WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Стародавня Фінікія - Курсова робота

Стародавня Фінікія - Курсова робота

І все ж основним суперником карфагенян в цей період були, як відомо, войовничі греки. Так, на початку VI ст. до н.е. карфагеняне стикалися з греками з Фокеі, що заселили Массалов (нині Марсель на півдні Франції). Проникнення до Іспанії також було пов'язано з боротьбою проти греків, і, нарешті, весь початковий етап боротьби за Сицилію пов'язаний з великими військовими зіткненнями з греками. У цій складній боротьбі зміцнилася військово-морська міць Карфагена, зміцнів його державний апарат, пристосований не тільки для пригнічення рабів і залежного населення, але розрахований і на ведення загарбницьких устремлінь пануючої верхівки карфагенського суспільства.

До цього часу держава, створена Карфагеном, включала Північну Африку, Західну Сицилію, Південну Іспанію і Сардинію.

Морські подорожі фінікійців

Збагачуючись за рахунок своїх колоній, фінські, карфагенськіє мореплавці почали поступово виходити далеко за межі Середземного моря. У цей період розквіту фінікійського і карфагенського мореплавства морський шлях стає засобом зв'язку між трьома континентами Середземномор'я і більш віддаленими країнами, які перебували за межами Гібралтару.

Фінікійці першими з народів Середземномор'я досягли берегів нинішньої Англії і тут одержували дуже цінне в той час олово. Шляхом обміну вони також отримували на узбережжі Атлантичного океану доставляється сюди сухим шляхом з Прибалтики настільки цінувався тоді бурштин.

Карфагенський мореплавці, виходячи в океан через Гібралтарську протоку, який називали вони "стовпами МЕЛЬКАРТ" (верховного бога Тіра), неодноразово плавали також уздовж західного берега Африки.

Опис однієї з таких морських експедицій відважних карфагенських мореплавців відомо і нам в грецькому перекладі. Це подорож, яка називається подорожжю Ганнона, що датується приблизно VI або V ст. до н.е. Хоча експедиція карфагенського мореплавця описана як цікавий пригодницький роман, проте всі його відомості, по розсуду авторитетних дослідників-істориків, відповідають дійсності. Можна крок за кроком простежити шлях експедиції по карті, зіставляючи дані про цю подорож з тим, що ми знаємо про географію західного узбережжя Африки.

Користуючись допомогою єгиптян, а іноді Ізраїлю та Юдеї, фінські міста відправляли морські експедиції не тільки на північний захід і південний захід, а й менш доступний тоді південь.

У даному випадку фінікійські кораблі через Червоне море досягли, ймовірно, навіть Індійського океану.

Про один з таких морських походів добре написано в Біблії, де розповідається про експедицію в багату золотом країну Офір, організованої Хірам, царем Тіра, та між Соломоном, царем Ізраїлю.

Але самим грандіозним підприємством необхідно вважати ту морську експедицію фінікійців, яку вони зробили за дорученням єгипетського царя Нехо в кінці VII ст. до н.е. Протягом трьох років вони обійшли Африку і повернулися через "стовпи МЕЛЬКАРТ", зробивши цей видатний подвиг більш ніж за дві тисячі років до Васко да Гами.

Фінікійський культура в першій половині I тисячоліття до н.е.

Фінікійський культура - культура, створена фінікійцями в IV - I тисячолітті до н.е. на території Фінікії і її колоній.

Фінікійський культура зазнала значний вплив єгиптян, ассиро-вавилонської, хеттськой, Егейській та грецької культур. Самим найважливішим досягненням фінікійців з'явився винахід фінікійського Консонантне листи у другій половині II тисячоліття до н.е., від якого походять майже всі наступні буквено-звукові системи письма.

Історики вважають, що фінікійське лист виникло або з так званого біблского "псевдоіерогліфіческого", мабуть, складового листи, або з протосінайского листа і його ранніх палестинських варіантів. Найдавнішими пам'ятниками фінікійської літератури є міфологічні тексти з Угаріта, написи фінікійських царів (Ахірама і Іехімілька з Бібла, Ешмуназара сидонською та ін.)

