WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Історія цивілізації Майя - Курсова робота

Історія цивілізації Майя - Курсова робота

Падіння Майяпана пролунало похоронним дзвоном над всією цивілізацією майя. Майяпан був останнім містом на Юкатані, якому вдавалося підкорити собі інші міста. Після його падіння конфедерація розпалася на 16 міні-держав, що суперничали між собою, кожна з яких боролася за територіальні переваги силами власної армії. У постійних війнах міста піддавалися набігам: захоплювали в основному молодих чоловіків, щоб поповнити ними військо або принести їх у жертву; підпалами, змушували хліборобів підкоритися. У безперервних війнах архітектура й мистецтво були занедбані.

Незабаром після падіння Майяпана, усього через кілька десятиліть, на півострові висадилися іспанці, і доля майя була вирішена. Колись один пророк, слова якого приводяться в "Книгах Чілам-Балам", пророкував появу чужоземців і її наслідки. От як звучало пророцтво: "Приймайте ваших гостей, бородатих людей, які йдуть зі сходу... Це початок загибелі"22. Але ті ж самі книги попереджають і про те, що не тільки зовнішні обставини, але й самі майя будуть винні в тому, що трапиться. "І не було більше щасливих днів, – говорить пророцтво, – розсудливість нас залишила". Можна подумати, що задовго до цього останнього завоювання майя знали, що слава їх потьмяніє й давня мудрість забудеться. І все-таки, немов передбачаючи майбутні спроби вчених викликати з небуття їхніх світів, вони висловили надію, що коли-небудь голоси з минулого будуть почуті: "Наприкінці нашої сліпоти й нашої ганьби все відкриється знову"23.

Індіанці, що належать до лінгвістичної групи майя, розділилися на три основних галузі: майя, кіче, хуастеки. Нащадки індіанців майя усе ще живуть у цьому великому районі. У наші дні ареал перебування майя поширюється на 5 країн – Південну Мексику, Гватемалу, Беліз, Гондурас, Сальвадор і його спадщину становить приблизно 6 млн. осіб. Звичайно, вони більше не живуть у могутній імперії, але сповнені рішучості не забувати традиції своїх предків. Вони зберегли традиційну культуру. Займаються землеробством, соляним промислом, рибальством, працюють на плантаціях кави. Деякі жінки наймаються прислугою в містах. У сучасних майя розвинені бджільництво, птахівництво, тваринництво (корови, свині, коні, кози, осли, вівці). Зберігаються ремесла: гончарство, вишивка, плетиво, теслярство, різьблення по дереву, у горах – візерункове ткацтво, виробництво прикрас, музичних інструментів, черепиці, човнів. Переважає прямокутне житло з жердин, очерету, соломи з високим дахом, критої пальмовим листям, часто білене зсередини й зовні. Традиційний одяг використовували по святах: чоловіки й жінки носять візерункові пояси, жінки – широкі спідниці, плащі24.

Дохристиянські культи й вірування тісно переплелися з католицизмом: культ гір, печер, колодязів, хреста, аграрна й поминальна обрядовості, шаманство, чаклунство, знахарство. У ритуалах користуються древнім календарем майя. Збереглася міфологія, пісні, легенди, казки, танці.

Мова майя існувала до заборони її церквою в XVI ст. А сьогодні в майя навіть немає єдиної загальної мови. Навіть іспанською (яка є державною мовою для країн, в яких проживають майя) володіють не всі. Лінгвістичне сімейство майя включає більше двох дюжин живих мов. Деякі (наприклад, мочо) на грані зникнення, а деякі (какчікель) процвітають. Сучасні майя користуються писемністю на основі латинського алфавіту.

5. Занепад цивілізації майя

Уже в ІХ ст. н. е. у південних районах проживання майя відбулося швидке скорочення населення в Юкатані. Міста залишають жителями, занепадали системи водопостачання. Із середини Х ст. н. е. більше не будували кам'яні споруди. Дотепер зникнення цивілізації майя є предметом суперечки дослідників. При цьому є дві головні точки зору на рахунок зникнення цивілізації майя – екологічна й неекологічна гіпотези. Екологічна гіпотеза ґрунтується на балансі взаємин людини й природи. Згодом баланс був порушений: постійно зростаюче населення зіштовхнулося із проблемою нестачі якісних ґрунтів, придатних для землеробства, а також з нестачею питної води. Гіпотеза екологічного зникнення майя була сформульована в 1921 р. О. Ф. Куком.

