперов), що віддавали хазяїнові частина врожаю (така форма землекористування носить відсталий характер і схожа з "відпрацьовуваннями" колишніх кріпаків Росії на поміщицькій землі). Поряд з нею на Півдні значно виросла питома вага сімейного фермерського господарства, причому землю здобували і вихідці з північних, штатів.
Скасування рабства створило вирішальну передумову для формування на Півдні ринку робочої сили, але він цілком не склався навіть у роки радикальної Реконструкції. Головною перешкодою тому стала расова дискримінація - чорних американців звичайно приймали лише на найважчі і брудні роботи. Розхоже вираження "ця праця не для білого" мало там буквальне значення. Навіть після скасування рабства і формального зрівняння в правах (14-я і 15-я виправлення до Конституції) негритянський народ у цілому залишився на положенні "нижчого стану", хоча невелика частина чорних стала утвореними людьми, власниками і навіть підприємцями.
Реконструкція не могла вирішити всіх задач по перетворенню Півдня в такий же регіон США, як раніше вільні Північ і Захід. Для цього треба було б відібрати землю в плантаторів і наділити нею негрів і білих бідняків. Лідери радикальних республіканців були повні рішучості піти на це, але такі міри означали б борги роки потрясінь і кровопролиття для Сполучених Штатів. Події ж пішли по еволюційному шляху.
Знадобилося майже сторіччя, щоб боротьба чорних американців за свої цивільні права увінчалася фактичним, реальним успіхом. Це відбулося не тільки під впливом їхньої власної боротьби, що приймала часом насильницькі форми, але також і внаслідок еволюції всього американського суспільства по шляху визнання загальнолюдських цінностей і поваги прав людини, уперше проголошених в Америці в 1776 р. Першим кроком у цьому напрямку став великий документ про скасування рабства, підписаний Авраамом Лінкольном.
Висновки
Без рабовласництва плантаційне господарство було безглуздим, тому центральним пунктом американського соціально-політичного життя стало скасування рабства (аболіціонізм).
При утворенні майже кожного нового американського штату (бути йому рабовласницькі або вільним?) відбувалися збройні зіткнення між фермерами і плантаторами. У середині XIX в. і велика промислова буржуазія Півночі, до визначеного моменту мирно співіснувала з південними
плантаторами, різко виступила за скасування рабства. Розвиток капіталістичного господарства вимагало збільшення ємності внутрішнього ринку, зокрема, ринку робочої сили, що було несумісно з рабовласництвом.
Непримиренні протиріччя між Північчю і Півднем зрештою привели до Громадянської війни в США (1861-1865 р.), що закінчилася повною перемогою Півночі. Громадянська війна призвела до здійснення ряду важливих демократичних перетворень, що остаточно знищила всі перешкоди на шляху швидкого розвитку капіталізму в країні. Переміг "американський шлях" розвитку капіталізму в сільському господарстві - панування на землі фермерів - без феодалів і поміщицького землеволодіння. У 1962 р. виданий "гомстед-акт", що давав будь-якому громадянинові право, придбати ділянку землі розміром до 160 акрів (близько 65 га) зісплатою 10 дол. спеціального збору. Після 5-літнього користування при неодмінній умові особистої її обробки земля переходила в повну власність фермера. За 20 років після видання цього акта в руки американських фермерів перейшло практично безкоштовно 65 млн. акрів родючої землі.
Після громадянської війни американська промисловість, що одержала ємний внутрішній ринок, зробила дуже великий крок уперед. ДО 70 р. XIX в. промисловість США вийшла на друге місце у світі (після Англії). Жодна країна ще не знала таких бурхливих темпів промислового розвитку, які показали США після Громадянської війни і, насамперед, в області машинобудування. Американська промисловість стала цілком самостійною. Верстатний парк країни піддався серйозної реконструкції, з'явилися перші фрезерний і револьверний верстати, а також оригінальні конструкції стругальних, шліфувальних і інших металорізальних верстатів. Розвиток верстатобудування дозволило робити в масових (недосяжних для Європи) масштабах різні побутові машини (швейні машинки Зингера вироблялися вже сотнями тисяч). Після Віденської всесвітньої виставки 1873 р. світові стало ясно, що США вже перевершують Англію в промислово-технічному суперництві.
У 1880 р. вартість валової продукції промисловості США в 2,5 рази перевищила вартість сільськогосподарської продукції.
Література
1. Виноградов В. Н., Гусева Н. М., Зверев А. М. Новая история стран Европы и Америки. Первый период. -М.: "Высшая школа". -1997.-с.241-260
2. Лойберг М. Я. История экономики. -М.: "Инфра-М".-1999.-с. 64-69
3. Полетаева Н. И. Экономическая история зарубежных стран. -Минск: НКФ "Экоперспектива".-1996.-с.141-164
4. Советская экономическая энциклопедия. -М.: "Советская энциклопедия".-1963
5. Матєєнко Р.М., Лановик Б.Д. Україна і світ. Історія господарства від первісної доби і перших цивілізацій до становлення індустріального суспільства. -К.: "Генеза".-1994.-с.223-228
6. Проэтор Д. М. Мировые войны и судьбы человечества. -М.,1986
7. Эглау Х. О. История США. - М., 1987

 
 

Цікаве

Загрузка...