WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Піраміди, гробниці, храми. Єгипет у період нового царства - Реферат

Піраміди, гробниці, храми. Єгипет у період нового царства - Реферат

їх охопило глибоке хвилювання, адже минуло три тисячі років відтоді, як сюди востаннє заходили люди. В гробниці було багато скарбів. На ліжках і під ними лежали скриньки та коробки з намистами, браслетами, перснями, з їжею, яку дали на той світ фараону.
Речей було так багато, що вчені розбирали їх цілий рік. Діяли вони дуже обережно, бо речі постаріли, дерев'яні стільчики і колісниці струхлявіли, нитки від намиста порвалися. Отож мусили все це гарно закріпити, склеїти, сфотографувати, аж тоді тільки можна було виносити речі та відправляти їх до музею.
У кам'яний саркофаг було вкладено один у другий кілька ящиків, зроблених за формою людського тіла,- труни. Із чотирьох боків саркофага було висічено фігурки богинь, які руками неначебто захищали фараона від усякого зла. Останню труну, в якій лежала мумія Тутанхамона, викуто із чистого золота масою в кілька тонн з портретною маскою фараона. Але Картера найбільше вразило не золото, а віночок сухих польових квітів, який поклала у гробницю молода вдова Тутанхамона.
Фараон Тутанхамон помер, коли йому було вісімнадцять років, від якоїсь хвороби. Він ще не встиг здійснити нічого важливого, проте в його гробниці знайшли стільки скарбів! Які ж тоді були скарби в гробницях знаменитих фараонів? Мабуть, ще більші. Але їх пограбували злодії ще в давнину. Гробниця Тутанхамона єдина випадково вціліла від грабіжників. Тепер кожен, хто приїздить до Єгипту, може побачити ці скарби в музеї.
ХРАМИ. Житлом богів уважалися храми. Там стояли їхні кам'яні статуї. Перед статуями богів були столики-жертовники, куди єгиптяни складали свої подарунки богам. У жертву богам приносили овочі, квіти, телят, гусей. Фараони дарували храмам багато золота та коштовностей.
Єгипетські храми зверху в плані мали вигляд прямокутника. Вони були оточені могутніми стінами. Дорога до храму йшла поміж рядів статуй сидячих сфінксів. Навколо святилища здіймався цілий ліс колон, зроблених у вигляді пучків лотоса та папірусу. Стіни храмів прикрашали барельєфами, розписами.
Будинки простих людей і навіть палаци вельмож та фараонів будували з невипаленої цегли - сирцю. Через це вони погано збереглися. Зате храми і гробниці будували з каміння. Це пояснюється тим, що земне життя єгиптяни вважали скороминущим, а потойбічне - вічним.
ЄГИПЕТ У ПЕРІОД НОВОГО ЦАРСТВА
ЄГИПЕТ ЗНОВУ СТАЄ МОГУТНІМ. У XVII ст. до н. е. Єгипет завоювали дикі племена гіксосів. Вони хазяйнували майже сто років, жорстоко поводилися з мирним населенням, руйнували храми богів. Єгиптяни кілька разів піднімалися проти завойовників, та безуспішно. Гіксоси билися на колісницях, запряжених кіньми, яких у Єгипті ніколи раніше не бачили. Єгипетські воїни тоді знали тактику лише пішого бою. Та поступово вони перейняли тактику колісниць. Єгиптяни заключили воєнний союз із сусідніми державами і в 1551 р. до н. е. прогнали гіксосів зі своєї країни.
Із цього часу починається третій період в історії стародавнього Єгипту - Нове царство. Єгипет досягає світової могутності. Його влада простягається на сусідні країни.
Столицею Нового царства стало місто на півдні країни - Фіви. Покровителем Фів вважався бог сонця Амон, який відтоді став головним богом всього Єгипту.
ЦАРИЦЯ ХАТШЕПСУТ. Навпроти Фів, на тлі скелястих гір, і нині можна бачити величні руїни храму-гробниці Хатшепсут (XV ст. до н. е.). На терасах навколо храму колись росли рідкісні дерева, які єгиптяни привезли з країни Пунт. Цариця організувала експедицію в цю країну, щоб дістати пахощі. Вона звеліла скульпторам увічнити цей похід на барельєфах свого храму-усипальниці.
