WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Становлення та організація державних інституцій в московській державі в хііі – хvi ст (дирломна) - Реферат

Становлення та організація державних інституцій в московській державі в хііі – хvi ст (дирломна) - Реферат

розпорядженнями з часом набув статусу загальнодержавного закону - "Яси", поруч з визначенням основних норм поведінки для всього населення держави, безпосередню увагу надає вимогам, які є необхідними для воєначальників. Зокрема, у наведеному Рашид-ад-Діном уривку про багатира Єсунбая, який обіймав посаду темника ще за життя Чингізхана сказано: "Немає багатира, подібного до Єсунбая, і немає людини, близької до нього за талантами! Але так як він не страждає від труднощів під час походу, не знає ані голоду, ані спраги, то вважає всіх інших людей - нукерів та воїнів, які знаходяться з ним, рівними собі і у спромозі переносити труднощі, а вони не в силах їх перенести. З цієї причини він не спроможній бути начальником. Повинен ним бути лише такий чоловік, який знає, що таке голод та спрага, та знає при цьому про становище інших, той що йде в похід з розрахунком та не допускає, щоб його військо та худоба залишалися голодними чи відчували спрагу" [36,c.229-230]. Цей уривок вказує на особливу увагу Чингізхана у виборі людини на відповідальну посаду. Тому одних лише необхідних для воєначальника, і цінних особистих якостей, хан вважає недостатнім. Адже майбутній воєначальник повинен, передусім, враховувати можливості середнього воїна - представника аратського населення, яке було повністю втягнуто до нової державної структури і значно поступалося за бойовими якостями колишнім відщепенцям. Піклуючись про цілісність армії, хан намагається знищити ті розбіжності, які виникли під час переходу від Орди до держави: розбіжності між аратами та "людьми довгої волі". Окрім того, Чингізхан розумів, що існування темників, які за своїми особистими якостями перевищують представників правлячої династії, може створити значну небезпеку для всієї держави, в якій зберігаються сильні козацькі традиції [22,c.263].
Про необхідність для воєначальників вищого рангу позбавитися козацьких звичок говорить і інший епізод з "Яси" про Дарахай-Уке з племені катакін, який завдяки передбачливості уник засідки та врятував своїх нерозважливих нукерів. Вони заради слави хотіли в трьох напасти на двох, а про засідку і не подумали. Висновок цієї притчі Чингізхан взяв за своєрідний закон: "У справах необхідні обачливість та обережність". Отже він відкрито закликав майбутніх вождів від надмірної особистої хоробрості, яка може дати лише тимчасову славу, але так само може призвести до поразки. І в подальшому Чингізхан постійно намагався відсторонити від влади воєначальників, які не відповідали його баченню особи темника - або через надмірний авторитет, посягання на владу хана, чи через особисті провини темників [36,c.230].
Ще більш значущим практичним кроком до виховання справжнього військового лідера стало запровадження особистої гвардії Чингізхана - "кешику", що формувалася переважно з аристократичної молоді та стала школою для майбутніх сотників, тисячників та темників. Звідси вони переводилися на командні посади в підрозділах своїх батьків, з часом їх замінюючи. Це і стало підставою до виникнення твердження про запровадження Чингізханом спадкового правління в тисячах, що сприяло виникненню устрою, який умовно отримав назву "кочовий феодалізм" [43,c.514].
Така система взаємовідносин в Монгольській імперії існувала досить тривалий час, але справжнім її творцем можна вважати сина Чингізхана Удегея. Адже ще у своїх "Повчальних розповідях", що також увійшли до "Яси", Чингізхан чітко говорить про можливість заміни того воєначальника, який не може впоратися зі своїми обов'язками на іншого воїна з його частини, а не на сина: "Кожного еміра десятку, котрий не спроможний вишикувати до бою свій десяток, ми звинуватимо разом з жінкою та дітьми, а з його десятка оберемо когось іншого в якості еміра, і тим самим чином ми зробимо з емірами сотень і тисяч і еміром-темником" [26,c.381]. Те, що цей переказ зберігся довгий час і був внесений Рашид-ад-Діном до "Літопису" свідчить, про його реальне значення в Монгольській імперії, принаймні, в початковий період її існування. А подальша передача підрозділів армії у невідчужну власність того чи іншого аристократичного роду, стала можливою лише після початку внутрішньої дисперсизації імперії на улуси дітей та онуків. Вони лише номінально залежали від Великого хана, не мали від нього реальної підтримки і тому змушені були шукати підтримку у своєї аристократії. Тому приклад з Мунке-Калджою, сином Куілдар-нойона за часів Чингізхана, є більше зразком для стимулювання у воєначальників мужності і вірності хану, аніж обов'язковим правилом у внутрішній політиці [51,c.631].
Окрім всіх вищенаведених прикладів регламентації діяльності командно-адміністративного складу Монгольської імперії, Рашид-ад-Дін наводить й інші "заповіти" Чингізхана для своїх підлеглих. Так "бахадури та еміри" повинні були твердо дотримуватися законів; порядку у власному будинку та улусі; на початку кожного року їздити у ставку хана і отримувати від нього нові розпорядження, тощо Всі ці заходи мали сприяти кар'єрному росту того, хто їх виконув: "... хто здатний так, як потрібно вишикувати до бою десять чоловік, заслуговує на те, щоб йому дали тисячу або туман: він зможе вишикувати їх до бою". У іншому випадку відбувалася заміна командира [36,c.231].
Інститут темників планувався Чингізханом ще й як першочергова опора для своїх синів, яких він не вважав рівними собі за можливостями. А так як синів хан не міг собі обрати за власним бажанням, то змушений був надати їм в допомогу найбільш талановитих та здібних людей, які повинні були піклуватись не стільки про власний добробут, який повинен був забезпечити хан, скільки про благоустрій свого туману, як складової частини великої держави. Про це докладно свідчить настанова Чингізхана: "Якщо великі люди держави, еміри та бахадури, котрі будуть при багатьох дітях правителя, що з'являться на світ після цього, не будуть міцно дотримуватися закону, то справа держави похитнеться та припиниться, будуть пристрасно шукати Чингізхана, але не знайдуть його" [36,c.232]. Темник вже не просто польовим командир козаків, він, в першу чергу, державний службовець, який особистий успіх і славу повинен принести в жертву державі. Статус темника мав забезпечити неможливість повернення до двох крайнощів - родоплемінного сепаратизму та козацької анархії, на базі яких і створювалася нова держава. Але в той же час зберігалася можливість передати свій тумен у спадок, що, з одного боку, стимулюва дітей темників перевищити всіх можливих конкурентів, а з другого давало батькам підставу піклуватися про добробут та чисельність сво підлеглих, які перейдуть з часом до його синів. Таким чиної враховувалися і батьківські почуття, і страх перед втратою влади і майї не лише длясебе, а й для своїх нащадків, які через недбалість баты могли бути позбавленими навіть примарних шансів на вдалу кар'єру [22,c263].
Ранг темника став вищим рангом в державі, який могли посісти ні Чингізиди. Вище нього знаходилися лише оглани - кровні роднею великого хана і сам Великий хан. І, якщо на ранньому етапі існуванн держави темниками

 
 

Цікаве

Загрузка...