WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Угорщина в роки після ІІ світової війни і до сьогодення - Реферат

Угорщина в роки після ІІ світової війни і до сьогодення - Реферат

обрав шлях національної злагоди, компромісів і поступових реформ, чим суттєво відрізнявся від Інших керівників країн Східної Європи. Він уважав, що самі тільки комуністи неспроможні побудувати нове суспільство. Йому належить знаменитий вислів: "Хто не проти нас, той з нами". Це кредо допомогло згуртувати суспільство на базі національної злагоди.
Задуми реформи з'явилися ще 1957 p., вже тоді стало зрозуміло, що етап екстенсивного розвитку економіки закінчився. Реалізація реформ стала можливою в 1966-1968 pp. До розроблення реформи було залучено найкращі сили, вивчено світовий досвід, для подолання труднощів першого етапу створено матеріальні резерви. Архтекторами реформи господарського механізму стали Р. Ньєрш та Е. Фок. Тоді ще не заведено було говорити про ліквідацію командно-адміністративної системи, але угорці першими скасували директивне адресне планування, запровадили економічні методи управління економікою. Два види власності - державна і кооперативна - було зрівнено у правах, функції міністерств обмежено, підприємства дістали широку самостійність. Було введено торгівлю засобами виробництва, здійснено реформу ціноутворення. Ринок швидко насичувався товарами. Я. Кадар стримував тих, хто намагався надати реформі ще більшої радикальності. У сусідніх країнах угорські нововведення сприймалися з недовірою, нерозумінням, а інколи й відкрито вороже. Одначе реформи в Угорщині виявили й інше: відсутність приватної власності й ринкових відносин у повному обсязі роблять будь-які спроби реформування соціалістичної економіки безперспективними. Ця обставина була підтверджена кризою економіки у 80-х pp. і привела до демократичної революції в країні.
4. Революційні перетворення 1988-1990 pp.
Криза, яка особливо гостро позначилася наприкінці 80-х pp., зумовила необхідність змін у країні.
На конференції УСРП у травні 1988 р. діяльність керівництва партії зазнала гострої критики. Розуміючи ситуацію, а' також
зважаючи на вік, Я. Кадар подав у відставку. Його наступником на посаді генерального секретаря ЦК УСРП став К. Гросс. Конференція ухвалила програму стабілізації економіки і скорочення зовнішньої заборгованості. У країні поширювалася гласність, почали виникати нові партії, групи, рухи.
Поновили свою діяльність старі політичні партії, було створено нові - Угорський демократичний форум (УДФ), Союз вільних демократів (СВД) та ін.
Влітку 1989 р. розпочалися переговори між УСРП, громадськими організаціями та опозиційними партіями, об'єднаними у "круглий стіл" (УДФ, СВД). Було досягнуто домовленості про те, що парламентська система має спиратися на багатопартійність. УСРП припиняла діяльність своїх організацій в армії та правоохоронних органах. Частина майна УСРП передавалася для фінансування діяльності інших партій.
Відбулося реформування самої УСРП: замість старої партії, що дотримувалася комуністичної Ідеології, виникла Угорська соціалістична партія (УСП), яка відкидала диктатуру пролетаріату і виступала за соцїальноспрямовану ринкову економіку з різноманітними формами власності.
У 1989 р. було прийнято низку демократичних законів: про право громадян на створення об'єднань та асоціацій, про проведення мітингів І зборів, про референдум, про президента республіки і вибори. У день початку народної революції - 23 жовтня 1989 р. -- Державні збори Угорщини ухвалили поправки до конституції країни. Віднині держава стала називатися Угорською Республікою, на чолі якої стоїть президент, обираний парламентом.
25 березня 1990 р. в Угорщині вперше за 45 років відбулися вільні парламентські вибори.
Перемогу на виборах здобув УДФ - правоцентристське об'єднання. В економіці УДФ обстоював Ідею створення ринкової економіки з урахуванням національної специфіки і традицій господарювання, відкидаючи сліпе копіювання "західної моделі". Уряд очолив лідер партії Йожеф Анталл. Президентом Угорщини було обрано лідера ліберального об'єднання Союзу вільних демократів~(СВД) професора Арпада Генца. У 1995 р. його знову o було обрано президентом країни.
Ліквідація наслідків сталінської моделі соціалізму і перехід до ринкової економіки в 1988-1990 pp. відбувалися з великими труднощами. Але у той період було закладено підвалини розвитку нової демократичної Угорщини.
5. Сучасне становище
Протягом останніх років в Угорщині прискорився процес створення підмурівків ринкової економіки - малої приватизації, роздержавлення у сфері промислового виробництва, що зумовило перехід значної частини населення у приватний сектор. Але в умовах радикальної ринкової реформи прискорився також процес падіння виробництва, почастішали випадки банкрутства підприємств, що призвело до збільшення кількості безробітних і падіння реального життєвого рівня населення на 10%.
На парламентських виборах у травні 1994 р. УДФ зазнав поразки. На перше місце вийшла УСП. її лідер Дюла Горн сформував уряд, проте економічний курс уряду не зазнав Істотних змін.
У програмі уряду, ухваленій у березні 1995 p., було передбачено низку непопулярних заходів: скорочення державних витрат, зокрема на соціальні потреби тощо. Незважаючи на хвилю протестів, уряд заявив, що країна за нинішнього рівня розвитку не в змозі витрачати 27% ВНП на соціальне забезпечення.
До 1995 р. внаслідок приватизації, що провадилася з 1990 p., в розпорядженні держави залишилось 50% промислових об'єктів. Уряд Д. Горна продовжував приватизацію в наступні роки. До рук приватних власників перейшов навіть енергетичний сектор, що викликало гостру критику з боку опозиції. Одначе уряд Д. Горна та його наступники не бачать альтернативи курсу на розвиток ринкової економіки.
6. Українсько-угорські відносини
Зміна суспільно-політичного режиму в Угорщині зумовила також І значну переорієнтацію її зовнішньої політики. Посилилася тенденція до розвитку інтеграційних зв'язків із західноєвропейськими державами та їхніми політичними й економічними об'єднаннями. На новий рівень вийшло співробітництво Угорщини як асоційованого члена з Європейським Союзом, а також із НАТО. У липні 1997 р. Угорщина отримала офіційне запрошення до Північноатлантичного союзу з 1999 р. стала його членом.
Активно розвиваються двосторонні відносини - передовсім із Австрією, Німеччиною, США. Налагоджуються політичні, дипломатичні та економічні зв'язки з Україною. У грудні 1991 р. Угорщина визнала суверенну Українську державу, було встановлено дипломатичні відносини. У 1992 р. укладено Угоду про основи добросусідства і співробітництва. Плідними були державні візити президента України Л. Кучми до Угорщини і президента Угорщини А. Генца до України. Курс на співробітництво з Украї-FQIO підтримує І новий президент Угорської республіки Ференц Мадл, обраний на цю посаду у липні 2000 р.Проте у взаємовигідному економічному співробітництві двох держав є чимало резервів. Це стосується насамперед переробної промисловості, обслуговування перевезень, створення спеціальної економічної зони в Закарпатті "Європа-Центр".
У цілому, незважаючи на труднощі перехідного періоду, Угорщина залишається однією з найстабільніших країн Східної Європи.
Список використаної літератури
Ладиченко Т.В. Всесвітня історія. Підручник. - К., 2005.

 
 

Цікаве

Загрузка...