WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Завоювання римлянами варварських племен Європи - Реферат

Завоювання римлянами варварських племен Європи - Реферат


Реферат з світової історії
ЗАВОЮВАННЯ РИМЛЯНАМИ ВАРВАРСЬКИХ ПЛЕМЕН ЄВРОПИ
АНТИЧНІСТЬ І ВАРВАРСЬКИЙ СВІТ. Після завоювання Греції римляни багато чого засвоїли з її культури. Вони почали носити такий самий одяг, як і греки, навчились у грецьких ораторів красиво говорити, звикли відвідувати театр, почали будувати гарні храми за зразком грецьких, робили копії грецьких статуй. Переможці самі були переможені грецькою культурою, яка була значно вищою, ніж у римлян.
Культура двох стародавніх народів - греків і римлян - називається античною культурою, або культурою античного світу. Слово "античний" означає "стародавній". Антична культура вважається початком європейської культури.
Стародавні греки та римляни всі інші племена й народи називали варварами. Це слово походить від грецьких слів "барбарос" ("іноземець") і "барбаре" ("нерозбірливо говорити, бурмотіти").
Народи, яких греки і римляни називали варварами, заселяли у ті часи територію Західної Європи. Це були предки сучасних французів, німців, англійців, слов'ян та ін. Варвари відставали від античного світу в культурному та економічному розвитку.
Римляни завоювали багато країн і народів. Варварські племена Європи були включені до єдиної державної системи стародавнього Риму.
ПОСИЛЕННЯ ВЛАДИ ПОЛКОВОДЦІВ У РИМІ. Риму доводилося постійно вести війни за збереження вже завойованих земель і захоплення нових. У зв'язку з цим дуже посилилася роль полководців. Цьому сприяла і реформа Марія. Кожний полководець намагався здобути прихильність воїнів щедрою платнею і роздачею земель у завойованих ним країнах. Спираючись на підтримку армії, полководці домагалися вищих державних посад. За до-помогою армії вони жорстоко придушували опір своїх політичних супротивників.
ДИКТАТОР СУЛЛА. У 82-79 pp. до н. е. диктатором у Римі був полководець Сулла. Він дозволив усім убивати своїх ворогів і навіть обнародував для цього список їхніх імен. За ці роки загинуло 40 сенаторів, 1500 вершників (представників багатих землевласників) та багато інших людей. Сулла нерідко вводив армію в яке-небудь місто і безкарно винищував усіх, хто був не на його боці. Майно, землю і рабів тих, кого стратили, він роздавав своїм прихильникам.
Сулла виступав за зміцнення влади аристократів у сенаті. Він обмежив владу народних трибунів і неродовитих рабовласників.
ПОЧАТОК ПОЛІТИЧНОЇ КАР'ЄРИ ЦЕЗАРЯ. Гай Юлій Цезар походив зі знатного патриціанського роду. Він вважав себе нащадком Ромула і Рема - засновників міста Рима. Народився Цезар у 100 р. до н. е. Майже все своє життя він провів у військових походах. Нерідко доводилося йому спати на простому похідному ліжку, загорнувшись у солдатський плащ. Переказували, що Цезар міг одночасно писати, читати і слухати.
ЗАВОЮВАННЯ ГАЛЛІЇ ЮЛІЄМ ЦЕЗАРЕМ. У ті далекі часи територію сучасної Франції заселяли напівдикі племена галлів, і вона називалася Галлією. Пізніше Галлію завоювали племена франків, і вона стала називатися Францією. Римський сенат доручив полководцеві Юлію Цезарю підкорити племена галлів і завоювати їхню країну. Серед галльських племен не було єдності, вони сперечалися і воювали одне з одним. Цезар, який прибув до Галлії в 58 р. до н. е., скористався з цього. Він застосував відомий римський принцип "розділяй і владарюй" і поступово, за вісім років, підкорив усю Галлію. Перемога не була остаточною. Племена галлів постійно повставали і римлянам весь час доводилося їх упокорювати.
Уся Галлія, завойована Цезарем, увійшла до складу Римської держави. Про свій похід до Галлії Цезар розповів у "Записках про Галльську війну".
