WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Великі географічні відкриття XV-XVII ст. Їх значення для людства і становлення епохи колоніалізму - Курсова робота

Великі географічні відкриття XV-XVII ст. Їх значення для людства і становлення епохи колоніалізму - Курсова робота

В той же час, використовуючи своє сприятливе географічне положення для участі в легальній торгівлі з колоніями Іспанії та Португалії, для розвитку контрабанди як ремесла, а також стимулювання корсарства та піратства Англія тим самим брала активну участь в перерозподілі колоніальних багатств.

Англійський економіст Джон Кейнс висловив оригінальну думку що золото і срібло Перу фактично сприяли створенню британської імперії. Він писав, що привезені в Англію піратом Френсісом Дрейком скарби, які були найбільшою здобиччю піратства всіх часів поклали початок зовнішнім капіталовкладенням країни. Англійська королева Єлизавета скористалася вдачею свого адмірала і повністю виплатила зовнішній борг, а значну частину капіталу - 42000 фунтів стерлінгів, вклала в компанію Леванту. Частина прибутків компанії пішла на створення відомої Вест-Індійської компанії. Це в першу чергу переворот в свідомості людей. Відкриття покінчили з легендами і міфами про форму Землі та невідомі території і їх населення. Якщо до цього Захід був відносно замкнутим регіоном, то в XV-XVII ст. відбулися помітні зміни. Подорожі Колумба та його послідовників, плавання Магеллана за кілька десятків років зробили справжній переворот в географії. Величезних успіхів досягла астрономія. Успіхи мореплавства відкрили шляхи розвитку світової торгівлі та зв`язків між віддаленими територіями.

Від, головним чином, плавання на невеличких кораблях мореплавці перейшли до океанічного, використовуючи каравели і нефи. Справжній бум у суднобудуванні та науці мореплавства стався у XVI ст., коли з`явилися принципово нові морські судна та навігаційне устаткування, багатопалубні військові кораблі та вантажні - для перевезення людей, худоби, коштовностей. Наука, література опанували оригінальну і надзвичайно важливу для пізнання світу і людини проблематику: географічні відкриття, подвиги і пригоди, невідомі тварини, нові раси, самобутні культури і своєрідні релігійні системи, інше зоряне небо. Особливо прогресували природничі науки та фізика, отримали стимул для свого розвитку соціально-історичні науки, зароджувалися антропологія та етнографія. Людство почало жити в новому часі, новій епосі. Недаремно більшість істориків вважають 1492 роком закінчення епохи феодалізму та початку нового часу.Отже, для Великих географічних відкриттів були серйозні історичні і економічні передумови: для подальшого розвитку європейські країни потребували дорогоцінних металів: золота і срібла, була необхідна для подорожей техніка: достатньо був розвинений флот. Крім того, Схід сприймався, як скарбниця. Значно поліпшилось і збагатилось харчування європейців. Найбільшого значення набула картопля завезена з Перу у 1533 році. На початку XVIII ст. цей коренеплід набув значного поширення в Європі, перетворившись на другий хліб. Не меншу популярність здобула кукурудза, яка суттєво вплинула на розвиток тваринництва.

Дізнались європейці про томати, квасолю, велику кількість фруктів. Дізналися і про тютюн.

Без сумніву європейська матеріальна і духовна культура збагатилася досягненнями народів Азії. Схід став для Європи першим постачальником екзотики, а східні мислителі стали для освічених європейців зразком мудрості і досконалості. Але реальність Америки з її самобутніми індіанськими цивілізаціями, які несподівано виринули з туману віків, просто приголомшили гуманістів Європи. Особливе значення мала полеміка про людську сутність індіанців.

Не припинилася вона і після булли папи Павла III від 1537 р., яка визнала індіанців "справжніми людьми". Багато європейських гуманістів виступило на захист індіанського населення та населення Африки та Азії. Велася боротьба за права людини та расове рівноправ`я.

Прагнення до наживи поєднувалось на Піринейському півострові з релігійним фанатизмом – результатом багатовікової боротьби християн проти мусульман, постійно підбурюваним духівництвом, яке мріяло про поширення католицької віри на всіх "язичниціких", що жили у Східній і Південній Азії. Внаслідок чого захоплені землі швидко колонізувалися і християнізувалися. Католицька церква насаджувала свої інституції, в тому числі інквізицію, особливо постраждали Африка та Америка. В Америці було знищено до 90% корінного населення. Африка перетворилася на джерело чорних рабів. Колоніальні держави відкривали на узбережжі Африки факторії, що займалася відловом людей. Цілі африканські народи зникали з лиця землі, знищені работоргівлею. Історія людства ще не знала такого масового викрадення та поневолення людей.

В результаті великих географічних відкриттів в економіці Нідерландів і Англії відбувся бурхливий капіталістичний розвиток, який послужив розвитку класу буржуазії, а також розвитку торгівлі і т.п.

