WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Країни Близького Сходу та Північної Африки у першій половині ХХ ст. (195–1945 рр.) - Курсова робота

Країни Близького Сходу та Північної Африки у першій половині ХХ ст. (195–1945 рр.) - Курсова робота

Централізація еміратів Аравії в 20 – 30-х рр. проходила на фоні загострення відносин, їх повстанням, а саме іхванами. Релігійні фанатики, останні критикували нововведення Ібн Сауда (автотранспорт, радіо, телефон і т.д.). Розгромленні тільки в 1930р. і це зміцнило владу Ібн Сауда. В 1932р. в Хіджазі сформовано Раду Міністрів на чолі з другим сином короля Фейсалом, Консультативну раду і 18 вересня 1932р. король видав декрет „Про об'єднання частин арабського королівства", яке з цього часу отримало назву Королівство Саудівська Аравія. Декрет проголошував Коран конституцією країни і встановлював порядок спадкової династії. В 1933р.наслідним принцом був призначений старший син короля – Сауд.

Для осілих жителів країни Ібн Сауд був королем і еміром, тобто феодальним правителем і одночасно, як і його предки, носієм титулу імама – духовного голови мусульманської общини (умми). Аравійські кочівники, крім того, бачили у роді Саудідів свою племінну знать, як осіла у містах. На свій розсуд і на певний термін король призначав емірів (губернаторів) окремих провінцій, за виключенням Хіджазу, де правив генеральний намісник (віце-король).

Створення централізованої держави забезпечило безпеку жителів, припинилися міжусобиці . Але податковий гніт зріс: головний із податків був закат – із осіб відповідно їх господарської діяльності. Мінімальна кількість верблюдів, які обкладалися податком дорівнювала п'яти, овець – сорока, велика рогата худоба – тридцять. Закат на зрошувальні землі = 5% врожаю, на незрошувальні – 10%. Із срібла брали податок у розмірі 2,5% його вартості, із золота – 5%. Податок на торговий капітал і його приріст складав 2,5%. Ще був податок на паломників. Але проте наскільки бідною була ця держава свідчить цифра 1,5 млн. фунтів стерлінгів – загальний прибуток від податків у 1927р. Головні видатки із казни йшли на армію, допомогу сиротам і вдовам загиблих воїнів, пораненим і хворим, чиновникам, на освіту.

У столиці Ер Ріяді жила ціла армія бідняків, які два рази на день отримували харчі на королівській кухні. Їх було від 2 до 10 тис. чол.

На початку 1933р. „Стандарт Ойл Калифорниа" (СОКАЛ) запланувала пошуки нафти на території Саудівської Аравії для чого потрібна була концесія. І хоча конкурентами були англійські компанії, концесія дісталась СОКАЛ за 100 тис. фунтів стерлінгів золотом. Одна із причин цього полягала в тому, що на Близькому Сході у американців не було імперського минулого як у англійців. Потім СОКАЛ і її філіали передали половину акцій „Тексал Ойл Компани". Так в 1944р. була заснована знаменита „Арабиен Америкен Ойл Компани"(АРАМКО).

В обмін на концесію компанія погодилася виконувати ряд умов, в тому числі:

1) надати Саудівській Аравії позику в 50 тис. фунтів стерлінгів повстань. Англійці збільшили кількість військ, розмістили свої ВПС. В 1928 – 1934 рр. англійці силою відновили свою владу у Південному Йемені, хоча повстання племен продовжувалися.

Прагнучи зміцнити своє положення, англійці в 1937р. видозмінили систему управління колонією і протекторатами. Аден був оголошений колонією корони, тобто він управлявся безпосередньо із Лондону. Головою колоніальної адміністрації Адена замість політичного резидента стає губернатор, який одночасно був головнокомандуючим збройними силами. З урядами іншої території підписувалися конвенції і договори про протекторат. Всі колишні протекторати входили тепер до складу утворених Західного або Східного протекторату Аден. В роки Другої світової війни Аден став для Англії важливою військово-стратегічною базою.

На початку ХХ ст. територія історичного Йемена, який розташований на півдні і південно-західній частині Аравійського півострова, ще залишалася поділеною на декілька частин. Тут були англійці, емір і секта зейдітів. Ієрархічний поділ населення відповідно релігії. Головна влада була у шейхів та османів.

Територія Йемена була театром військових дій під час Першої світової війни. Турецькі війська тримали під загрозою англійців у Адені. Тільки в результаті поразки у війні турецький командуючий військами в Північному Йемені припинив військові дії і капітулював.

