WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Жінки-декабристки - Курсова робота

Жінки-декабристки - Курсова робота

Перед смертю Олександра Григорівна заповідала поховати її в родовій усипальниці, поруч з могилами батьків. Майстер на всі руки декабрист Микола Бестужев відливає свинцеву труну. Однак цар не дає дозволяє перевезти тіло в Росію. Олександрову Григорівну ховаються в Петровському Заводі. Микита Михайлович посивів у тридцять шість років біля труни дружини. По спогадах дочки, він до кінця життя ставав мовчазним і засмученим в жовтні і листопаді – місяці хвороби і смерті дружини. Він пережив Олександру Григорівну на одинадцять років.

Дочка Софія після смерті батька була поміщена під прізвищем Нікітіна в Єкатерининський інститут за казенний рахунок. Інститут знаходився під особливим заступництвом імператриці Олександри Федорівни, дружини Миколи I. Один раз государиня приїхала провідати своїх підопічних. За існуючою традицією усі вихованки називали її "матінка". Тільки Нікітіна, звертаючи до неї, говорила їй "мадам". На здивоване питання імператриці "Чому?", вона відповідала: "У мене одна мати, вона похована в Сибірі". [9, 387] Побожне шанування батьків Софія (більш відома в літературі під ім'ям "Нонушка", яке дав їй батько) пронесла через усе життя. Її будинок у Москві був постійним місцем зустрічей декабристів, які повернулися з Сибірі.

У державному архіві Російської Федерації у великому сімейному фонді Муравйових зберігається величезний том з написом рукою Микити Муравйова вгорі заголовної сторінки: "Листи моєї дружини і матері. 1826".

Сили і стійкість Олександра Григорівна черпала й у своїй родині, до якої була прив'язана. На відміну від Раєвських, рідні Олександри Григорівни не втратили прихильності до Микити Михайловича, підбадьорювали його і не сталі утримувати дочку від поїздки.

Далека від політики, О.Г. Муравйова зрозуміла безкорисливість революційного подвигу і звела на героїчний п'єдестал ув'язненого й обвинувачуваного чоловіка. На його благання про пробачення, вона відповіла вираженням глибокої любові і прагненням розділити з ним усі позбавлення і негоди майбутнього життя.

2.7 Єлізавета Петрівна Наришкіна

У 1824 році Єлизавета Петрівна вийшла заміж за полковника Тарутинського піхотного полку Михайла Михайловича Наришкіна, людину світську, багату і знатну. Він був членом Союзу Благоденства, згодом Північного суспільства.

У 1825 році брав участь у підготовці повстання в Москві. На початку 1826 року пішов наказ про його арешт.

Єлизавета Петрівна нічого не знала про протиурядову діяльність чоловіка, і те, що відбулося було для неї жорстоким ударом. Він був засуджений по четвертому розряду до каторжних робіт на 8 років.

У Наришкіних не було дітей. Їхня єдина дочка вмерла в Москві ще до засудження батька. Ніщо не затримує Єлизавету Петрівну в Росії. Розпещену, та виховану в розкоші жінку не засмутили суворі умови, у які ставилися дружини, які побажали розділити долю чоловіків: позбавлення дворянства, майнових прав, права повернення в європейську Росію до смерті чоловіка і багато чого іншого.

У листі до своєї матері Єлизавета Петрівна пише, що поїздка на каторгу до чоловіка необхідна для її щастя. Тільки тоді вона знайде щиросердечний спокій. Мати благословила її в далекий шлях.

У травні 1827 року Є.П. Наришкіна приїжджає в Читу. Приїжджають усе нові добровільні вигнанниці. Одночасно з Є.П. Наришкіної прибуває О.В. Єнтальцева. Через деякий час приїжджають Н.Д. Фонвізіна, О.І. Давидова.

Єлизавета Петрівна втягується в життя колонії декабристок. Учиться господарювати, ходить на побачення з чоловіком 2 рази в тиждень. Бували і непередбачені законом зустрічі. Щілини в частоколі острогу дозволяли розмовляти. Спочатку охоронці відганяли відвідувачок, потім стали дивитися на це порушення крізь пальці. Єлизавета Петрівна приносила стілець, сідала і розмовляла з чоловіком і його товаришами. По вечорах вона писала десятки листів родичам ув'язнених у Росію. Декабристи були позбавлені права листування, і дружини були єдиним каналом, по якому новини про ув'язнених доходили до їхніх родин. Важко уявити собі, скільки убитих горем матерей, батьків, сестер воскресили ці сибірські послання.

Єлизавета Петрівна мала складний, не дуже товариський характер, при першому знайомстві могла показатися гордою і зарозумілою, але товариші по вигнанню змогли по достоїнству оцінити, доброту, самовідданість, прагнення допомогти в біді, які ховалися під цим.

Будучи заможними людьми, Наришкіни надавали всіляку допомогу населенню міста і його околиць. "Сімейство Наришкіних було щирим благодійником цілого краю. Обидва вони, і чоловік, і дружина, допомагали бідним, лікували і давали хворим лікі за свої гроші... Їхній двір по неділях був зазвичай повний народу, якому роздавали їжу, одяг, гроші", – писав друг Наришкіна, декабрист Н.І. Лорер, що жив разом з ними на поселенні в Кургані. [7, 136] Не маючи своїх дітей, вони взяли на виховання дівчинку Уляну. Незважаючи на ці заняття, життя в Кургані болісно обтяжує Єлизавету Петрівну одноманітністю і монотонністю, тугою за улюбленою матір'ю. Вона бореться з цим, повертаючи до свого захоплення живописом, читає Бальзака, Карамзина, Кукольника.

