WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Піраміди, гробниці, храми. Єгипет у період нового царства - Реферат

Піраміди, гробниці, храми. Єгипет у період нового царства - Реферат


Реферат з світової історії
на тему:
"Піраміди, гробниці, храми. Єгипет у період нового царства"
ПІРАМІДИ, ГРОБНИЦІ, ХРАМИ
ПОКЛОНІННЯ ФАРАОНУ-БОГУ. Єгиптяни сприймали свого царя як живого бога. Для них він був наділений надприродною силою, що допомагала виявляти мудрість у державних справах, здобувати перемоги у війнах, підтримувати непорушність світового порядку. Царя вважали сином бога сонця Ра. Коли головним богом став Амон, царя почали називати сином Амона-Ра.
Фараони турбувалися про своє потойбічне життя ще на землі. Вони починали будувати собі гробницю, як тільки вступали на трон.
Величина усипальниці символізувала велич царя-бога.
ПІРАМІДИ І ВЕЛИКИЙ СФІНКС. На лівому березі Нілу, край пустелі Сахари, височать знамениті єгипетські піраміди - кам'яні гробниці фараонів. Піраміди здавна вважалися одним із семи чудес світу. Араби склали приказку: "Все на світі боїться часу, а час боїться пірамід". До нашого часу збереглося близько ста пірамід. Колись їх було більше, але деякі з них зруйновано, деякі засипав пісок, що постійно насувається з пустелі.
Три найвищі піраміди - фараонів Хеопса, Хефрена і Мікеріна. Коло них здіймається велетенська камінна статуя Сфінкса - фантастичної істоти з тулубом лева та головою фараона. Висота Великого Сфінкса - 20 м. "Батьком жаху" називають араби-кочівники цю статую.
Людей ще в давнину вражали велетенські розміри пірамід. Ви-піраміди Хеопса - 137 м. Учені стверджують, що колись вона була ще вища. Щоб обійти піраміду кругом, треба пройти по піску цілий кілометр. Відомо, що піраміду будували 20 років, а дорогу до неї - 10 років. Усю споруду збудовано з 2 300 000 блоків, з яких найменший важив дві з половиною тонни.
Ще в давнину піраміда вважалася кам'яною математичною загадкою, її чотири грані орієнтовано за чотирма сторонами світу, а висота становить од-ну мільярдну частину відстані від Землі до Сонця.
НАПИС В РУЇНІ
І кожна цегла, статуя, колона,
мережечка, різьба і малювання
незримими устами промовляє:
"Мене створив єгипетський народ
і тим навік своє імення вславив".
Леся Українка
Будівельники розуміли, що будують фараону вічну домівку, тому до роботи ставилися надзвичайно сумлінно. Поверхню піраміди облицьовано добре відшліфованими й припасованими одна до одної кам'яними плитами. Між ними не можна просунути навіть лезо ножа. Зала, де стояла труна з мумією фараона, була влаштована всередині піраміди. До неї вів довгий коридор з пастками для грабіжників. Ніщо не мало турбувати вічний спокій царя.
Давньогрецький історик Геродот у V ст. до н.е. відвідав Єгипет і записав цікаві відомості про піраміди.
ЄГИПЕТСЬКА ГРОБНИЦЯ. На західному березі Нілу, коло пірамід та Великого Сфінкса було стародавнє єгипетське кладовище, яке називалося "містом мертвих".
Знатним та багатим людям, фараоновим вельможам будували гробниці у вигляді підземних кімнат, вирубаних у скелях на західному березі Нілу.
РОЗПИСИ. Стіни гробниць були потиньковані і вкриті кольоровими малюнками - розписами. На них зображували, як боги ведуть померлого на той світ, малювали сцени потойбічного життя, яке єгиптяни уявляли як продовження земного, тільки щасливішого.
Ось ми бачимо, як знатний єгиптянин полює на птахів у заростях папірусу на Нілі. В другій гробниці намальовано бенкет у домі знатного єгиптянина. Гарні жінки в чорних перуках сидять перед низенькими столиками з наїдками і напоями. В руках у них квіти лотоса, їх розважають музиканти та акробати. В третій гробниці на стіні намальовано жнива. Засмаглі на сонці селяни збирають врожай. Далі погоничі проганяють биків по колосках, щоб їх обмолотити.
Художники малювали за встановленими правилами. Голову людини та її тіло малювали в профіль (збоку), а плечі були розвернуті прямо. Око малювали завжди прямо.
