WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Російсько-фінська війна - Реферат

Російсько-фінська війна - Реферат

літаків. Відсутність протитанкових знарядь, досить застаріла польова артилерія, недостатня кількість до неї снарядів, а так само погана авіаційна техніка знижували ударну міць армії. Сталін, однак, сильно недооцінював бойовий дух фінських солдатів.
Ленінградський фронт почав діяти рано ранком 30 листопада 1939 року; радянські війська перейшли в наступ на суші, на морі й у повітрі. Основний удар наносився по Карельському перешийку, де діяла сьома армія під керівництвом командира другого рангу Яковлевим. У її складі було 190 тис. бійців, 900 гармат і гранатометів, майже тисяча танків. "Карельський перешийок" знаходився під командуванням генерал-лейтенанта Хюго Естермана. У його підпорядкуванні знаходилося приблизно 33 тис. солдатів і офіцерів, 330 одиниць польової артилерії.
Північніше Ладоги діяли восьма армія і базувалася в Мурманську 14-танкова армія.
Перший період боїв не перешийку розвивався відповідно до фінського плану. Відступ сил прикриття підсилилося до 5 грудня, коли радянські війська підійшли до лінії "Маннергейма".
Радянські війська виявилися слабко підготовлені до бойових дій в умовах бездоріжжя, що збільшувалося незвичайно суворою зимою. Танки і важка артилерія загрузли в глибокому снігу, постачання багатьох частин і з'єднань виявилося перерваним; різко порушилося управління військами. До того ж почалися масові обмороження і простудні захворювання порівняно легко екіпірованих бійців і командирів Червоної армії.
До кінця грудня радянський наступ на Карельському перешийку було припинено.
Коли почалася війна, Фінляндія звернулася в Лігу Націй із проханням про підтримки. Ліга Націй, у свою чергу, призвала СРСР припинити воєнні дії, але одержала відповідь, що Радянська країна не веде ніякої війни з Фінляндією.
14 грудня Ліга Націй прийняла рішення про виключення СРСР із цієї організації. Багато країн провели збір засобів на користь Фінляндії чи надали позики, зокрема США і Швеція. Більше всього зброї дали Великобританія і Франція, але спорядження в основному було застарілим. Найбільш коштовним був внесок Швеції: 80 тис. гвинтівок, 85 протитанкових знарядь, 104 зенітні знаряддя і 112 польових знарядь.
Виражали невдоволення діями СРСР і німці. Війна завдала відчутного удару по життєво важливим для Німеччини постачанням лісу і нікелю з Фінляндії. Сильне співчуття західних країн зробило реальним втручанням у війну північної Норвегії і Швеції, що спричинило б за собою ліквідацію ввозу залізної руди в Німеччину з Норвегії. Але навіть виявившись перед такими утрудненнями, німці дотримувалися умов пакту.
У зв'язку з затишком на Карельському перешийку центр воєнних дій змістився на північ, де фіни почали ряд успішних контратак. Усі ці операції мають загальні риси. Радянські війська прив'язані до доріг були змушені зупинитися через опір фінів, бездоріжжя, труднощі постачання і важких кліматичних умов. Потім фіни, використовуючи загони лижників, наносять удари у фланг і тил росіянином. Російські колони часом виявляються оточеними, але замість відступу обкопуються і займають кругову оборону.
На північному березі Ладоги 168-я радянська дивізія була зупинена. Її правий фланг прикривала 128-я дивізія. Дві перші спроби фінів 12 і 17 грудня зупинити їхній провалилися.
18-я дивізія фактично була знищена, і фіни захопили велику частину її важкої зброї.
Трагічною виявилася доля 44 дивізії: збивши кволу фінську прикордонну заставу в Райте, вона рушила в напрямку міста Суомусалліс, щоб там з'єднатися з 163-й дивізією, що наступила з берега, а потім разом вийти до узбережжя Ботанічної затоки і відрізати Фінляндію від Швеції, що постачала її військовими матеріалами. Але на шляху від Ріате до Суомуссалиса було наспіх улаштовано кілька ліній оборони. Перша затримала 44-ю дивізію усього на добу, друга вже на тиждень. Російські війська продовжували рухатися вперед. Але потім до оборонців підійшло підкріплення з двох неповних полків. І отоді загони фінських лижників напали на дивізію, що розтяглася по дорозі. Вони розсікли її на кілька частин і стали знищувати.
