WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Стародавня Фінікія - Курсова робота

Стародавня Фінікія - Курсова робота

У цей час Тир, користуючись своїм географічним положенням, вступив в тісні торговельні відносини з усіма навколишніми державами. При Хірам, ймовірно, почалася колонізація сучасної області Тунісу на африканському березі Середземного моря, а пізніше при його спадкоємців і наступників там було засновано місто Карфаген (за переказами в 814 р. до н.е.). Сприятливе географічне положення країни дозволило финикияне брати активну участь у сухопутної торгівлі з Месопотамією та долиною Нілу, а також поступово оволодіти морськими шляхами в Середземне море.

За даними, знайденим в угарі, тут разом з царською землею, яка скаржилася за службу або під умовою виконання повинності, існувала приватна власність на землю всередині сільської громади. Власне сільськогосподарське виробництво Фінікії, як і в попередній період, відігравало другорядну роль. Набагато більше значення мало використання багатств гір Лівану. Цінні породи дерева були важливим предметом експорту. Вивозилася також сірійська шерсть, пофарбована фінікійським пурпуром, а з VIII - VII ст. до н.е. - Дрібні скляні вироби.

Морська торгівля Фінікії значна вже під час єгипетського панування стала ще більше розширюватися після розпаду Єгипетської держави. Вся торгівля Єгипту перейшла тепер в руки фінікійців, їх численні торговельні кораблі постійно прибували до пристаней міст, розташованих на берегах Нілу.

Фінікійці торгували не лише своїми товарами, але і перепродували привозили з інших країн. Предметами торгівлі були раби, різноманітні ремісничі вироби, а також продукти сільського господарства й скотарства. Імовірно, у морській торгівлі активну участь брали і пересічні вільні громадяни, яких цар і знати позичали сріблом і товарами. У сухопутної караванній торгівлі, яка стала розвиватися особливо з початку I тисячоліття до н.е., коли верблюд був вже одомашнені і внаслідок цього полегшилось подолання великих пустельних і степових просторів Сирії, разом з царями і знаттю також вже могли збагачуватися деякі представники рядових вільних. Разом зі зростанням багатств відбувається все більше розшарування міст Фінікії.

Фінікійці були особливо відомі як работорговці. Хоча значна частина придбаних ними рабів призначалася на перепродаж, очевидно, і в самих фінікійських містах були у великій кількості раби, які використовувалися на суднах, у майстернях і т.п.

Історичні джерела свідчать про гострої класової боротьби у Фінікії. Про повстання рабів у Тирі, до якого, можливо, долучилися й незаможні вільні, повідомляє грецька традиція. Керував цим повстанням Абдастрат (Старатон). Це повстання, що відбулося, можливо, у IX ст. до н.е. закінчилося, за переказами, повним знищенням чоловічих представників панівного класу, а жінки і діти були розподілені між повстанцями.

Грецькі історики повідомляють нам про якісь "фінікійських нещастя", які також можна приблизно вважати повстаннями пригноблених мас фінікійських міст-держав. Але ці повстання, однак, як і інші численні повстання рабів, не приводили до змін сформованих відносин. Рабовласницька суспільство і держава як і раніше продовжували існувати в Фінікії.

У результаті внутрішньої боротьби в Тире могутність його зомліло і з кінця IX ст. до н.е. поряд з Тиром, часом перевершуючи його значенням, знову підноситься місто Сидон (сучасний Сайда в Лівані) - фінікійський місто-держава на східному узбережжі Середземного моря. Виник, мабуть, в IV тисячолітті до н.е. В II тисячолітті до н.е. був великим центром міжнародної торгівлі; вів вперту боротьбу з Тиром за гегемонію у Фінікії.

Наприкінці II - початку I тисячоліття до н.е. Сидон брав участь у фінікійської колонізації Західного Середземномор'я. На початку I тисячоліття до н.е. перебував під владою Тіра. У 677 р. до н.е. зруйнований ассирійцями; потім відбудовувався заново. У другій половині VI ст. до н.е. Сидон увійшов до складу Перської держави Ахеменідів.

Однак незабаром період повної незалежності фінікійських міст приходить до кінця. З другої половини VIII ст. до н.е. ассірійські війська стали все частіше доходити до берегів Середземного моря, і, хоча економічне значення фінікійських міст зберігається, врешті-решт все фінікійські міста-держави, крім Тіра, були змушені підкоритися Ассирії.

