WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Куликовська битва - Реферат

Куликовська битва - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"КУЛИКОВСЬКА БИТВА"
ПЛАН
Вступ
1. Тактика російських військ куликовського періоду
2. Підготовка до Куликовської битви
3. Куликовське побоїще
4. Наслідки Куликовської перемоги
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Одним з найбільш чудових подій російської історії часу монголо-татарського ярма є Куликовська битва. Саме після цієї битви почався остаточний розпад Золотої Орди, і російський народ усвідомив свою можливість боротьби з загарбниками. Ненависне ярмо зупинило культурний розвиток Русі більш ніж на два століття, що і послужило причиною відставання Росії в порівнянні з європейськими країнами. Завдяки Куликовської битви Русь зробила подвиг: вона не пустила татар далі, зупинивши їх на порозі Європи.
Про битву 8 вересня 1380 року історики і донині ведуть багато суперечок, тому що в істориків маються розбіжні точки зору на різні питання. Зокрема, до кінця не з'ясовано, чому Дмитро Донський пішов у Кострому перед самою появою Тохтаміша під Москвою - чи вважав народ, що життя государя важливіше безпеки населення, чи Дмитро думав, що зібрав ще недостатньо військ для опору татарам.
І тому, що Куликовська битва була переломним моментом у всій історії татаро-монгольської Русі, вона заслуговує більш пильної уваги і розгляду. У цій праці я постараюся відобразити найважливіші сторони цього питання для відображення його значення на хід історії.
Для істориків період царювання Дмитра Донського, період Куликовської битви не найлегший для вивчення. У першу чергу це тому, що письмових свідчень, описів того часу залишилося дуже мало, тому що татари дуже часто палили і руйнували російські міста-фортеці і монастирі, де звичайно знаходилися бібліотеки. Одне з найбільших звірств учинив Тохтаміш при захопленні Москви в 1382 році. Ввірвавшись у місто, татари убивали всіх підряд, і багато людей укривалися від них у церквах і монастирях, що у той час були сховищами всіх рукописів і літописів. Татари, що не щадили навіть грудних дітей і старих, тим більше не щадили людей, що вкривалися в будинках, і нещадно трощили і спалювали всі церкви і монастирі, цим знищуючи безцінні літописи на найглибший жаль потомства.
Одним із джерел опису озброєння воїнів того часу є мініатюри, фрески й ікони. По деяким із них історики визначають будову захисних доспіхів; по іншим - будову мечів і т.д.
Але, на жаль, сьогодні одержати повне і детальне уявлення про зброю і спорядження учасників Куликовської битви неможливо. Зразки бойової техніки цього періоду майже не збереглися, а розкопки на Куликовому полі дали лише випадкові знахідки: наконечники копій, пік, стріл, кольчугу. Але це цілком закономірно, якщо врахувати, що наші війська кілька днів після битви підтраховували втрати, ховали загиблих, збирали зброю, щоб відвезти її із собою.
Відновити картину озброєння можна лише частково, залучаючи рукописні джерела куликовського циклу, мініатюри і порівняльний матеріал. Тут історики насамперед відзначають, що зброя росіян у XIV столітті була традиційною, зв'язаною з попередньою епохою. Не східним, як вважали багато дореволюційних учених, а швидше за усе вироби майстрів Заходу, Сходу і власне росіян були у користуванні тогочасних воїнів.
Таким чином, розглянувши багато проблем, що стоять перед істориками при вивченні цього періоду, можна зробити висновок, що хоч дана тема не вважається малодослідженою, усе ж багато питань у ній не знайшли відповіді через відсутність письмових джерел.
1. Тактика російських військ куликовського періоду
Необхідним атрибутом феодальної держави є армія, за допомогою якої державна влада виконує обидві свої функції: внутрішню і зовнішню. Перехід від феодальної роздробленості до централізованої держави супроводжувався, за словами Карла Маркса, передачею зброї "з рук середньовічної челяді поміщиків і корпорацій городян у руки постійної армії".
У період феодальної роздробленості армія кожного з князівств північно-східної Русі того часу складалася з загонів, очолюваних боярами і "вільними слугами" зі сформованих із залежного населення вотчин (головним чином, палацевої челяді).
Широкі маси селянства були зобов'язані посошною повинністю, виставляючи визначену кількість ратників із сохи (одиниці обкладання). Військову службу несло і торгово-ремісниче населення міст.
У Великому князівстві Московському відбувалися зміни в організації збройних сил. У їх склад входили Великокнязівський "двір" і народне ополчення. Склад і чисельність князівського "двору" значно розширилися за рахунок службових князів, що з'явилися в рядах московського боярства, зі своїми "дворами". Ряди московського боярства поповнювалися також боярами з інших російських князівств, відкіля бояри переходили на службу до більш сильного московського князя.
Поряд з великокнязівським військом (двором) продовжувало існувати і народне ополчення, відоме в джерелах за назвою "московської раті". Вона в основному складалася з міського населення, а у випадку нестатку поповнювалася і сільським населенням. З розширенням території князівства збільшувалася і чисельність московської раті, тому що в князівствах, що приєднуються, поступово вводилися московські порядки відправлення ратної служби.
Відособленість від князівського війська народного ополчення, що мав свого воєначальника - тисяцького, заважала об'єднанню збройних сил князівства. Скасування посади тисяцького мало велике політичне значення для зміцнення влади Великого князя московського. Це підсилило обороноздатність держави, тому що народне ополчення було остаточно підлегле князівської влади, і збільшило централізацію в керуванні і командуванні військом.
Поряд з розширенням складу і чисельності московського війська поліпшувалася і його технічна оснащеність. Саме в Московському князівстві вперше з'явилася вогнепальна зброя. У 1382 р. Москва оборонялася від татар за допомогою гармат і "матраців". Пушки і матраци (разом з пищалями) були основними видами артилерійських знарядь російського війська. Трохи пізніше вогнепальні знаряддя з'явилися в інших князівствах, і з кінця XIV в. артилерія стає складовою частиною збройних сил, спочатку при обороні й облозі міст, а в централізованій Російській державі - і в польовій війні.
Для великих воєнних дій, особливо в боротьбі з зовнішньою військовою небезпекою, війська одного Московського князівства було недостатнє. Задачі об'єднання російських князівств і ліквідації влади монголів були занадто важкі, щоб вони могли бути виконані силами одного князівства. Для зазначених цілей московські князі домовлялися про спільні дії з іншими князями, що ще не втратили самостійності.
Найбільше повно і яскраво успіхи в об'єднанні збройних сил виявилися в Куликовській битві, що складає одну із самих блискучих сторінок російської військової історії. Тут знову позначилася міць російського народу, що у таких широких розмірах виявлялася в часи князів Ярослава, Володимира Мономаха, ОлександраНевського.
Вирішальну роль у війнах грало піше ополчення. Російська піхота існувала протягом усього цього періоду, успішно борючись і з західними лицарями, і з кочівниками на південно-сході. Найманці в російському війську, на відміну від західноєвропейських військ, мали другорядне значення і входили до складу не пішої, а кінної частини війська. Відрізнялася від західних лицарів російська кіннота і

 
 

Цікаве

Загрузка...