WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Завоювання римлянами варварських племен Європи - Реферат

Завоювання римлянами варварських племен Європи - Реферат

одяг. Це послужило сигналом для змовників. Вони кинулись на беззбройного Цезаря і вбили його кинджалами. Серед змовників був Брут, родич Цезаря. Падаючи на землю, увесь за-кривавлений, Цезар вигукнув: "І ти, Бруте?!"
Цей вислів став крилатим, він означає докір зрадникові.
РИМ СТАЄ ІМПЕРІЄЮ
ПОРАЗКА РЕСПУБЛІКАНЦІВ. Сенатори, які вбили Цезаря, на-магалися переконати народ, що своїм вчинком вони хотіли врятувати республіку від небезпеки царської влади. Та народ ледь не розтерзав змовників, і їм довелося тікати з Риму. Невдовзі після вбивства Цезаря несподівано розлився Тибр, і римляни сприйняли це як кару богів за скоєний злочин.
Тіло Цезаря з великою пишністю спалили на вогнищі за римським звичаєм, а на тому місці спорудили храм на його честь.
Після цього почалася боротьба за вищу владу в Римі. На неї претендували консул Антоній, знаменитий полководець і тріумфатор, і молодий родич убитого Цезаря - Октавіан, якому тоді ледь виповнилося 19 років. Вони разом виступили проти республіканців. Обох їх підтримали ветерани - учасники воєнних походів Цезаря - та прості люди, яким Цезар заповів виплатити гроші і роздати землі за межею міста. Антоній та Октавіан увели війська в Рим і жорстоко розправилися з республіканцями. Майно вбитих вони захопили і роздали тим, хто їх підтримував.
Брут утік у Македонію, де зібрав велику армію, щоб знову іти на Рим. Але він зазнав поразки. У відчаї Брут заколовся мечем (42 р. до н. е.).
БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ МІЖ АНТОНІЄМ Й ОКТАВІАНОМ. Переможці поділили між собою управління Римською державою. Антоній узяв собі східну частину разом з Єгиптом, а Октавіан - західну частину разом із містом Римом. Антоній поїхав до Єгипту, одружився із вдовою Цезаря - царицею Клеопатрою і залишився там.
Через кілька років після цього Октавіан разом із римським сенатом оголосив Антонію війну. У 31 р. до н. е. біля мису Акцій у Середземному морі відбулася вирішальна битва кораблів Антонія з флотом Октавіана. Під час бою Клеопатра злякалася і, несподівано для Антонія, повернула свої кораблі назад до Єгипту. Антоній поплив за нею. Флот залишився без командування, і битву було програно.
Невдовзі після цього військо Октавіана зайняло Єгипет. Антоній кинувся на меч і заколовся. За легендою, горда цариця не захотіла стати полонянкою Октавіана. Клеопатра звеліла принести собі отруйних змій і померла від їхніх укусів.
ВСТАНОВЛЕННЯ ІМПЕРІЇ В РИМІ. Громадянські війни закінчи-лися, і єдиним правителем Риму став Октавіан, який зосередив у своїх руках усю повноту влади. Він навіть змінив своє ім'я, яке тепер звучало так: Імператор Цезар Август. Слово "Цезар" вказувало на родинний зв'язок з Юлієм Цезарем та з його божественними предками. Ім'я Август, тобто "божественний", дав йому сенат.
Дбаючи про звеличення своєї особи, Август не забував про трагічну долю Юлія Цезаря. Він боявся, щоб і його не запідозрили у бажанні стати царем. Тому він звелів називати себе титулом "принцепс", що означало "перший серед рівних". Його ім'я першим стояло в списку сенаторів, і він дістав право першим висловлювати свою думку.
Римська держава продовжувала називатися республікою, проте Август встановив у державі свою одноосібну владу. Римська держава стала імперією (27р. до н. е.).
УПРАВЛІННЯ РИМОМ ЗА ЧАСІВ АВГУСТА. Імператор Август демонстрував дуже скромний спосіб життя. Він з'являвся на вулиці у простому одязі, з полотна, витканого дружиною та донькою. Щоб завоювати симпатії простих людей, Октавіан безкоштовно роздавав хліб і квитки на гладіаторські бої у цирк. Він звелів відбудовувати зруйновані храми і відновив багато старовинних звичаїв. При ньому Римська держава досягла найбільшої могутності.