СПІЛКА ТРЬОХ ПОЛКОВОДЦІВ (ТРІУМВІРАТ). У 60 р. до н. е. Цезар правив римською провінцією Іспанією. Поступово в нього виник задум домогтися ще більшої влади в Римі. Для цього він таємно домовився з відомими полководцями Марком Крассом і Гнеєм Помпеєм про те, щоб, діючи разом, поділити між собою владу в державі. Тріумвірат Домігся свого, змовники почали діяти і швидко збагатилися.
ЦЕЗАР У РИМІ. У 49 р. до н. е. Цезар вирішив захопити владу в Римі. В була армія, яка слухалася його і підкорялася кожному його слову. Сенат знав про його наміри, тому заборонив Цезарю повертатись до Риму. Але Цезар порушив цю заборону і разом з військом перейшов прикордонну річку Рубікон, щоб іти на Рим. Його слова при цьому були: "Жереб кинуто!" (тобто "рішення прийнято"). З тих пір вислів "перейти Рубікон" став крилатим. Він означає "зробити безповоротний крок, здійснити рішучий вчинок".
Зайнявши Рим, Цезар оголосив себе диктатором. Три роки після цього точилися війни між прихильниками Цезаря та його ворогами. Ці війни називаються громадянськими, бо в них воювали громадяни однієї держави.
ЄГИПЕТСЬКИЙ ПОХІД ЦЕЗАРЯ. У цей час у Єгипті правили цар Птолемей і цариця Клеопатра, які були братом і сестрою. Цар і цариця були у сварці. Цезар допоміг Клеопатрі розгромити військо Птолемея. Царицею Єгипту було проголошено Клеопатру. Цезар одружився з нею. Єгипет став ще однією провінцією Риму.
"ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ!" Син царя Мітридата VI Євпатора Фарнак вирішив повернути собі втрачене його батьком Понтійське царство. Він розпочав війну проти Риму. Юлій Цезар розгромив військо Фарнака, а сам цар загинув під час втечі. Про свою перемогу Цезар повідомив римлян коротко і лаконічно: "Прийшов, побачив, переміг!" (Латиною ці слова звучать особливо ефектно: "Вені, віді, віці".) Відтоді цей вислів став крилатим.
ЦЕЗАР - ПОВЕЛИТЕЛЬ РИМУ. Юлій Цезар зосередив у своїх руках необмежену владу. Сенат і консули слухняно виконували його накази. Це-заря проголосили "довічним диктатором", його стали називати імператором (у перекладі з латинської це слово означає "повелитель", так спочатку називали воєначальників у провінції).
Після Цезаря за словом "імператор" закріпилось його сучасне значення - "монарх". Почали випускати монети із зображенням Цезаря.
РЕФОРМА КАЛЕНДАРЯ. У 45 р. до н. е. за наказом Цезаря було проведено реформу календаря. Для цього до Риму запросили вченого-астронома з Єгипту. Відтоді новий календар стали називати іменем Юлія Цезаря - юліанським. У нашій країні ним користувалися до 1918 р. І зараз народ не забув юліанський календар, його дати прийнято називати "за старим стилем".
РІК І МІСЯЦІ РИМСЬКОГО КАЛЕНДАРЯ. Римський рік складався з 12 місяців. Він починався 1 березня, тобто з початком землеробських робіт. Деякі місяці дістали свої назви за іменами римських богів. Наприклад, місяць березень назвали за іменем бога Марса (порівняй російську назву "март"). Місяць травень - за іменем богині весни та квітів Майї (російське "май"). Місяць червень - за іменем головної богині Юнони, а січень - за іменем бога Януса Дволикого (російські "июнь" і "январь").
Деякі назви місяців у перекладі з латинської мови означали просто порядкові числівники. Наприклад, вересень - "сьомий", жовтень - "восьмий", листопад - "дев'ятий", грудень - "десятий" (російські "сентябрь", "октябрь", "ноябрь", "декабрь").
Латинські назвимісяців збереглись у російському, англійському, фран-цузькому та німецькому календарях.
В українській, польській та білоруській мовах вживаються старо-слов'янські назви місяців. Римляни ділили кожний місяць на три частини. Початок місяця звався "календи". Від цього походить слово "календар". Середина місяця називалася "нони", а третя частина - "іди".
Юлій Цезар був убитий на березневі іди у 44 р. до н. е.
ЗАГИБЕЛЬ ЦЕЗАРЯ. Частина сенаторів злякалася, що в Римі замість республіки знову, як колись, будуть царі. Тому вони вирішили вбити Цезаря. Під час засідання в сенаті, коли сенатори посідали на свої місця, один з них підійшов до Цезаря і смикнув його за

 
 

Цікаве

Загрузка...