WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Олівер Кромвель та його роль в англійській революції - Реферат

Олівер Кромвель та його роль в англійській революції - Реферат

тому випадку, якщо лорд-протектор не наклав на них вето протягом 20 днів з моменту їхнього прийняття.
Відразу ж після розпуску парламенту пішло повстання роялістів у березні. Хоча воно було швидко і жорстко подавлене, але одночасно в країні був розкритий цілий ряд роялістських змов. Агенти республіки повідомили Лорду-протектору, що Карл II підтримує зв'язки не тільки з підпільною роялістською організацією "Запечатаний вузол", але і з пресвітеріанами і з деякими левеллерами.
Розпустивши парламент, Кромвель протягом майже двох років не починав ніяких спроб поставити свою владу на конституційні основи. Більше того, він фактично ввів у країні поліцейський режим.
Була введена цензура. Країна була розділена на 11 військово-адміністративних округів на чолі з генерал-майорами, наділеними всією повнотою поліцейської влади .
Головний обов'язок генерал-майорів - командування кінною поліцією і поліцейські турботи про порядок. У силу цього вони повинні були розганяти незаконні збіговиська, роззброювати папістів і роялістів, убезпечити дороги і стежити за незадоволеними. Для запобігання збіговисьок заборонялися навіть спортивні змагання, якісь стрибки, ведмежі цькування і півнячі бої.
Людей, що не мали визначених занять, нова поліцейська влада мала право вислати з Англії в колонії.
На генерал-майорів покладалися й обов'язку релігійно-морального характеру. Поліцейська влада повинна насаджувати благочестя, бороти з пияцтвом і розпустою.
Світові судді і місцеві влади також підлягають нагляду поліції, а в серпні 1655 року на них поклали й обов'язок спостереження за кліром і скиненням дурних священиків .
У вересні 1655 року протекторат різко підсилив боротьбу з роялістами. Лорд-протектор видав указ, по якому роялісти були розділені на 3 розряди.
- I розряд - прямі учасники повстань і змов; вони карали вигнанням з Англії і конфіскацією всього майна.
- II розряд - явні прихильники страченого чи короля його сина. Їм грозило чи вигнання в'язниця, але доходи з маєтків залишалися за ними.
- III розряд - люди підозрілі. Вони каралися позбавленням частини доходів.
Крім того, указ забороняв роялістам тримати будинку зброї .
Негайно після виходу цього указу на генерал-майорів поклали й обов'язки по точному застосуванню законів проти роялістів. Таким чином, на нову поліцію покладалися дуже складні соціально-педагогічні і релігійно-моральні задачі.
Відкрита військова диктатура Кромвеля була досить ефективною, але не користалася великою популярністю в англійському суспільстві.
Використання солдатів для обходу приватних будинків у Лондоні з метою перевірки, чи не порушується субота, і чи дотримуються встановлені парламентом посади (а при таких обходах солдати звичайно несли знайдену в кухні їжу), викликало різке обурення.
У жовтні 1655 року, у розпал введення нової поліцейської влади почалася війна з Іспанією. Війна зажадала значного фінансування, і Кромвель увів нові податки. Навіть ці, уведені так само довільно, як у часи Карла I, податки, не дозволили протекторату забезпечити фінансування бойових дій. У 1655 році в уряду виник дефіцит у 800 тисяч фунтів стерлінгів. По конституції кредити і нові податки міг дозволити тільки парламент. Лорд-протектор був змушений провести вибори й у вересні 1656 р. скликати новий парламент. 17 вересня 1656 року пройшло перше засідання другого парламенту протекторату. Кромвель знову зштовхнувся із серйозною опозицією, особливо з боку затятих республіканців, що заперечували проти самої ідеї протекторату. У результаті парламент був підданий "чищенню", з нього були вилучені 160 членів, багато хто з який відмовилися присягнути на вірність режиму. Ті, хто залишився, в основному співробітничали з Кромвелем і Державною радою, хоча і виступали проти системи місцевого керування за допомогою генерал-майорів. Тоді ж група цивільних лідерів запропонувала замінити військову диктатуру конституційною монархією (королем повинний був стати Кромвель) і створити державну пуританську церкву. Кромвель змушений був відмовитися від пропозиції, оскільки ця ідея зустріла неприйняття його старих армійських друзів і соратників.
Проте, парламент розробив і прийняв нову конституцію, по якій відновлювалася палата лордів. У палату громад допускалися всі, крім явних роялістів. Місце Державної ради зайняв Таємну раду, крім того, уводилися деякі обмеження влади лорда-протектора і волі совісті. Титул лорда-протектора став спадкоємним.
Нова конституція, відома за назвою "Покірлива петиція і рада" набрала сили в червні 1657 (прийнята 25 травня 1657 року) . Була сформована верхня палата, лояльна Лорду-протектору, що призначив членами палати лордів багатьох своїх прихильників, що засідали раніше в палаті громад. У палату громад повернулися вигнані раніше депутати.
Вже в червні 1658 року палата громад перетворилася в активно опозиційну силу стосовно Кромвелю.
Цього разу Кромвель не зумів стримати гніву і, переконаний, що за новим конфліктом піде вторгнення роялістів, 4 лютого 1658 року розпустив парламент.
Останні кілька місяців життя Кромвель правил без парламенту.
У період протекторату Кромвель намагався боротися з фанатичними пуританами за справжню волю християнських віросповідань, яка б дозволяла членам єпископальної і Римсько-католицької церкви проводити богослужіння в приватних будинках. Він призначив багатьох суддів і за допомогою своїх радників-юристів провів реформу законодавства і створив більш дешеву судову систему. Кромвель сприяв розвитку освіти, якийсь час був канцлером Оксфордского університету і допоміг заснувати коледж у Дареме. Помер він 3 вересня 1658 року після того, як важко занедужав.
Висновок
Сучасна історична наука вже давно затвердилася в думці, що англійська буржуазна революція і республіканське правління в історії Англії фактично були початком "нової історичної епохи, що лише з позиції їхнього історичного досвіду і їх, нехайтимчасових, як видно, завоювань можливе наукове трактування не тільки історії Англії в сторіччя, що пішло за нею, але й історії країн Європи в цілому. ... Вплив цього періоду в однаковій мірі поширилося на сферу економіки і сферу політики, сферу ідей і сферу науки, сферу літератури і сферу мистецтва" .
Вплив короткого республіканського експерименту в Англії на політичний розвиток нашої планети воістину величезний. Революція в Англійських колоніях Америки, результатом якої стало створення Сполучених Штатів, ґрунтувалася на ідеях, що предки-пуритани революціонерів у свій час вивезли з республіканської Англії. Ідеологи і практики Великої французької революції теж пильно вивчали і трансформували досвід англійських індепендентів.
Перетворивши у велику колоніальну імперію, Великобританія поширила ідеї демократії, засновані у величезному ступені на досвіді цих десяти років, практично на увесь світ. У XX столітті США впровадили конституційний порядок, у кінцевому рахунку, заснований на тих же ідеях, навіть у таких незвичайних країнах, як Японія і Філіппіни.
Усе це дозволяє сказати, що саме ці одинадцять років відносної волі відкрили собою період Нової історії.
Література
1. Барг М.А. Велика англійська революція в портретах її діячів. - М., 1991. - с.150
2. Барг М.А. Кромвель і його час. - М., 1950. - с.86, 87.
3. Грановский Т.Н. Лекції по історії середньовіччя. - М., 1986. - с.237-238.
4. Барг М.А. Кромвель і його час. - М., 1950. - с.90.

 
 

Цікаве

Загрузка...