WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → "План Барбаросса" суть; етапи втілення; перебіг подій; причини краху - Курсова робота

"План Барбаросса" суть; етапи втілення; перебіг подій; причини краху - Курсова робота

розгортались і події в Криму, де після 250-денної оборони 4 липня 1942 р. припинив опір Севастополь, були розгромлені радянські війська на Керченському півострові.
22 липня 1942 р. радянські війська залишили м. Свердловськ Ворошиловградської області, після чого вся територія України виявилась окупованою німецько-фашистськими військами.
Бої за Ленінград. Спроба німців відразу захопити місто зазнала краху. Ворога було зупинено в середині липня 1941 р. Фінська армія з півночі вийшла на старий кордон між Фінляндією та СРСР і фактично припинила бойові дії. Наступ на Ленінград стримували радянські війська, які вели бої у Прибалтиці та захищали півострів Ганко. Лише наприкінці серпня - на початку вересня нацисти відновили наступ на місто. 8 вересня ворог захопив Шліссельбург, блокувавши Ленінград із суходолу. Розпочалася блокада Ленінграда, яка тривала 900 днів. Протягом 611 днів місто постійно бомбардували та обстрілювали з важкої артилерії. У жовтні 1941 р. німці спромоглися захопити Тихвін, що значно ускладнило ситуацію навколо Ленінграда і в самому місті. У грудні 1941 р. радянські війська вибили ворога з Тихвіна, що забезпечило зв'язок між містом і країною через Ладозьке озеро. Цією "дорогою життя" з міста було евакуйоване і врятовано від голодної смерті 550 тис. осіб.
Підсумки початковою етапу. За перші п'ять місяців війни Німеччина та її союзники окупували Прибалтику, Білорусь, Молдову, майже всю Україну, в тому числі частину Донбасу і Криму, а також західні області Росії. Територія, захоплена ворогом, становила понад 55 млн. кв. км. До війни на ній проживало 74,5 млн. душ. До кінця літа 1941 р. в німецький полон, за даними начальника генерального штабу вермахту Ф. Гальдера, потрапило близько 4 млн. солдатів і офіцерів Червоної армії. Там опинилися цілі з'єднання. Навіть штаб Південно-Західного фронту був знищений ворогом.
Головною причиною тих величезних втрат, яких зазнав Радянський Союз у перший рік війни, були грубі помилки й прорахунки політичного та військового командування, особливо Й. Сталіна.
Однак, незважаючи на тимчасові поразки СРСР, гітлерівський задум "блискавичної війни" провалився.
Прикордонні бої, оборона Києва, Одеси, Севастополя, битви за Ленінград, Смоленськ зірвали плани, розроблені німецькими : генералами. На жодному з трьох головних стратегічних напрямків гітлерівська армада не зуміла досягти поставлених цілей.
"Він не міг припустити і передбачити, що пакт 1939 р., якого він уважав своїм дитям і результатом його великих хитрощів, буде зірвано ворогом, хитрішим від нього самого. Це й була основна причина його депресії на початку війни. Це було його величезною політичною помилкою" .
IX. РУХ ОПОРУ В УКРАЇНІ У РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ.
Рух Опору - антифашистський патріотичний рух народних мас, що розгорнувся на території України під час її окупації.
Протягом одного року німецькі війська та їх союзники окупували територію України. Після нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз величезні території були окуповані. Загарбникам уже в 1941 р. відійшла територія України з населенням близько 42 мільйонів чоловік. На ній загарбники встановили "Новий порядок". Окупаційна політика здійснювалась згідно плану "Ост". За цим планом Україна розглядалась як "лебенсраум" - життєвий простір для німецького народу. Призначенням України було постачання продуктів та сировини "новій Європі". Народи, які населяли окуповані території, підлягали знищенню або виселенню. Та частина, що залишалась, перетворювалась на рабів. Після завершення війни на захоплені землі передбачалось переселити 8-9 млн. німецьких колоністів.
1. НАЦИСТСЬКИЙ "НОВИЙПОРЯДОК":
1. Гітлерівський план "Ост" передбачав перетворення України на колоніальну країну, аграрно-сировинний придаток рейху, "життєвий простір" для колонізації представниками "вищої раси".
2. На власній території українці перетворювалися на людей "третього ґатунку".
3. На окупованих територіях було заборонено всяку політичну діяльність і політичні партії. Нещадно винищувалися комуністи і комсомольці.
4. Протягом 103 тижнів окупації кожного вівторка і п'ятниці у Бабиному Яру в Києві розстрілювали людей різних національностей: українців, євреїв, росіян, циган та ін. Жертвами масових розстрілів у Києві стали 195 тис. осіб, у Рівному - 99 тис., сотні тисяч були знищені у Вінниці.
5. Процес винищення єврейського населення отримав назву Голокост.
У перші місяці окупації жертвами нацистів стали 850 тис. євреїв (усього за роки війни загинуло 1,4 млн. євреїв). Дотепер відомо 248 місць їх масового знищення: Янівський табір у Львові, Жандармська балка у Дніпропетровську, Дробицький Яр у Харкові та ін.
6. Під час проведення каральних заходів було знищено 256 сіл, зокрема 97 - на Волині, 32 - на Житомирщині, в Сумській та Чернігівській областях - по 21 селу, в Київській - 17, в інших 20 областях - разом 68 сіл, а такі з них, як Ряски на Київщині, Кортеліси, Дубове, Окурівка та багато інших сіл на Волині було вщент спалено.
7. Всього в Україні було вбито й закатовано 3,9 млн. цивільного населення, 1,3 млн. військовополонених. 180 концентраційних таборів, створених в Україні, стали страхітливими "фабриками смерті". Українські в'язні утримувалися також у 26 таборах на території Європи.
8. До Німеччини вивозили устаткування, сировину, метали, продовольство, твори мистецтва (вивезено 40 тис. найцінніших творів мистецтва, історичних реліквій та колекцій) і навіть родючі українські чорноземи.
9. Для забезпечення безперебійного вивезення продовольства з України (на неїприпадало 85% продовольства, вивезеного до Німеччини з окупованої частини СРСР) Гітлер зберіг у видозміненій формі колгоспи. Завдяки цьому, а також небаченій жорстокості, лише за 1943-1944 рр. до Німеччини було вивезено 9 млн. тонн зерна, 622 тис. тонн м'яса, 950 тис. тонн олії, 108 тис. тонн масла тощо, для перевезення яких було використано 1418 тис. вагонів.
10. На роботу до Німеччини було вивезено з України 2,4 млн. чоловіків і жінок, переважно молоді.
11. Найбільші промислові підприємства оголошувалися власністю Німеччини та були переділені між німецькими економічними магнатами. На селянські двори накладалося 12 різних податків.
12. Окупаційні власті прагнули налагодити роботу підприємств, електростанцій, залізниць. Запроваджувалася обов'язкова трудова повинність. Робочий день тривав 12-14 годин, заробітна платня була мізерною.
13. Каральними органами окупаційних властей були:
" Гестапо - державна таємна поліція,
" СС - озброєні загони націонал-соціалістичної партії Німеччини,
" СД - служба безпеки.
На захопленій території створювалися окупаційна воєнна і цивільні адміністрації, допоміжні адміністрації з представників місцевого населення, які співробітничали з фашистами. Створювалися міські управи на чолі з бургомістрами, волосні управи на чолі зі старшинами, сільські старости, допоміжна поліція.
14. На окупованих землях розгорнула роботу нацистська пропаганда: видавалося українською мовою 120 газет, діяло 16 радіостанцій, які викривали

 
 

Цікаве

Загрузка...