Хатшепсут - "Перша серед найвродливіших" - правила Єгиптом 22 роки, не підпускаючи свого пасинка Тутмоса до трону. Вдягнувши подвійну корону Верхнього та Нижнього Єгипту і підв'язавши штучну борідку, цариця з'являлася у тронному залі, де приймала послів і сановників. Та ось юрби плакальниць оголосили про смерть цариці. Розкішний саркофаг з її мумією поставили на полоззя, і бики повезли його по гарячому піску пустелі до вже готової гробниці.
ФАРАОН ТУТМОС III. Великим завойовником був цар Нового царства Тутмос III. За його правління територія Єгипту збільшилася утричі. Він мав могутню армію (схема 2) і завоював країни східного Се-редземномор'я - Палестину і Сирію, країну на південних кордонах Єгипту - Нубію та інші.
Завойовані держави виплачували Єгипту данину. З Нубії єгиптяни привозили золото, слонову кістку, приганяли полонених. В усіх за-войованих країнах будувалися фортеці і розташовувалися єгипетські військові гарнізони. Всього Тутмос здійснив 17 походів. Він перетворив Єгипет на могутню світову державу.
ФАРАОН-РЕФОРМATOP EXHATOH. Серед фараонів не всі були завойовниками. Траплялися і фараони-романтики, які не любили проливати кров. У XIV ст. до н. е. царем став юний Аменхотеп IV. Він відмовився від старих богів Єгипту, посварився із жерцями і встановив єдиний культ бога сонця Атона. Аменхотеп збудував собі на новому місці столицю, яку назвав Ахетатон, тобто "Місце сонячного обрію", а собі взяв нове ім'я - Ехнатон, тобто "Любий Атону". Ехнатон складав гімни на честь бога сонця.
Дружиною Ехнатона була цариця Нефертіті (це ім'я означає "Прекрасна прийшла"), її скульптурний портрет знайдено в руїнах Ахетатона під час розкопок. Вона постає перед нами як молода жінка з ніжними рисами обличчя, з лебединою шиєю, великими видовженими очима, сповненими мрійливості та чарівності.
Сам фараон був дуже негарним, та він цього не соромився. Ехнатон царював 17 років. Поки фараон-реформатор тішився радощами сімейного життя та складав вірші, його держава почала потроху розпадатися. Підкорені народи вже не відчували залізної руки фараона. Після його смерті у 1347 р. до н. е. жерці поновили колишні порядки. Столицею знову стали Фіви. Жителі Ахетатона розійшлися, і пісок пустелі засипав будинки та храми. Жерці стерли з усіх написів ім'я ненависного їм царя. А для єгиптянина не було страшнішої кари, ніж позбутися написаного імені.
ГІМН ДО СОНЦЯ-АТОНА. Цей гімн написаний Ехнатоном. Звучання єгипетських віршів відрізняється віднаших: у них не було рими.
О Ра, ти полонив усі народи світу,
Ти міцно їх зв'язав любов'ю свого серця.
Для нас ти - небожитель недосяжний.
Ти світло життєдайне щедро ллєш
На землю. Кожен день життя людей -
То слід ноги твоєї.
РАМЗЕС II - ВОЇН І БУДІВНИЧИЙ. Фараон Рамзес II (XIII ст. до н. е.) ще за життя заслужив титул "Великий". Силою зброї він повернув Єгипту втрачені землі. Подібно до інших фараонів він використовував великі маси полонених на примусових державних роботах.
Про це ми дізнаємося з Біблії, де розповідається, як примушував Рамзес працювати в Єгипті мешканців Палестини - євреїв. Коли євреям було дозволено нарешті повернутися додому, то всього їх залишило Єгипет 600 тисяч чоловік.
Рамзес II прославився також як будівничий. За його царювання було побудовано нові храми, які вражають своїми велетенськими розмірами, і прикрашено багато старих.
До нас дійшло кілька сотень зображень фараона. Рамзес був справжнім велетнем, понад 2 м на зріст. Він прожив довге життя, майже 90 років і мав близько 200 дітей. А царем він був 66 років.
ЗАНЕПАД ВЛАДИ ФАРАОНІВ. Після Рамзеса II держава поступово втрачала свою міць. Єгипту довелося захищати свої рубежі від ворожих на-вал.
У цей період, у XIII-XII ст. до н. е. в басейні Середземного моря з'явилися нові племена - "народи моря", як називали їх єгиптяни. Вони нападали на Єгипет.
У VI ст. до н. е. перси завоювали Єгипет і включили його до складу своєї імперії. Єгипет перетворився на одну з найбагатших перських сатрапій.
Коли у V ст. до н. е. його відвідав знаменитий мандрівник і історик Геродот, йому розповідали про великих царів та їхні діяння як про леген-дарні події далекого і дивовижного минулого.

 
 

Цікаве

Загрузка...