WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Трипільська культура та теорії походження Київської Русі - Курсова робота

Трипільська культура та теорії походження Київської Русі - Курсова робота

Значною мірою ці дебати набили лінгвістичного за своєю суттю характеру і торкаються етимології слова "Русь". Норманісти доводять, що воно походить від слова ruotsi –фінської назви шведів, яка в свою чергу виводиться з давньошведського слова rodr (грести). Оскільки фінни підтримували тісні й тривалі зв'язки як із шведами, так із слов'янами, припускають, що свою назву для перших вони почали застосовувати й до останніх. У анти норманської концепції слово "Русь" пов'язується з назвами річок Рось і Русна в Центральній Україні. Інша гіпотеза припускає можливість існування зв'язку між цим словом і назвою кочового племені Роксолані, яка походить від іранського rhos, що значить світло. Оскільки ці гіпотези мають серйозні недоліки, жодна з них не дістала загальної підтримки. Що стосується самого слова "Русь", то, як виявляється, ним спочатку називали варягів, потім землі полян у Центральній Україні, а згодом – ту політичну єдність, що стала зватися Київською Руссю.

Аналогічно тому, як не вдалося дійти конкретного висновку про походження слова "Русь", так і не має загальної згоди щодо ширшої проблеми – співвідношення зовнішніх скандинавських впливів та чинників власне слов'янської еволюції у виникненні Київської Русі. Тривала й затята суперечка дала мало нових фактичних даних. Можливо, через брак знань багато вчених поступово були змушені шукати компромісного рішення. Нині існує загальна згода щодо впливу скандинавів на суспільство й культуру східних слов'ян. Мандруючи у складі невеликих ватаг заповзятливих воїнів-купців, варяги швидко засвоювали східнослов'янську мову та культуру й через свою мало чисельність навряд чи могли серйозно вплинути на спосіб життя місцевого населення. Проте важко заперечувати участь, ба навіть провідну роль варягів у політичному житті з огляду на те, що всі правителі Києва аж до Святослава, відігравали роль каталізатора політичного розвитку завдяки тому, що або підкоряли слов'ян і політично організовували їх, або ж створювали для них загрозу, що змушувала їх краще організовуватися самим. Щоправда, у ряді випадків інтереси східних слов'ян і варягів співпадали. Це, зокрема, стосувалося обмеження впливу хозарів, протистояння нападам кочовиків, забезпечення й охорони дніпровського торговельного шляху на Візантію.

Тому існують вагомі підстави вважати виникнення Києва досягненням не якоїсь окремої етнічної групи, а результатом складної слов'яно-скандінавської взаємодії. Нещодавно американський вчений Омелян Пріцак, розвиваючи цей підхід, висловив думку, що питання про етнічне походження Русі є несуттєвим. На його погляд, Русь була спочатку полі етнічним і багатомовним торгівельним союзом, що з метою встановити контроль над торговими шляхами між Балтійським та Середземним морями і утворив політичну єдність під назвою Київська Русь.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

1. Розташуйте факти у логічній послідовності та вкажіть, коли тривав процес, про який йдеться, на слов'янських землях:

Б) Виникнення родової общини; 4 тисячоліття до н. е. (трипільська культура)

Д) Удосконалення знарядь праці; 3500-2700 рр. до н. е. (трипільці)

В) Поява майнової нерівності; близько 1000 р. до н. е. (кочовики)

Г) Поява племінних об'єднань; 6-7 сторіччя. (слов'яни)

А) Створення Давньоруської держави; 8-9 сторіччя.

2. Визначте вірну відповідь та обґрунтуйте її:

Перший метал, який первісні люди використали для виготовлення знарядь праці, - це...

Б) мідь – тому що легко плавиться.

3. Вкажіть правильне твердження:

Державне утворення Київська Русь існувало:

Б) 8-13 сторіччя.

4. Визначте історичне значення Київської Русі:

свій вибір:

Б) Оформлення збірки законів "Руська правда".

Ярослав Мудрий звів загально прийняті у ті часи закони у єдину "Руську правду", яка стала правовим кодексом усієї країни. В ній існуючі закони не лише систематизувалися, але й подекуди змінювалися. Так, кровна помста замінювалася грошовою компенсацією, що її встановлював князь, чи його намісники.

5. Визначте та обґрунтуйте, з чим іменем пов'язане впровадження християнства на Русі:

Б) Володимир Великий.

Розуміючи, що Київська Русь вже пережила свою традиційну язичницьку релігію, Володимир Великий став замислюватися над тим, щоб знайти більш витончені способи вираження духовних, соціальних та політичних прагнень суспільства. Якщо провести аналогію із сучасністю, він потрапив у становище глави держави "третього світу", що прагне прискорити модернизацію своєї країни і відтак змушений вибрати якусь з провідних ідеологій найбільш розвинутих суспільств світу. У 988 році, прагнучи як найшвидше охрестити свій народ князь наказав позаганяти юрби киян у притоку Дніпра, річку Почайну й там усіх разом вихрестити. Незважаючи на опір людей, ламалися язичніцькі ідоли, а натомість будувалися християнські церкви.

6. Визначте, за якого князя було складено першу збірку законів Київської Русі:

Що ви знаєте про цей документ?

В) Ярослав Мудрий

Ярослав Мудрий звів загально прийняті у ті часи закони у єдину "Руську правду", яка стала правовим кодексом усієї країни. В ній існуючі закони не лише систематизувалися, але й подекуди змінювалися. Так, кровна помста замінювалася грошовою компенсацією, що її встановлював князь, чи його намісники.

7. Визначте, хто із запорозьких кошових отаманів оспіваний у пісні про Байду?

Дайте коротку характеристику його діяльності.

Г) Д. Вишневецький.

Дмитро ("Байда") Вишневецький був одним з магнатів, які організовували козаків. В його легендарному житті важко відділити правду від вимислу. Достовірно відомо, що у 1553-1554 рр. він зібрав козацькі ватаги і збудував на острові Мала Хортиця форт, що мав стати заслоном від татар – Запорізьку Січ. Організував кілька походів у Крим, намагався підняти козаків, Річ Посполиту та Московію на христовий похід проти мусульман.

8. Визначити про які події йдеться, розташуйте факти у порядку хронології та обґрунтуйте їх:

Г) обрання Хмельницького гетьманом (зима 1648);

В) битва під Корсунем (26 травня 1648);

А) битва під Пилявцями ( 23 вересня 1648);

Б) облога Львова (жовтень 1648);

Д) битва під Берестечком (18 червня 1651).

9. Доповніть речення:

Битва під Берестечком відбулася:

Визначте, яким був результат цієї битви і чому?

В) влітку 1651 року

Битва почалася 18 червня, тривала майже 2 тижні й закінчилося страшною поразкою Хмельницького. Вирішальною її причиною були дії кримських татар, які кинули поле бою, а також викрали Хмельницького.

10. Визначте правильну відповідь та поясніть, якими були наслідки цієї події на Україні:

Андрусівську угоду в 1667 році уклали:

Б) Річ Посполита і Московське царство.

За цим миром (який був укладений без консультацій з українцями) Україна ділилася навпіл: поляки отримували Правобережжя, росіяни – Лівобережжя. Київ 2 роки лишався під владою Росії, а потім переходив під владу Речі Посполітої (але цей пункт не був виконаний).

11. Доберіть та обґрунтуйте факти, що мали місце в Україні за гетьмування Івана Мазепи:


 
 

Цікаве

Загрузка...