З кінця VII ст. до н.е. почали знову посилюватиметься Єгипет і Вавилон, і фінські міста-держави потрапили в залежність від них. У другій половині VI ст. до н.е. Фінікія була включена до складу Перської держави. При цьому фінікійські міста як і раніше зберігали своє самоврядування та свою роль багатих центрів торгівлі. Фінікійський флот становив опору перської могутності на море.

Фінікійська колонізація Середземномор'я

У першій половині I тисячоліття до н.е. фінікійські держави встановлюють і повсюдно зміцнюють своє фактичне могутність і панування на Середземному морі.

Середземне море - велике внутрішнє море, що знаходиться між трьома найбільшими материками Східної півкулі: Європою - на півночі та заході, Азією - на сході і Африкою - на півдні. Своєму географічному положенню вона зобов'язана своєю назвою.

На заході Середземне море через вузький Гібралтарську протоку з'єднується з Атлантичним океаном. На північному сході його затока - Егейське море - повідомляється вузьким Дарданелльська протокою з Мармуровим морем, через нього і протоку Босфор - з Чорним морем, а через Чорне море і Керченська протока - з Азовським морем.

Довгий і вузький Апеннінський півострів (Італія) на півночі і виступ африканського берега в районі сучасного Тунісу на півдні ділять Середземне море на східну і західну частини. Західне Середземномор'я закінчується Піренейським півостровом. У східній частині Середземного моря панівне становище займає Балканський півострів (Греція), який відокремлюється від Апеннінського півострова Іонічним і Адріатичним морями, а від Малої Азії - Егейського і Мармурового морями.

На всьому протязі Середземного моря розкидані численні великі та малі острови. У Західному Середземномор'ї розташовані найбільші острова Корсика і Сардинія, а також Сицилія, які є продовженням Апеннінського півострова.

Біля берегів Піренейського півострова розташовані Балеарські острови. Балканський півострів з його порізаними берегами оточений численним острівним світом. Изрезанность берегів, велика кількість заток і бухт, островів поряд з сприятливими кліматичними умовами сприяли ранньому розвитку мореплавання.

Сприятливі кліматичні умови Середземномор'я сприяють вирощуванню самих різноманітних культурних рослин, у тому числі різних хлібних злаків і садових культур. З садових культур в давнину, як і в даний час, повсюдно вирощувався виноград і оливкові дерева. Жаркий і вологий клімат Середземномор'я, як не можна краще сприяв вирощування цих культур.

Три-чотири тисячі років тому розвитку садівництва сприяло й те, що клімат був вологим, ніж зараз. Середземномор'ї у той час буяло великими лісами, які згодом були вирубані.

Країни Середземномор'я були багаті корисними копалинами. Ще в давнину мідну руду отримували з островів Кіпр і Сардинія і з Піренейського півострова (Іспанія); залізну руду з Малої Азії, з острова Ельба і з Іспанії; срібло видобувалося в Малій Азії, Греції, Іспанії.

Розвиток виробництва бронзи вимагало видобутку олова, і його завозили з Іспанії або з Британських островів. Чудовий різнокольоровий мармур був у Греції та Італії. У багатьох місцях були великі поклади високоякісної глини, що сприяє розквіту гончарного виробництва.

Велике значення для Передньої Азії мали зв'язки з країнами Східного та Західного Середземномор'я.

Зростали потреби в міді, олові, залозі. Для країн Середземномор'я зв'язку з передовими областями культури в Передній Азії мали не менше значення.

На початку I тисячоліття до н.е. цей зв'язок здійснювалася переважно фінікійськими мореплавцями. Не обмежуючись обміном, вони, як уже зазначалося, займалися і работоргівлею, перетворюючи таким чином узбережжя Середземного моря в додаткове джерело, звідки надходили раби для давніх рабовласницьких держав.

Створення на Середземноморських узбережжях фінських колоній також ставиться до цього часу.

Головною їхньою метою була організація обміну, однак, у деяких випадках вони перетворюються на цілком самостійні землеробські рабовласницькі держави.


 
 

Цікаве

Загрузка...