В економічному відношенні Північний Йемен відсталий. Міста Сана, Холейда, Танза типові міста феодальної епохи. До 1963р. Йемен не мав власної валюти. У обіході були срібні монети – так звані талери Марії-Терезії вагою в одну унцію (28,35 гр.) і містили до 90% чистого срібла. У місцевого населення вони отримали назву ріали. Сільським господарством займалося 90% населення. Основними культурами були сорго, просо, ячмінь, бобові, кофейні дерева, фінікові пальми, а також овочі, цукрова тростина. Йемен славився своїм знаменитим кофе – мокко (від назви порту Мохи, через який він вивозився). Із тварин розводили овець і кіз. Із птахівництва розводили курей, розвинене було бджолярство. Поширене було рибальство. Були різні форми землеволодіння – общинно-колективна, приватна, дрібноселянська. Напередодні Другої світової війни Північний Йемен обрав нейтралітет, погіршилася економічна ситуація, посилився опозиційний рух.

Йорданія

Що стосується Йорданії, то в другій половині 20-х років британський уряд вирішив, що необхідно юридично оформити напівколоніальний статус Трансіорданії. 20 лютого 1928р. в Єрусалимі було підписано двосторонній договір, згідно якого „законодавча і виконавча влада буде здійснюватися в частині підмандатної території, відомої під назвою Трансіорданії, його Величністю еміром". В той же час за британським верховним комісаром в роках на ловлю перлів виходило до 500 кораблів де знаходилося до 20 тис. чол.. Головна господарська культура це фінікова пальма. Ремесла – гончарне, ткацтво, покраса, плетіння, основні професії – моряки, суднобудівельники, рибаки.

У 20-х рр. почалася боротьба між американськими та англійськими компаніями за бахрейнську нафту. 12 червня 1930р. дочірня організація „Стандарт Ойл Компани оф Калифорния" – „Бахрейн Петролеум Компани"(БАПКО) – підписала з шейхом Хамадом угоду на пошуки і добування нафти на протязі 69р. В 1932р. в центрі о. Бахрейн почала давати нафту перша свердловина, а в 1934р. із Перської затоки вийшов перший танкер з бахрейнською нафтою. Це вплинуло на економіку і політичне життя країни. Зародження арабського націоналізму, піднесення національно-визвольного руху. В 1934р. британський парламент затвердив біль про офіційний статус Бахрейну як „незалежної держави".

Під час Другої світової війни країну потрясали мітинги і демонстрації, висадка американських військ і нальоти італо-німецької авіації. В 1944 – 1945 рр. влада почала „наводити порядок", були арештовані небезпечні для режиму політичні і громадські діячі, незадоволення народу було придушено.

На поч. ХХ ст. Катар був однією із найбільш відсталих країн Арабського Сходу. Населення 20 тис. чол. в основному кочівники і осілі. 3 листопада 1916р. Англія встановила свій протекторат над Катаром. Під час нафтового буму все більший вплив у Катарі почали завойовувати американці в особі власників „Стандарт Ойл оф Калифорния". 17 травня 1935р. шейх Абдалла підписав концесійну угоду на 75 років з британською нафтовою компанією „Петролеум Девелопмент оф Катар", яка отримала практично необмежені повноваження на всій території країни. В 1938р. почалося видобування нафти яке було перерване початком Другої світової війни.

Війна не принесла покращення в економіку і суспільне життя. У м.Доха розквартировані англійські збройні сили, престиж династії падає, країна наповнена дешевими англійськими та американськими товарами що вдарило по ремеслу, землеробству, торгівлі, риболовлі. Криза зачепила і кочове скотарство, позбавивши його ринків збуту. Збільшилася еміграція. В 1939 – 1945 рр. кількість корінного населення Катару скоротилася з 30 до 25 тис. чол.

Південний і Північний Йемен

Південний Йемен на початку ХХ ст. був найбільш відсталою частиною арабського світу. Головне місто країни – Аден – був англійською колонією, більша частина іншої території – протекторатами Англії. Країна являла собою ряд феодально-племінних держав, які ворогували між собою. Під час Першої світової війни відбулося ряд золотом;

2) щорічно виплачувати 5 тис. фунтів стерлінгів золотом аж до відкриття комерційних запасів нафти;

3) після відкриття запасів нафти уряд повинен був отримати плату 4 шілінга золотом або його еквівалент за кожну тонну добутої нафти і ряд інших дрібних вимог. В свою чергу, уряд звільняв компанію, її підприємства від всіх прямих і непрямих податків, мит і т.д. Умови угоди виявилися надзвичайно вигідними для компанії, в той же час вони відображали тогочасне співвідношення сил. Концесійна угода давала американцям виключне право на період 60 років досліджувати, розшукувати, переробляти, продавати і т.д. нафту і нафтопродукти. Компанії була надана територія з виключними правами розміром 400 тис. кв. миль, майже весь схід Саудівської Аравії.


 
 

Цікаве

Загрузка...