Неекологічна гіпотеза охоплює теорії різного виду, починаючи завоюванням й епідемією й закінчуючи зміною клімату й інших катастроф. На користь версії завоювання майя говорять археологічні знахідки предметів, що належали іншому народу середньовічної Центральної Америки – тольтекам. Однак більшість дослідників сумніваються в правильності даної версії. Припущення про те, що причиною кризи цивілізації майя стали кліматичні зміни, а особливо посуха, висловлюється геологом Геральдаом Хаугом (Gerald Haug), що займається питаннями зміни клімату. Також деякі вчені зв'язують крах цивілізації майя з кінцем Теотіуакана в Центральній Мексиці. Деякі вчені думають, що після того як Теотіуакан був покинутий, утворивши вакуум влади, що має вплив і на Юкатан, майя не змогли заповнити цей вакуум, що призвело в результаті до занепаду цивілізації25.

Список використаної літератури

 1. Відкриття Америки. Збірник. – К., 2001

 2. Галленкамп Ч. Майя. Тайна исчезнувшей цивилизации – М., 1966

 3. Галич М. История доколумбовых цивилизаций – М., 1990

 4. Гуляев В.И. Города-государства майя – М.,0 1979

 5. Гуляев В.И. Давние майя: загадки погибшей цивилизации – М., 1983

 6. Гуляев В.И. Загадки погибших цивилизаций – М., 1992

 7. Гуляев В. И. Забытые города майя – М., 1984

 8. Майкл Дж. Майя. Исчезнувшая цивилизация: легенды и факты – М., 2004

 9. Де Ланда Диего. Сообщение о делах в Юкатане – М., 1955

 10. Загубленый мир майя – М., 1997

 11. История исскуств. – Минск, 1997

 12. Керам К. Боги, гробницы, ученые – М., 1994

 13. Кинжалов Р.В. Орел, кецаль и крест: почерки по культуре Месоамерики – С-Пб., 1991

 14. Ламберг-Карловски К., Дж. Саблов. Древние цивилизации. Ближний Восток и Мезоамерика – М., 1992

 15. Паркс Г. История Мексики – М., 1949

 16. Посконина О. И. История Латинской Америки (до ХХ в.) – М., 2005

 17. Рубель В. А. Історія цивілізації Доколумбової Америки – К., 2005

Періодичні видання

 1. Де Бенавенте Мотолиниа, Горибио. История индейцев Новой Испании: (об обычаях древних и современных общин, об нынешних ритуалах и праздниках) // Латинськая Америка – 1993 - №1

 2. Кнорозов Ю., Гуляев В. Заговоривши письмена // Наука и жизнь – 1979 - №2

 3. Цивилизация доколумбовой Месоамерики: новые открытия и новые интерпретации // Весник древный истории – 1991 - №2

Інтернет ресурси

 1. www. mesoamerica. ru

 2. www. ethnologue. com. ru

 3. www. mesoamerica. narod. ru

1 Гуляєв В.И. По следам конкистадоров – М., 1976 – С. 64

2 Галленкамп Ч. Майя. Тайна исчезнувшей цивилизации – М., 1966

3 Кузьмищев В. Тайна жрецов майя – М., 1992

4 Керам К. Боги, гробницы, ученые – М., 1994

5 Керам К. Первый американец. Тайны индианцев доколумбовой епохи – М., 1975

6 Ламберг-Карловски К., Дж. Саблов. Древние цивилизации. Ближний Восток и Мезоамерика – М., 1992

7 Паркс Г. История Мексики – М., 1949

8 Галич М. История доколумбовых цивилизаций – М., 1990

9 Майкл Дж. Майя. Исчезнувшая цивилизация: легенды и факты – М., 2004

10 Де Ланда Диего. Сообщение о делах в Юкатане – М., 1955

11 Русявий А. Народ майя – М., 1986

12 Ламберг-Карловски К., Дж. Саблов. Древние цивилизации. Ближний Восток и Мезоамерика – М., 1992 – С. 157

13 www. mesoamerica. narod. ru

14 Відкриття Америки. Збірник. – К., 2001 – С. 123-125

15 www. mesoamerica. narod. ru

16 Гуляєв В.И. Древние цивилизации Мезоамерики – М., 1972 – С. 43

17 Дж. Майкл Майя. Исчезнувшая цивилизация: легенды и факты – М., 2004 – С. 39

18 Русявий А. Народ майя – М., 1986 – С. 42-43

19 Дж. Майкл Майя. Исчезнувшая цивилизация: легенды и факты – М., 2004 – С. 50

20 Керам К. Первый американец. Тайны индианцев доколумбовой епохи – М., 1975 – С. 29-30

21 Диего де Ланда Сообщение о делах в Юкатане – М., 1955 – С. 67-69

22 Галич М. История доколумбовых цивилизаций – М., 1990 – С. 153

23 Там саме. С. 155

24 Гуляєв В.И. Загадки погибших цивилизаций – М., 1992 – С. 57

25 www. mesoamerica. narod. ru


 
 

Цікаве

Загрузка...