WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Вестфальський мир 1648 року: витоки сучасного міжнародного права - Реферат

Вестфальський мир 1648 року: витоки сучасного міжнародного права - Реферат

шість років щорічний прибуток шведської сторони від перепродажу зерна в Голландії склав 400 тис.рейхсталлерів. Половина цієї шестирічної прихованої субсидії, близько 1 млн. 200 тис. рейхсталлерів, припадає саме на 1630 р. Це пояснює, чому до 1631 року шведський король Густав Адольф зміг розгорнути великі військові сили в Німеччині16.
Приховані зернові субсидії були своєрідним побажанням шведському королеві Густаву Адольфу перемоги над Німеччиною - опорою Священної Римської імперії німецької нації. В свою чергу, Московська держава вела дипломатичну і військову підготовку до війни з Польсько-Литовською державою. Ця війна тривала 1632-1634 рр. й увійшла в історію під назвою Смоленська.
Російсько-шведський військово-політичний союз був закріплений, у свою чергу, допомогою Густава Адольфа в організації російської найманої армії (росіянам був переданий першокласний військово-технічний досвід), а також проведенням спільних воєнних операцій російськими і шведськими арміями на території Речі Посполитої, відповідно, зі сходу і заходу.
Військовий союз Швеції і Московської держави дозволив Густаву Адольфу не боятися удару з боку Польсько-Литовської держави. От чому вже в серпні 1631 р. шведські війська змогли ринутись у свійзапаморочливий переможний рейд углиб Німеччини, зануритись у складний світ внутрішньонімецьких політичних відносин і соціальних протиріч.
Європейські взаємозв'язки тієї епохи виявлялися не менш яскраво і послідовно також в іншому. Українських істориків, зокрема фахівців в галузі історії міжнародного права, має зацікавити участь Запорозької України тих років у процесі становлення лабільної системи європейських держав XVII ст.
Своїми дослідженнями Б.Ф.Поршнєв переконливо доводить, що "Москва наприкінці 20-х - початку 30-х років стала природною сполучною ланкою у формуванні східноєвропейської коаліції. Густав Адольф намагався забезпечити собі підтримку з боку Туреччини, Криму, Трансільванії, запорозького козацтва й у зносинах із цими політичними силами Східної Європи шукав сприяння Московської держави"17. Як бачимо, запорозьке козацтво XVII ст. належало саме до тих помітних для Заходу політичних сил, контактів із якими шукали європейські політики.
Глибокий зв'язок політичних подій, що відбувалися в Західній і Східній Європі наприкінці Тридцятилітньої війни, ще більшою мірою проявився під час підготовки і підписання Вестфальського миру 1648 р. і в епілозі самої війни, яка фактично тривала до 1653 р.
Тридцятилітня війна завершилась частковою поразкою Габсбургів. Це пов'язано з тим, що її закінчення припадає на час масових революційних рухів, що набули надзвичайно широкого розмаху по всій Європі.
Адже найвище піднесення Англійської революції під керівництвом Олівера Кромвеля збігається з останніми роками Тридцятилітньої війни. У Франції в 1648 р. розгорнувся революційний рух Фронди. У Південній Італії та Сицилії в 1647-1648 рр. ширився народний антифеодальний і антиіспанський рух. У тому ж 1648 р. повстали селяни Австрії; а в 1650-1653 рр. - Швеції; у 1653 р. - Швейцарії. У самій Речі Посполитій у 1648-1651 рр. відбувались повстання польських селян.
У 1648-1654 рр. вирувала національно-визвольна й антифеодальна війна українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького проти польського панування, що завершилася прийняттям Переяславською Радою рішення перейти під протекторат Росії. Першим гетьманом вільної України став Богдан Хмельницький, котрого як главу України одним із перших визнав і польський король. Відомо, що на Раді у Переяславі 16 лютого 1649 р. відбувся акт міжнародного визнання Б.Хмельницького як глави держави, що проходив у вигляді передачі подарунків представниками монархів і інших, крім Польщі, країн, у тому числі московського царя18.
Взаємозв'язок між цими революційними подіями є безперечним. Він простежувався на людському, політичному, ідеологічному, і, нарешті, на правовому рівнях. В остаточному підсумку всі ці різнопланові лінії взаємозв'язків і створювали ту міжнародно-правову обстановку, що формувала лабільну систему держав того часу. Про повстання українців писала преса Фронди19. Англійський революціонер і громадський діяч Олівер Кромвель листувався з Богданом Хмельницьким.
Політична боротьба держав-супротивниць у Тридцятилітній війні була вдягнена ще й в ідеологічні шати релігійної боротьби. І лише вступ католицької Франції в Тридцятилітню війну на боці антигабсбурзьких сил поклав край її релігійній спрямованості. А франко-шведський альянс привів війну багато в чому до суто політичного фіналу, підсумком котрого і став Вестфальський мир 1648 року.
Для ознайомлення вітчизняних юристів-міжнародників з матеріалами Оснабрюцького та Мюнстерського договорів автором зроблено переклад на російську та українську мови статей цих договорів, оскільки вони дають найбільш чітке уявлення про ключові події європейської історії першої половини XVII ст., а також процес становлення сучасного міжнародного права. Зазначений переклад публікується в монографії: Гернот Білер, Анатолій Дмитрієв Вестфальський мир 1648 року (до 350-ї річниці договорів). - К.: ІнЮре. - 1998. - 180 с.Разом з тим, автори вважали за доцільне опублікувати в додатках також повний німецький переклад з латини Оснабрюцького та Мюнстерського договорів для ознайомлення з ними тих, хто цікавиться історією міжнародного права. У випадку позитивних відгуків на цю роботу наукової громадськості автори можуть продовжити переклад повного тексту Вестфальського миру на українську та російську мови, що стане стимулом для подальших наукових досліджень в даному напрямку.
ЛІТЕРАТУРА ТА ПРИМІТКИ
1 Мартенс Ф. Современное международное право цивилизованных народов. - Спб., 1882. - Т.1. - С.27.
2 Там же. - С.87.
3 Там же. - С.89.
4 K. Von Raumer. Ewiger Friede. - Mьnchen, 1953. - S. 351.
5 Мартенс Ф. Указ. соч. - С. 89-90.
6 Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. История международного права. - М., 1990. - С. 95.
7 Поршнев Б.Ф. Тридцатилетняя война и вступление в нее Швеции и Московского государства. - М., 1976.
8 Dickmann F. Der Westflische Frieden. - Mьnster, 1972, де подано і тексти договорів, і карти європейських кордонів, прийняті на конгресі.
9 Praxis Geschichte. - 1996. - Heft I. - S.44.
10 Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. Указ.соч. - С. 97.
11 Коровин Е.А. История международного права. - С. 69.
12 Див.: Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. Указ.соч. - С.189.
13 Поршнев Б.Ф. Указ.соч. - С. 412.
14 Лабільний (лат.- labilis) - нестійкий, несталий.
15 Поршнев Б.Ф. Указ. соч. - С. 427.
16 Там же. - С. 418.
17 Там же. - С. 415.
18 Історія держави і права України: В 2-х частинах / Під редакцією А.І.Рогожина. - К., 1996. - Ч.1. - С. 175.
19 Поршнев Б.Ф. К характеристике международной обстановки освободительной войны украинского народа 1648-1654 гг. // Вопросы истории. - 1954. - №5.

 
 

Цікаве

Загрузка...