Таким чином, в країнах світу Великі географічні відкриття викликали неоднозначну реакцію економічного розвитку. Франція, Іспанія і Португалія слабше користувалася результатами відкриттів, оскільки відсутність економічних стимулів призвела тільки до зростання розкоші серед правлячих класів.

Значення Великих географічних відкриттів в історії людства величезне. Вони ознаменували нову еру в географічному дослідженні Землі, дали поштовх до розвитку багатьох областей природознавства, сприяли інтенсифікації світової торгівлі. Лише після цих видатних відкриттів були стерті "білі плями" на географічній карті Землі.

Таким чином, Великі географічні відкриття послужили змінам в економіці і соціальній структурі суспільства багатьох країн світу.

Список використаних джерел

 1. Бейклесс Дж. Америка очима першовідкривачів. - М: Політіздат, - 1969. - 328с.

 2. Бекер Дж. История географических открытий. - М., 1960.

 3. Великие тайны океана: В 2 т.: Энциклопедия / Пер. с фр. Л. Деревянкиной, А.Григорьева. - М.: ЭКСМО, 2002.

 4. Большая Советская Энциклопедия: В 30 т. - М., 1971. - Т. 4. - 600 с.

 5. Варшавский Анатолий, Колумбы каменного века. – М., - Знание, - 1978.

 6. Верн Жюль. История великих путешествий. - М.,1993.

 7. Всемирная история. Учебник для вузов. / Под ред. Г.Б. Поляк, А.Н. Маркова. - М.: Культура и спорт, ЮНИТИ, - 1997. – 496 с.

 8. Гарсіласо де Ла Вега, Історія держави інків. - Москва: - АСТ, - 2005 - 408с.

 9. Гришин Ю.А. История мореплавания. – М., Транспорт, 1972.

 10. Гумилевская М.В. Как открывали мир: Из истории путешествий и открытий.- М., 1977. - 366 с.

 11. Кабеса де Вака. Кораблекрушения. – М., 1975. – 115 с.

 12. Корней Коломов. Таинственный пилот экспедиции Васко да Гамы // Зеркало недели. - № 17, - 2002., с. 15 – 19.

 13. Крижанівська О.О., Крижанівський О.П. Історія середніх віків. - К., 2004. - 368 с.

 14. Крип'якевич І.П. Всесвітня історія: У 3 кн. - К., 1995. - Кн. 2. - 424 с.

 15. Кунін К.І., Магеллан - Москва: - Політіздат, - 1958 - 402с.

 16. Ланге Пауль Вернер. Подобно солнцу... Жизнь Фернана Магеллана и первое кругосветное плавание. - М., 1988.

 17. Лієлайс А. Конкістадори. - Київ: - Україна, - 1996 - 367с.

 18. Лебедєв М.К. Вперше навколо землі. Подвиг Магеллана. - К., 1950.-48 с.

 19. Магидович И.П. История открытия и исследования Северной Америки в 5-ти т. - М., 1962. - 476 с.

 20. Магидович І.П. Нариси по історії географічних відкриттів. - М: Віче, - 2000. - 389с.

 21. Маркс и Энгельс. Сочинения, т. Х.

 22. Моррісон С.Е. Христофор Колумб, мореплавець - Москва: - Політіздат , - 1958 - 412с.

 23. Муромов И.А. Сто великих путешественников.– М.: Вече, - 2001. - 656 с.

 24. Мюллер В.К. Путешествия Христофора Колумба. - М., 1960.

 25. Пащук В.В. Викрадення континенту - Київ: - Україна, - 1991 - 320с.

 26. Пигафетта Антонио. Путишевствия Магеллана. – М., 1950.

 27. Путешествия Христофора Колумба. Дневники, письма, документы / Пер. с испан. Света Я.М. / Под ред. Магидовича И.П. - М., 1961. - 515 с.

 28. Ревзин Г. Колумб. - М., 1947. - 362 с.

 29. Свет. Я.М. История открытия и исследования Австралии и Океании. – М., 1966. – 400 с.

 30. Семенов В.Ф. Історія середніх віків. Пер. з рос. - К., 1975. - 528 с.

 31. Сенкевич Ю.А., Шумилов А.В. Их позвал горизонт. - М., 2002. - 234 с.

 32. Фрадкин Н.Г. С четырех сторон горизонта. - М., 1962. - 142 с.

 33. Хазанов А.М. Португалия и мусульманский мир (XV–XVI вв.) - М., 2003.

 34. Хазанов А.М. Путешествие Васко де Гамы. - М., 2000.

 35. Хрестоматія з історії середніх віків: У 3 т. / За ред. Граціанського М.П., Сказкіна С.Д. - К., 1953. - Т. 3. - 340 с.

 36. Эрдёди Януш. Борьба за моря. Эпоха Великих географических открытий. – Будапешт, - 1979. - с. 163.

 37. http://savelaleksandr.narod.ru/

 38. http://spain.com.ua/ua/islas_canarias_espana

 39. http://www.geografia.ru/Gama8.html


 
 

Цікаве

Загрузка...