WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Куликовська битва - Реферат

Куликовська битва - Реферат

своєму озброєнню. Якщо лицарі майже не вживали метальної зброї, то приналежністю кожного російського дружинника були лук і стріли, а наявність запобіжного спорядження відрізнялася їх від східної кінноти. Дружинники не зникли з появою вогнепальної зброї і зростанням значення піхоти, а ввійшли до складу Великокнязівського, пізніше царського, війська.
Тільки переборюючи феодальну роздробленість, російський народ зміг у XIV в. нанести під керівництвом Дмитра Донського вирішальну поразку монголам, а пізніше, у XV ст., скинути монгольське ярмо.
Тепер поговоримо власне про російське військо і про його озброєння.
Ймовірно, індивідуальна підготовка воїнів у XIV столітті як і раніше будувалася на старожитньому звичаї: у три роки обряд постригу, коли в хлопчика вперше коротко обрізали волосся, саджали його на коня, оперізували мечем; у сім років - початок військового навчання; у дванадцять - перший походів з батьком чи старшими братами. Для знатних воїнів обов'язковим було знайомство з основами тактики: як побудувати загін у бої, як розташувати засідки і війська в таборі, провести рови і т.д.
Основними засобами захисту воїнів, крім щита, минулого збруя, шоломи і шишаки. У той час на Русі використовувався лускатий доспіх, що, на відміну від пластинчастого, складався з металевих пластин звичайно квадратної чи прямокутної форми. Пластини прикріплювали до шкіряної чи матер'яної основи. Вони пришнуровувалися до неї тільки з одного краю і мало-мало насувалися одна на іншу на зразок черепиці. Для того щоб пластини не відходили друг від друга, їх з'єднували з основою за допомогою однієї чи двох заклепок. Виходило не дуже еластичне, але зате міцне і надійне бойове спорядження.
Засобами нападу залишилися як і раніше мечі, списи, сулиці та сокири. Перехід від кольчуги до "броні дощатої" вплинув і на еволюцію мечів. Складальну збруя в бої легше було проколоти, чим розрубити. Тому колишня дія меча, що рубає, замінюється в XIV столітті на колючо-рубаючу. Мечі стають довшими (до 120-140 см). Їх рукоять роблять великою - "полуторною", перехрестя - прямим і довгим (до 26 см). На клинку меча з'являються трехрядні доли (жолобки, що йдуть уздовж леза). Іноді мечі робили без долу, але з гранями.
У 13-14 ст. списи продовжували займати важливе місце в арсеналі бойових засобів кінних і піших воїнів. Судячи зі знайдених зразків, відбувалася як би уніфікація наконечників, з них поступово відбиралися ті, котрі пробивали складальну збрую. У цей же час бойові сокири знову стали діючою зброєю рукопашної сутички. Їхнє клиноподібні леза шириною 7-9 см, видимо, добре пробивали пластинчаста і луската збруя.
Рукопашні сутички нерідко відрізнялися особливою запеклістю і закінчувалися кулачним боєм. Літописці малюють такі бої, де з тріском ламалися списи, дзенькали мечі і щити, ударяючись друг об друга, де кров лилася як вода, стогнали і кричали поранені, іржали коні, що сказилися. Але ці жахливі картини бою не лякали мужніх і колишніх воїнів. Вони продовжували боротьбу і зрештою домагалися перемоги, утечі супротивника з поля бою.
Бойовий порядок військ Дмитро Донського був такий: сторожовий полк, передовий полк, полк лівої руки, великий полк, полк правої руки і засадний полк. Також уточнювалося розташування всіх загонів, визначалися місця піхоти і кінноти, установлювалися способи взаємодії частин.
2. Підготовка до Куликовської битви