2.8 Єкатерина Іванівна Трубецька

Катерина Іванівна Трубецька була дочкою француза Лаваля, що біг у Росію на початку Французької революції, і Олександри Григорівни Козицької, власниці великого мідеплавильного заводу, золотих копалень, яка походила з багатого купецького роду. У свій час Олександра Григорівна позичила королю Франції Людовику XVIII, що находились в еміграції, 300 тисяч франків, за що вдячний монарх і нагородив її чоловіка графським титулом. Палац Лавалей у Петербурзі блищав вишуканою красою і розкішшю оздоблення. Сучасників вражало пишнота балів, що давалися в ньому. На них збиралася вся петербурзька знать на чолі з імператором Олександром I. Дитинство і юність Каташи (як ласкаво називали свою дочку батьки) протікали щасливо і безхмарно. Щасливим виявився і її шлюб у 1821 році з багатим і родовитим князем Сергієм Петровичем Трубецьким, заслуженим героєм війни 1812 року. Любов подружжя була взаємної і палкою.

15 грудня полковник Трубецький був арештований. Катерина Іванівна вишивала, по слухах, прапор для повстанців, але він не знадобився князю Сергію, він пішов не на Сенатську площу, а в будинок родича, австрійського посланника Л. А. Лебцельтерна, де його і арештували. Граф Лебцельтерн, чоловік сестри Є.І. Трубецької, у 1826 р. змушений був разом з родиною залишити Росію.

Єкатерина Іванівна Трубецька відразу і беззастережно підтримала чоловіка. Її листи в Петропавловську фортецю повні любові і занепокоєння про здоров'я чоловіка, проханнями не піддаватися розпачу: "Я, право, почуваю, що не зможу жити без тебе. Я усе готова знести з тобою, не буду шкодувати ні про що, якщо буду з тобою разом. Мене майбутнє не страшить". [3, 352]

В останньому дослідженні про родину Лаваль наводяться переконливі дані, що не публікувалися раніше, про поінформованість у декабристських задумах Є.І. Трубецької. У спогадах її сестри З.І. Лебцельтерн відтворюється розмова між Єкатериною Іванівною, що довідалася про плани царевбивства, і Сергієм Муравйовим-Апостолом: "Катерина Іванівна не витримала. Користуючись своєю дружбою з Сергієм Муравйовим, вона підійшла до нього, схопила за руку і, відвівши убік, викликнула, дивлячись прямо в очі: "ради бога, подумайте про те, що ви робите, ви занапастите нас всіх і складете свої голови на пласі". Він, посміхаючись, дивився на неї: "Ви думаєте, виходить, що ми не приймаємо всіх мір для того, щоб забезпечити успіх наших ідей?" Ще більш переконливий факт: біля чотирьох років в особистій ванній кімнаті Є.І. Трубецької зберігався літографський верстат, виявлений під час обшуку в будинку Лавалей. Після арешту Сергія Трубецького граф Лебцельтерн, який допомагав Єкатерині Іванівні скласти лист із проханням дозволити побачення з чоловіком, вжив вираження: "мій чоловік не винний, я свідчу про це перед небом"; прочитавши ці рядки, Трубецька сказала: "Ні, заберіть цю фразу"... [3, 355]

По царському наказу створюється спеціальний секретний комітет для розробки всіх питань, зв'язаних із висланням декабристів у Сибір. А тим часом перша з жінок – Єкатерина Іванівна Трубецька – вже в липні 1826 р., наступного дня після від'їзду чоловіка, відправляється слідом за ним. В Іркутську губернатор Цейдлер довго залякує її, вимагає (ще раз після Петербурга!) письмового зречення від усіх прав – Трубецька підписує. Через кілька днів губернатор повідомляє колишній княгині, що вона продовжить шлях разом з карними злочинцями. Вона погодилася.

Коли Є.І. Трубецька у вересні 1826 р. добралася до Іркутська, її чоловік знаходився ще в межах Іркутської губернії.

Партії засуджених революціонерів, яких висилали, спочатку розподіляли по різних заводах Східного Сибіру. Так, Трубецький, Волконський, Давидов і п'ять їхніх товаришів виявилися в Благодатському руднику, у 9 верстах від Нерчинського заводу і, головне, осторонь від дороги. Благодатський рудник у ті роки являв собою село з однією вулицею. В'язниця, тісна і брудна, складалася з двох кімнат, з'єднаних сіньми: в одній розміщалися кримінальники, в іншій – розжалувані дворяни, декабристи. Імператор Микола відняв у дружин декабристів усі майнові і спадкоємні права, дозволив витрачати злидарські суми; до того ж у своїх витратах жінки щомісяця звітували перед начальником рудників. Незначна сума тримає Волконську і Трубецьку на грані убогості. Живуть княгині в селянській хаті зі слюдяними вікнами і паруючою піччю. Обід готують і відправляють у в'язницю, щоб підтримати в'язнів. Від вечерь відмовляються. Часто обмежуються супом і кашею. Аристократка Трубецька, що звикла до вишуканої кухні, іноді змушена була "сидіти на чорному хлібі з квасом". Ця розпещена княгиня в Благодатському руднику ходила в пошарпаних башмаках і відморозила собі ноги, тому що з теплих башмаків зшила шапочку товаришу чоловіка.


 
 

Цікаве

Загрузка...