Фінська кінохроніка зазняла страшні кадри: на вузькій дорозі - стовпотворіння з палаючих танків, машин, кинутих гармат, польових кухонь, госпітального устаткування і безліч трупів червоноармійців. Тут через кілька годин після розгрому 44-й дивізії побував фінський фронтовий кореспондент, що наступного дня написав у своїй газеті:
"Ціла дивізія заледеніла в наших жорстоких зимових холодах... Тисячі і тисячі солдатів без ореола слави і геройських могил".
Невдачі грудневого наступу на Карельському перешийку привели радянське відряджання до висновку, що тільки підготовлений штурм фінських укріплень може мати успіх. Основна передислокація почалася 26 грудня. 28 грудня видали нові оперативні накази. Від масованих атак відмовилися, замість цей упор був зроблений на поступове, крок за кроком, просування, після того як артилерія зруйнує залізобетонні зміцнення.
Ленінградський фронт почав війну, не підготувавшись до неї, з недостатніми силами і засобами і тупцював на Карельському перешийку цілий місяць, поніс важкі втрати. Лише через місяць підійшов до самої лінії Маннергейма, але підійшов ослаблений.
На фронті наступила місячна пауза. Власне кажучи, воєнні дії заново почалися тільки в лютому. Цей місяць пішов на детальну розробку плану операції, на підтягування військ і техніки, на навчання військ. Цим займався там, на Карельському перешийку, Тимошенко і займався, треба віддати йому належне, дуже енергійно - тренував, навчаввійська, готував їх. Були підкинуті авіація, танки, важка надпотужна артилерія. У підсумку, коли заново починали операцію з цими силами і засобами, що були для цього необхідні, вона увінчалася успіхом - лінія Маннергейма була досить швидко прорвана.
Положення фінів різко погіршилося після того, як радянські війська великими силами стали наступати через Виборзьку затоку. Фінляндське командування, усвідомлюючи можливості кидка по льоду, зміцнило оборону узбережжя, перекинувши туди цілу дивізію. Цей район був засіяний численними островами, а скелястий берег із глибокими затоками був зручний для оборони.
Наступ військ Червоної Армії по льоду затоки було проведено рішуче і вміло. Лід міг витримати тільки легкі танки, але вони успішно блокували утримувані фінами острова і підтримали наступ військ при виході на узбережжя.
Східніше Виборга знаходився ключовий сектор Талі, який обороняла 23-я піхотна дивізія. Фіни, відкривши шлюзи, приступили до затоплення цього району, але лід швидко замерзав і міг витримати піхотинців. До 9 березня російські війська глибоко вклинилися в смугу укріплень. 13 березня Червона армія фактично прорвала оборону фінів у секторі Талі.
Коли на початку березня фінляндський уряд став одержувати повідомлення про найтяжке положення на фронті, він, нарешті, погодився на мирні переговори.
Переговори почалися в Москві 7 березня. Радянська делегація висунула на додаток до колишніх умов договору нові вимоги про передачу частини території в районі Салла-Куусамо і про будівництво залізничної вітки від мурманської залізниці до Ботанічної затоки.
Уряд у Хельсінкі був обурений цим, як він вважав, нечесним прийомом радянської сторони, але 9 березня воно одержало доповідь про військову обстановку, що пророкував можливість повного розвалу фінської оборони найближчим часом. На основі цієї доповіді Маннергейм рішуче зажадав миру, і уряд уповноважив делегацію - у випадку одностайної згоди - підписати договір на російських умовах.
Увечері 12 березня 1940 року був підписаний мирний договір. Воєнні дії повинні бути припинені 13 березня в 12 годині.
Відповідно до Московського мирного договору 1940 року, до складу території СРСР уключався весь Карельський перешийок, західне і північне узбережжя Ладозького озера, територія на схід Меркярви з Куолоярви, частина півострова Рибальського. Фінляндія здавала в оренду СРСР терміном на 30 років півострів Ханко і прилягаючі до нього острови і морську територію "для створення там військово-морської бази", і так само погоджувалися на будівництво на всій території залізниці Кандалакша - Кеміярви.
Список використовуваної літератури.
1. Російський історичний журнал "Родина". - М., 2000.
2. Семен Раткин "Таємниці другої Світової війни". - М., 1994.
3. Архіви розкривають таємниці... Вікентій Матвєєв. - М., 1996.

 
 

Цікаве

Загрузка...