Власне фінікійські літературні та історичні твори до нас не дійшли, однак у творах пізніх письменників є посилання, наприклад, на праці фінікійці Санхотіатона (до цих пір не встановлено, чи існував він у дійсності).

У період еллінізму і римського панування у Фінікії була розвинена література на грецькій мові: за космогонії, за теогонії, історичні розповіді Менандра, Дія (II - I ст. До н.е.), Феодот (I ст. Н.е.), Філона Біблского (I - II ст. н.е.) і ін Ці автори посилаються на "тирські хроніки" та інші власне фінікійські твори.

З фінікійської літератури, що розвивалася в Північній Африці, відомі (крім пунійським історичної традиції, яка дійшла до нас у викладі античних авторів Діодора, Юстина, Саллюстій) твори флотоводців Ганнона і Гамількона про їх плаваннях в Атлантичному океані і праці Магона, присвячені раціональному веденню сільського господарства.

Значну роль відігравала і фінікійський наука, особливо астрономія і географічні дослідження.

Фінікійці внесли значний внесок у розвиток античної філософії. Фінікійський філософ Лишайник вважався одним з основоположників атомістичного навчання. Карфагенянин Гасдрубал, що прийняв у Греції ім'я Клітомаха, сина Діогнета, в останній чверті II ст. до н.е. став керівником Академії в Афінах.

Існувала у фінікійців і детально розроблена, мабуть, в період еллінізму граматична теорія.

Фінікійські міста з найдавніших часів були центрами високорозвиненого ремісничого виробництва.

Під безпосереднім впливом фінікійців розвивалися література та інші галузі культури народів Сирії, Палестини і Малої Азії.

Культурний вплив Фінікії позначалася і в тому, що в цей період фінікійський алфавіт поширюється в країнах Середземномор'я.

Великий вплив на фінікійську культуру того часу надають релігія і міфологія. Але вивчаються ці області важко через нестачу джерел, а також через те, що імена фінікійських богів зазвичай були табуйовані, їх не можна було вимовляти, і тому наші знання про пантеоні фінікійців можуть бути не точними. Відомо, що верховний бог фінікійців називався El, що в перекладі означає бог, його дружина - Елат (богиня) або Ашерат (дух моря). Інші боги - царі (малку) або господарі (Баал), у тому числі владика півночі - Баалцафон, господар неба - Баалша мем-, бог сонця (господар спека) - Баалхаммон, а також владики окремих місцевостей, річок тощо.

У фінських міст були боги-заступники: у Тіра - МЕЛЬКАРТ ( "цар міста"), у Сидону - Ешмун (очевидно, бог лікування), у Беріт - Велика господиня Беріт, у Бібла - богиня любові і родючості Аштарта (Астарта), що була також одним з найважливіших общефінікійскіх божеств.

У Фінікії особливо були поширені культи богів родючості. Шанувалися бог землеробства Дагон і бог вогню, полум'я і чуми Решеф.

У чаду виявлені записи найдавніших міфів, в тому числі про загибель та воскресіння Баала - бога землеробства і родючого дощу, який бореться з богом смерті Мотом і за допомогою своєї сестри - войовниці Анат перемагає його.

Інший землеробський культ бога Адоніса (фінікійське "ж адон" або "Адун" - господь) пов'язаний з міфом про бога, який народився з пшеничного зерна, померлим і після смерті потрапив у підземне царство. Його звільняє богиня родючості.

При храмах, що представляли собою відкритий майданчик, у центрі якого знаходився вівтар, існували численні колегії жерців. Поряд зі звичайними жертвопринесеннями (худоби та продуктів землеробства) у винятково важливих випадках, як-от: політичні події, при закладці стін міста, в момент смертельної небезпеки і т.п., віруючі приносили в жертву своїх малолітніх дітей.

Загальний характер фінікійської культури в I тисячолітті до н.е. залишається догматичних на довгі роки.


 
 

Цікаве

Загрузка...