WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → План відбудови Європи після ІІ світової війни - Реферат

План відбудови Європи після ІІ світової війни - Реферат


Реферат на тему:
"План відбудови Європи після ІІ світової війни"
ПЛАН
1. Наслідки війни для економіки Європи, перші спроби відбудови Європи
2. Впровадження плану Маршалла
3. Формування європейський економічних товариств
Висновки
Список використаної літератури
1. Наслідки війни для економіки Європи,
перші спроби відбудови Європи
Наслідком війни і великим кроком на шляху до відновлення індустріального світового господарства стали міжнародні валютні угоди, підписані у 1944 році представниками 44 країн в американському місті Бреттон-Вудсі.
Для країн - учасниць Бреттон-Вудської системи була введена система, що коригувала фіксовані курси валют. Курс валют фіксувався на рівні, що дозволяв країнам реалізувати свої програми розвитку. Якщо через деякий час не вдавалося призвести рівноважні курси до фіксованих, фіксований курс корегувався. Курси валют були прив'язані до долара США, долар - до золота і вільно на нього обмінювався. Проте при різних темпах економічного розвитку країн - учасниць було тяжко підтримати систему жорстких курсів, що призвело у кінцевому рахунку до обмеження світової торгівлі.
Тоді ж, у 1944 році, у Бреттон-Вудсі був створений Міжнародний Валютний Фонд (МВФ), який почав функціонування з 1947 року. Офіційною метою МВФ є сприяння розвитку міжнародної торгівлі і валютного співробітництва шляхом встановлення норм регулювання валютних курсів і контролю за їхнім дотриманням, надання державам - учасницям коштів в іноземній валюті для вирівнювання платіжних балансів.
До початку 1947 року в Європі склалася дуже неспокійна ситуація. Значні руйнації військового часу, величезна заборгованість, що перевищила 7 мрд доларів, холодна зима, апатія значної частини населення призвели до голоду і нових потрясінь. Комуністи Франції та Італії, які активно брали участь в опорі нацистам, істотно посилили свої позиції. Вони отримали значну частину голосів на виборах до місцевої влади і цілком могли перемогти на національних виборах. Червона армія окупувала Східну Європу і здавалося була готова вирушити на Західну.
З іншого боку була досить розвинена ринкова інфраструктура, багаті традиції підприємництва щ не були забуті, робоча сила не втратила кваліфікацію, а буржуазні цінності, засновані на "спущеності" приватної власності, глибоко укоренилися в психології значної частини населення. Для відновлення економічного росту потрібен був зовнішній імпульс - одночасне вливання в економіку матеріальних і фінансових ресурсів, що не тільки б дозволило запустити економічний механізм, а й відновило б психологічні сили європейських націй. Здійснити таке вливання на той період могли лише США.
Попередницею "Плану Маршалла" була "Доктрина Трумена", прийнята у березні 1947 року, котра передбачала надання економічної допомоги Туреччині, Греції та пізніше Італії. "Доктрина Трумена" стала відповіддю на прихід до влади комуністів у Східній Європі. Греція, у якій йшла громадянська війна, і Туреччина також були під тиском СРСР, але після отримання допомоги, комуністи у цих країнах програли вибори.
2. Впровадження плану Маршалла
П'ятдесят років тому, коли Європа лежала в руїнах, її уряди перебували на межі банкрутства, а мільйони європейців потерпали від голоду і спостерігали, як на континент насувається "холодна війна", Сполучені Штати започаткували справу історичної ваги.
З трибуни Гарвардського університету державний секретар Джордж Маршалл 5 червня 1947 p. проголосив те, що увійшло в історію під назвою план Маршалла. Мета плану полягала у використанні американських ресурсів та європейського ноу-хау для відбудови європейської економіки, усуненні загрози голоду та захисту країн, що опинилися під загрозою комуністичного наступу.
Кремль не забарився затаврувати план як акт імперіалізму, спрямований на поневолення Європи. Дехто у Західній Європі був переконаний, що нова американська ініціатива є не більш ніж цинічною спробою відкрити європейський ринок для американського експорту і, можливо, здобути контроль над європейськими справами. У конгресі зчинився галас, що це - ще один благодійницький проект, який приведе Сполучені Штати до банкрутства.
5 чевня 1947 року ержсекретар США Джорж Маршалл у своєму виступі в Гарвардському університеті представив світові "Програму відновлення Європи". "План Маршалла" - програма широкрмасштабної економічної допомоги країнам Європи, розореним Другою світовою війною, - став, імовірно, найбільш вдалим зовнішньополітичним експериментом США. План отримав свою назву від імені державного секретаря США Джоржа Маршалла, як повідомляє Вашингтон ПроФайл. Однак його реальним автором був президент Гаррі Трумен. Рішення назвати проект ім'ям держсекретаря було прийняте з тактичних міркувань: Трумен, на відміну від Маршалла, не користувався підтримкою у Конгресі США, який повинен був затвердити асигнування на відновлення Європи.
У червні 1947 року Маршалл оприлюднив свій план, що викликав бурхливе погодження європейців, але неоднозначну реакцію в США. Критики стверджували, що реалізація подібного проекту негативно відзначиться на економіці США. Прихильники, головним з яких був Трумен, доказували, що США багаторазово виграє у результаті реалізації цього плану, особливо за рахунок пожвавлення міжнародної торгівлі та інвестицій.
Частково реалізації "Плану Маршалла" сприяв Радянський Союз. У 1947 році пройшли переговори, присвячені цій програмі, у яких взяли участь США, Франція Великобританія та СРСР. Радянському Союзу також було запропоновано взяти участь у плані Маршалла. Але міністр закордонних справ В'ячеслав Молотов демонстративно залишив тоді зал засідань. Якби Він прийняв пропозицію, то вплив США у Європі зріс би у значно меншій якості, а відновлення господарства СРСР пройшло б набагато швидше. Але керівництво СРСР (Сталін і Молотов) зробили грубу політичну помилку, на яку американські політики, до речі, сильно розраховували, і втягнули країну у 45- річне протистояння з економічно-сильнішим опонентом.
Слідом за СРСР відмовилися брати участь у "Плані Маршалла" і країни Східної Європи. У лютому 1948 року чехословацькі комуністи здійснили державний переворот, підтриманий СРСР. У результаті законодавці США вирішили, що прихід до влади комуністів у Західній Європі - більше зло, ніж можливі економічні втрати США, отже, у квітні 1948 року Конгрес США затвердив проект - був підписаний Акт Економічного Співробітництва. Вперше у світовій історії держава-переможниця (США) не стягувала з переможених держав репарації, а надавала їм крупно масштабну економічну допомогу. Крім того, революційність стратегії заключалась у тому, що європейським країнам пропонувалося виходити з кризи не спільними зусиллями, а не самотужки. Учасниками "Плану Маршалла" стали практично усі держави Західної Європи., що знаходилися поза зоною радянського впливу. Виключення становили Іспанія та Західна Германія (вона приєдналася до плану в 1949 році, коли отримала нову державність). В Германіїбуло створене особливе міністерство, яке займалося виключно реалізацією "Плану Маршалла".
Суть "Плану Маршалла"

 
 

Цікаве

Загрузка...