Розписи робилися також у палацах і будинках багатих людей. Але вони збереглися не скрізь.
СКУЛЬПТУРА. У гробницю клали багато коштовних речей і маленькі фігурки людей - прислужників, куховара, пивовара, селянина, наглядача.
Вважалося, що ці статуетки працюватимуть за померлого на тому світі.
В окремій кімнаті стояла статуя небіжчика. Єгиптяни гадали, що у статую вселиться душа людини після її смерті. Тому статую намагалися зробити дуже схожою на небіжчика. Скульптори висікали статуї з твердого і м'якого каменю. Гранітні статуї богів і фараонів полірували до блиску. Вони сповнені величі та спокою.
Статуї, зроблені з м'якого каменю, розмальовували різними фарбами.
Одного разу під час розкопок археологи знайшли чудову скульптуру - голову єгипетської цариці Нефертіті. Коли її викопали з піску, то побачили, що в неї намальоване лише одне око, а друге художник не закінчив, щоб у скульптуру передчасно не вселилася душа живої людини.
Скульптури велетенського розміру та барельєфи - опуклі зображення, висічені на кам'яній плиті,- збереглися також у храмах, де поклонялися богам.
МУМІЇ. В окремій кімнаті гробниці був саркофаг із мумією. Єгиптяни вважали, що кожна людина має дві душі: Ба і Ка. Душа Ба вилітає з тіла після смерті, як птах, і потрапляє на небо. Душа Ка - двійник людини.
Щоб забезпечити безсмертя, потрібно зберегти тіло померлого. Для цього тіло бальзамували, тобто виготовляли з нього мумію. З тіла виймали нутрощі і занурювали його на 70 днів у розчин соди. Після цього тіло обмотували полотняними бинтами, які були просочені пахучими смолами. Нутрощі зберігали в окремих глечиках. Мумію вкладали в розмальовану труну - саркофаг, зроблений за формою людського тіла.
В саркофагах вчені знайшли папіруси з текстом молитов, що складають "Книгу мертвих". Бідняків не бальзамували, а ховали їх просто в піску.
Незважаючи на те, що єгиптяни вірили у потойбічне щасливе життя і в безсмертя душі, вони дуже журилися, коли помирали їхні рідні. На статуї молодого вельможі Рахотепа написано звернення до бога вечірнього сонця Атума, сповнене суму і страху:
О Атуме, це означає, що я виряджаюсь в пустелю?
Адже там нема води, нема повітря, вона глибока-глибока!
Вона темна-темна, вона вічна-вічна!
ЯК ЗНАЙШЛИ ГРОБНИЦЮ ФАРАОНА ТУТАНХАМОНА. Спочатку для єгипетських фараонів споруджували величезні піраміди. Але згодом люди переконалися, що товсті стіни не. можуть захистити мумії та скарби від грабіжників. Тоді стали будувати підземні гробниці в потаємних місцях у Долині Царів. Однак злодії і тут знаходили і викрадали скарби. На долю вчених залишалися самі лише порожні гробниці.
У 1922 р. археолог Картер та англійський лорд Карнарвон знайшли цілу, непограбовану гробницю фараона Тутанхамона. Це було видатне археологічне відкриття XX століття.
Довгі шість років копали вони в Долині Царів і нічого не знаходили. Працювати було дуже важко. Пекло сонце, вітер ніс хмари піску. Долина Царів давно вже була перекопана іншими археологами та шукачамискарбів, і тому ніхто не вірив, що Карнарвон і Картер тут щось знайдуть. Довкола височіли купи піску та землі, у скелях чорніли отвори - входи до вже розвіданих гробниць. Одного разу, коли робітники розібрали купу каміння, вони раптом побачили сходи, що вели вниз. У кінці ходу були запечатані двері. На печатці вчені побачили зображення шакала і дев'ятьох зв'язаних полонених. Це була печатка хранителя "міста мертвих". Не лишалося сумніву, що знайдено царську гробницю.
Картер зробив у дверях дірку, просунув туди руку зі свічкою і заглянув усередину. Спочатку він нічого не міг розгледіти у темряві, а потім почали вимальовуватися різні речі - статуї, колісниці, ліжка, скрині, глечики. Це все так вразило Картера, що він просто занімів. Карнарвон спитав його: "Чого ви мовчите, чи ви щось там бачите?!" Картер відповів: "Так, дивовижні речі!"
Коли вчені зайшли до першої кімнати,

 
 

Цікаве

Загрузка...