WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → План відбудови Європи після ІІ світової війни - Реферат

План відбудови Європи після ІІ світової війни - Реферат

заключалась не тільки і не стільки у здійсненні гуманітарних проектів. Частина коштів надавалась без повернення, частина - у довгостроковий кредит з низькою відсотковою ставкою. У число п'яти основних задач, окрім надання прямої допомоги нужденним, були включені підвищення продуктивності праці і виробничої спроможності промисловості і сільського господарства, досягнення міжнародної фінансової стабільності, розвиток торгівлі і розвиток європейського економічного співробітництва. Вливання доларів до економік європейських держав дозволили уникнути гіперінфляції та відновити міжнародну торгівлю та приватні інвестування, тому що більшість місцевих валют на той момент були неконвертовані. Наприклад, інвесторам неєвропейських держав (в основному малися на увазі американські бізнесмени) гарантувалося, що вони у будь-який момент можуть конвертувати прибуток у долари і вивезти.
Був створений особливий механізм розподілу американської допомоги: США не дозволяли державам-кредиторам "затикати діри" у державних бюджетах отримуваними коштами. Наприклад, 17% усіх коштів витрачалося н купівлю промислового устаткування та машин. Пізніше у розвинених країнах цей принцип став основним для політики по відношенню до державних займів: брати у борг, щоб інвестувати, а не покривати поточні витрати. Крім того, отримання допомоги ставилося у залежність від структурних реформ, що проводилися у країнах-отримувачах. Реформи, у свою чергу, ставили за мету заохочення вільної торгівлі між європейськими країнами. Економіст Баррі Ейгенгрін, автор дослідження "План Маршалла. Історія Найбільш Вдалої Програми Проведення Економічних Реформ.", прийшов до висновку, що завдяки плану Маршалла Європа і увесь світ уникли економічної кризи, подібної до тієї, що вразила світ після Першої Світової війни. На його думку, причина полягає саме у колективних зусиллях у подоланні економічних проблем і початку процесу економічної інтеграції, у той час як після Першої Світової війни європейські країни проводили максимально жорстку протекціоністську політику.
Імануель Векслер, автор книги "Програма відновлення Європи в економічній перспективі", вважає, що реалізація "Плану Маршалла", особливо вживлення у Європі практики американського ведення бізнесу, дозволила створити сучасні європейські корпорації, що спричинили європейський економічний бум 60-х років.
На першому етапі реалізації "Плану Маршалла" американські вливання забезпечили значну частину ВВП європейських держав. Наприклад, за даними американського історика Чарльза Мейєра, у 1949 році американські вливання забезпечили 11% ВВП Великобританії, майже 12% ВВП Франції, 21,8% ВВП Германії та 33,6% ВВП Італії. Вже у 1950 році європейські економіки продемонстрували високі темпи росту. Рівень промислового виробництва у Європі перевищив на 40% довоєнний, рівень сільського господарства - на 20%. Різко знизилося безробіття. Конгрес США включив план Маршалла в Акт економічного співробітництва 1948 року.
Згідно програми технічної допомоги, 24тис жителів Західної Європи, а пізніше тисячі японців, корейців та тайванців були запрошені до США на бізнес-стажування на 4-6 тижнів. Громадські організації та приватні фірми приймали делегації, проводили семінари, на яких розповідали про американські виробничі технології.
Держави, що отримали допомогу за планом Маршалла, 1948 p.
3. Формування європейський економічних товариств
Ще 1947 р. було створено перші міжнародні економічні організації країн Західної Європи. У липні 1947 р. в Парижі на нараді представників 16 європейських держав було утворено Комітет європейського економічного співробітництва, який розпочав свою роботу в напрямку реалізації плану Маршалла. Європейська економічна інтеграція великою мірою залежала від подолання протиріч між Францією та Німеччиною, які за останні 70 років тричі воювали одна з одною. Міністр закордонних справ Франції Ро-бер Шуман дійшов висновку, що кращим засобом уникнути нової війни є об'єднання сталеливарної та вугільної промисловості обох країн, що зробило б неможливим таємне виробництво озброєнь (план Шумана). Одночасно можна було підвищити ефективність цих галузей. У травні 1950 р. відбулося об'єднання виробництва сталі й вугілля Франції та ФРН. У квітні 1951 р. до них приєдналися Італія, Бельгія, Нідерланди і Люксембург, що разом із ФРН і Францією підписали в Парижі Договір про створення Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС).
Висновки
Отже, час довів, що численні критики не мали рації, і нині план Маршалла вважається одним із найвидатніших досягнень американської зовнішньої політики у XX ст.
Згідно з планом сімнадцятьом європейським країнам, які погодилися на участь у цьому трансатлантичному проекті, протягом чотирьох років було надано 13,15 млрд доларів. Це становило 5% валового національного продукту. Сьогодні такий процент ВНП означав би 350 млрд. Витрати були величезними, а результати - вражаючими.
Було взято під контроль інфляцію і відновлено довіру до національних валют. Деякі ширші завдання, зокрема усунення торговельних бар'єрів та звільнення Європи від залежності, пов'язаної з отримуванням допомоги, також були частково реалізовані.
Європа звелася на ноги та з вдячністю й захватом вшановувала Америку - ситуація, на яку годі було б сподіватися за нинішніх загострено конкурентних умов.
Британський історик Арнольд Тойнбі назвав план Маршалла "визначним досягненням нашого часу", важливішим, ніж відкриття атомної енергії. Черчилль схарактеризував його як "найбезкорисливіший акт в історії". Сам Маршалл казав, що це "майже диво".
Британський історик Алан Мілдвар вважає, що Європа сама змогла б вибратися з економічної кризи без доларових впливів. Але за це довелося б заплатити досить велику ціну за саме ввести жорсткі обмеження харчових раціонів і використовувати зекономлені кошти на закупівлю продовольства. Економіст Даніель Бербезат вважає, що план Маршалла дозволив зменшити болючість економічних і політичних реформ, що проводилися в Європі, вдалося уникнути голодних бунтів та інших економічних проявів соціального незадоволення.
Програма виявилася у вищій мірі успішною. Гілки промисловості, котрі, як здавалос раніше, безнадійно застаріли і втратили ефективність, були реконструйовані в короткий термін і без зміни національних економічних політик країн. Бізнес-сектор держав-учасниць почав стрімко розвиватися і до початку 60х у країнах Західної Європи та Японії уже встановилась ринкова економіка та демократія.
Отже, було досягнуто наступних цілей:
- економіка країн Західної Європи була відновлена;
- європейські країни змогли розрахуватися із зовнішніми боргами;
- вплив комуністів та СРСР був послаблений;
- на СРСР впала "залізна завіса";
- США і Канада отримали величезний ринок збуту;
- був відновлений і укріплений європейський середній клас - гарантполітичної стабільності та стійкого розвитку.
Список використаної літератури
1. Всесвітня історія. Підручник. - К., 2005.
2. Економічна історія України і, світу: Підручник/ За ред. Б. Д. Лановика. - К.: Вікар, 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...