Після поразки на Воже Мамай почав збирати сили для останньої, великої битви з московським князем. Для нового походу до Мамая зійшлися не тільки татари, але і найняті ним загони з народностей північного Кавказу і кримські генуезці (фрязи). Загальна чисельність військ Мамая досягла 250-400 тисяч чоловік. Мамай завчасно перекочував до устя р. Воронежа, очевидно, з метою з'ясувати дійсне положення в російських землях. Під час цієї зупинки Мамай прийняв послів князя Олега рязанського і Великого князя литовського Ягайло. Переговори з ними мали на меті об'єднати дії Литви, Рязані й Орди в майбутньому наступі на Російську землю. З'єднання татарських, рязанських і литовських військ намічалося на 1 вересня.
Тим часом у Москві вже були отримані звістки про готовність Мамая йти раттю на Москву. Дмитро Іванович почав спішний збір ратних сил. Прибулі в Москву посли Мамая зажадали дані в збільшеному розмірі, ніж у якому московські князі давали його при Узбеку і Джанібеці. Посилання в Москву татарських послів вказувала на деяку нерішучість Мамая і, можливо, на спробу домогтися повного підпорядкування московського князя шляхом залякування і погроз.
Дмитро Іванович, затягуючи переговори, відправив до Мамая відповідне посольство. Московський посол, який довідався по дорозі про наміри рязанського князя і Ягайло литовського, негайно відправив у Москву гінця з цими звістками. Виграючи час, Дмитро Іванович послав на Дон своїх людей, що повинні були стежити за рухом Орди. Незабаром була послана друга "сторожа". У Москву був доставлений і полонений, що розповів про рух Мамая. Тим часом у російських землях продовжувався збір військових сил, що повинні були в середині серпня зосередитися в Коломні.
Дії російських військових сил відрізнялися швидкістю й оперативністю. Прекрасно була організована розвідка. Російські війська діяли дуже обережно і непомітно для Мамая, у той час як усі дії татарських орд були відомі в Москві. Близько 20 серпня Дмитро Донськой з військами вступив у Коломну.
За організаційною структурою це військо поділялося на різновеликі по чисельності підрозділи. Самим дрібним з них був "спис", що поєднував не більш десяти кінних і піших воїнів. "Списи" зливалися в більш великі загони - "прапори", що знаходилися під командою бояр, дрібних князів, міський старшини. Головна ознака "прапора" - прапор, що у сутичках піднімалося над бойовими порядками, загонами. Один прапор нараховував не менш 150 копій. Прапори поєднувалися в полки на чолі з князями. У середньовічний період полк був самим великим тактичним з'єднанням і міг складатися з 3-5 прапорів.
Багато загонів - наприклад, Білозірсько-Ярославський чи Володимиро-Ростовський - проходили по 60-80 км у добу, щоб устигнути до загального збору, і перебороли чималу відстань: від 200 до 600 км. Однак на огляді, влаштованому в полі, усі воїни виглядали бадьоро, і Дмитро Іванович залишився задоволений своїм військом. Багато літописців навіть додають, що рать Великого князя була добре озброєна.
Під московськими прапорами Дмитра Івановича зібралася вся основна ратна сила російських земель. У її складі не було лише тверських, новгородських, рязанських і нижегородськихзагонів. Рязанські феодали стали на шлях зради загальноросійській справі. Тверські і новгородський боярський уряд виявили сепаратистські тенденції в один з дуже відповідальних моментів в історії Російської землі, коли зважувалося питання про її подальшу долю. Нижегородські військові сили, можливо, навмисно залишилися для захисту нижегородської окраїни на випадок руху Мамая в цю сторону.
Після того як у Коломні була закінчена організація зібраного ополчення, воно 20 серпня виступило відтіля і 25 серпня в устя Копасні перейшло на південний берег Оки. Далі військо рушило в обхід Рязанського князівства, тому що Дмитро не хотів, щоб його рух міг бути витлумачений як вторгнення в межі Рязанської території. По дорозі до Дону до ополчення продовжували підходити нові дружини, до нього

 
 

Цікаве

Загрузка...