WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Історія України до ХVI ст - Курсова робота

Історія України до ХVI ст - Курсова робота

 1. Люблінська унія (1569 р.) Утворення Речі Посполитої, Брестська унія (1596 р.), Церковна унія та її наслідки

В 1385 р. між Польською та Литовською державами була підписана Кревська унія ("де-юре" – вона фактична поклала початок існ. Речі Посполитої).

Умовами ств. союзу були:

 1. Литовський князь стає Польським королем, за умови прийняття католицизму;

 2. Католицизм повинно було прийняти і усе населення Литви;

 3. Для Литви та Польщі був ств. єдиний законодавчій орган – сейм;

Умови унії були виконані лише частково, тому фактичне об'єднання П. та Л. не відбулося. В П. була створена опозиція на чолі з князем Ягайлом, в Л. на чолі з кн. Вітовтом, що виступали проти СОЮЗУ.

У 1401–1413 рр. відбувся поступовий процес зближення П. і Л. У 1569 р. була складена та підписана Люблінська унія, що об'єднала 2 держави у 1 – РІЧ ПОСПОЛИТУ (РП, "справа народу", "Республіка").

Литва: входила до скл. РП. юридично на правах широкої автономії, а фактично стала залежною від П. та відігравала роль другорядної Європейської країни. Більше не відігравала ключової ролі у побудові політичного життя в Європі.

Галицько – Волинське князівство: більшість земель перейшли з Л. до П., на цих землях відбувався процес колонізації поляками, встановлювалось кріпосне право, поширювався націоналізм, релігійний, соц. та економ. гніт народу + політ. безправ'я.

Польща: завдяки приєднанню Л. та Г. – В. земель, стала наймогутнішою в економічному, політичному та військовому плані Європейську державу, з якою бажали породнитись усі інші держави9.

 1. Утворення укр. козацтва

Утворення козацтва було наслідком експансії Г. – В. земель П.

Причинами утворення козацтва були:

 1. уходництво (частина населення переселилась з окупованих П. земель на незайняті землі Пд.);

 2. посилення феодального та кріпосного тиску, що змушувало селян втікати від польських феодалів і європейських орендаторів;

 3. національний гніт по відношенню до укр. народу;

 4. релігійний гніт (заборона Православ'я);

 5. зацікавленість поляків в появі особистої охорони та оборони Речі Посполитої від турків і татар (як загрози з Чорного моря);

 6. суб'єктивного характеру окремих укр. (авантюризм).

Етапи утворення козацтва:

 1. 1 пол. 14 ст. – перший період формування козацтва та початок П. експансії у сер. 16 ст. Мало немасовий характер10;

 2. сер. 16 ст. – 2 пол. 18 ст. – другий етап. Масове формування козацтва.

Січ – "підсікати дерева", – мілітаристське поселення, основа Укр. козацької держави. Мала: територію (не постійну); свій адміністративно – територіальний устрій (кіш – кошовий отаман; обраний народом); своєрідний уряд – ген. писар, ген. обозний, ген. хорунжий, ген. осавули – 2 чол. та ген. суддя.; центр. орг. законодавчої влади були загальні збори – козацька рада (козаки керувались неписаними побутовими законами).

Територія Запорізької Січі поділялась на курені, місцеві райони. ЗС мала свою символіку – прапор, герб та печатку. Основною мілітаристською силою було козацьке військо (піхота, кіннота, артилерія, флот). Очолювалось військо – Гетьманом (посада вибрана).

Значення утворення козацтва:

 1. виступало як фактор засвоєння нових земель;

 2. було першою організованою силою укр. народу;

 3. консолідувало навколо себе ін. верстви населення, виступило ідеалом укр. народу, підняло народ на боротьбу проти панської П.;

 4. політична еліта укр. суспільства;

 5. виступило в ролі організатора політичного життя укр. народу;

 6. обороняло православну віру.

З т.з. соціальної структури, козацтво було не однорідним: "дуки" – заможні та "голота" – неімущі козаки. Козацтво було полі етнічним, але домінували українці.

1 Революція – кардинальні зміни в усіх сферах суспільного життя, завдяки новим відкриттям та якісним змінам у світогляді, релігії або суспільному ладі.

2 8 ст. до н.е. по 2 ст. н.е. – скіфо – сарматський період історії України.

3 Хазарська концепція походження Русі.

4 У 882 р. князь Олег убив Аскольда і встановив свою владу поклавши початок новій ері в житті слов'ян.

5 К.Р. не можна назвати "Державою" у сучасному розумінні цього слова: 1) вона не мала постійної території; 2) влада Князя була слабкою; 3) державного апарату влади не існувало (князь зосередив у своїх руках 3 гілки влади); 4) податкова система обмежувалась даниною та оброками, а також військовими походами, фінансування яких здійснювали племінні вожді зі своїми племінними дружинами; 5) структуризації війська не існувало; 6) військо виконувало ролі - охоронну, фіскальну (збір подані), стратегічне призначення та охорона кордонів.

6 У 1 пол. існ. К.Р. здійснювався поступовий перехід від первинної військової демократії – княжо – дружинного ладу, до ранньої монархії.

7 Внаслідок реформи Володимира Великого землі К.Р. були розділені між синами і родичами Володимира Великого (вони правили над наділами, фактично перетворившись на "світлих" князів).

8 Прийняття християнства на Русі проходило в 3 хвилі.

9 Конфронтація між П. та Укр. сприяла утворенню укр. козацтва та ств. Запорізької Січі.

10 В сер. 16 ст. булла сформована 1 укр. Запорізька Січ на чолі з Гетьманом Байдою (Дмитром) Вишневецьким. Згодом кількість Січей зросла – з'явились Базавлугська, Микитинська, Чормошлицька, Томакіївська, Ольошківська та Нова З.С.


 
 

Цікаве

Загрузка...