Октавіан Август проголосив, що республіканський лад залишиться таким, як і раніше. Він обіцяв нічого не змінювати в управлінні державою. Насправді ж сенат і народні збори вже мало що вирішували самостійно, а мусили виконувати повеління Августа.
Імператор був найбагатшою людиною в Римі. Він був верховним головнокомандувачем, верховним жерцем, народним трибу-ном, головним суддею. Сенат присвоїв йому титул "Батька Батьківщини" - "Патер Патріє". Він правив державою сорок один рік і помер у 14 р. н. е.
РИМСЬКА ФАМІЛІЯ. Сім'я (латиною - "фамілія") дуже багато значила у житті стародавніх римлян. Головним у сім'ї був батько - "патер фаміліас". Він мав незаперечний авторитет.
На почесному місці в домі римляни тримали воскові портрети (маски) своїх померлих предків, а під час урочистих процесій їх виносили з дому.
Свою велику державу римляни уявляли як величезну сім'ю (фамілію) з батьком-імператором на чолі.
Імператор Август відповідав ідеалу милостивого та справедливого правителя.
КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО ЗА ЧАСІВ АВГУСТА. В одному написі на мармуровій плиті Август гордовито повідомляв, що він одержав Рим глиняним, а залишає мармуровим. Він вважав, що не тільки архітектура, а й усе мистецтво насамперед має служити Інтересам держави, оспівувати могутність Римської імперії, прославляти патріотизм, зображати самого Августа як справедливого і доброчесного правителя.
У Римі існував гурток поетів, на чолі якого стояв вельможа Меценат. Сам Меценат не був митцем, але він підтримував митців матеріально, підказував поетам теми для їхньої творчості, захищав їх перед Августом.
У нашу мову увійшло слово "меценат" у значенні "багатий і безкорисливий покровитель мистецтва".
За часів правління Августа жили і творили три знамениті римські поети: Вергілій, Горацій, Овідій.
Поет Вергілій написав поему "Енеїда" про героя Енея, сина богині Венери. Після Троянської війни Еней приплив до Італії, де заснував нову державу (майбутній Рим) і став засновником роду Юліїв, з якого походили Юлій Цезар та сам Октавіан Август.
Поема написана звучними віршами. Український письменник Іван Котляревський написав жартівливу поему "Енеїда", переробивши поему Вергілія на український лад.
Поет Горацій склав багато віршів, у яких він оспівував природу, дружбу, кохання. Найвідомішою є його поезія "Пам'ятник". Найкращий пам'ятник людині - це творчість, стверджує поет.
Поет Овідій своїми віршами розгнівив імператора Авгута, і той відправив його у заслання з Риму на берег Чорного моря (сучасна Румунія).Там, на засланні, Овідій дуже сумував за батьківщиною. У своїх поезіях він оплакував свою нещасливу долю, описував природу та населення чужого краю. Август не дозволив йому повернутися, і поет помер на чужині.
Ніколи в Римі не було створено стільки літературних шедеврів, як за часів Августа. Тому цю добу називають "Золотим віком" римської літератури.
РЕЛІГІЯ СТАРОДАВНІХ РИМЛЯН. римляни шанували багатьох богів і богинь. Боги поділялися на дві групи: хатні (лари та пенати) і державні.
У греків римляни запозичили багато богів і богинь, але при фреска цьому дали їм свої імена. Так, головний бог Зевс перетворився на Юпітера, його дружина Гера - на Юнону. Богиня краси та кохання Афродіта стала Венерою, бог війни Apec - Марсом (див. міфологічний словничок наприкінці підручника). Крім грецьких були у римлян і свої стародавні боги, наприклад Янус Дволикий та богиня хатнього вогнища Веста.
ЖЕРЦІ ТА ОБРЯДИ РИМЛЯН. Римляни споруджували своїм богам храми. Коло храмів на жертовниках у жертву богам приносили биків, баранів, кіз, свиней, голубів. Частину м'яса спалювали, решту - з'їдали.
У стародавньому Римі були спеціальні жерці, які за формою нутрощів тварини "визначали" майбутнє. Таких жерців називали гаруспіками.
Були ще жерці, які ворожили про майбутнє за польотом птахів у небі, їх називали авгурами.

 
 

Цікаве

Загрузка...