WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Пам’ятки культури Стародавньої Персії - Курсова робота

Пам’ятки культури Стародавньої Персії - Курсова робота

Сходи, що ведуть в інший палац, так званий тріпілон, прикрашені по зовнішній стороні урочистим ходом царської гвардії, а по внутрішній — ходом слуг, що несуть баранів, судини, бурдюки з вином. Біля східних дверей ападани Дарія—Ксеркса зображений сидячий на троні цар царів Ахеменідської держави Дарій I, а за ним стоїть спадкоємець престолу Ксеркс. Руки обох підняті і протягнуті в жесті поклоніння символу царського божества — Хварені. У північного входу в тронний зал показаний цар царів, що бореться з чудовиськом, у якого голова, тулуб і передні лапи лева, шия, крила і задні ноги птаха, хвіст скорпіона, — з майже таким же чудовиськом, як на деяких пам'ятниках Зівії.

Рельєфи Персеполя — повільний, настирливий, ритмічний, урочистий і пишний хід сотень солдат, вельмож, чиновників, жерців, сотень представників підвладних народів. Зрідка, в певних місцях, що переривається зображенням самого царя царів на троні, який підтримують ті ж представники скорених народів, або боротьби царя царів з чудовиськом, або, нарешті, сценою нападу лева на бика — давньосхідним релігійним символом. Поняття "послідовність" виражене тут не окремими фігурами і сценами, але їх комплексами ("комплекс ападани.", "комплекс тріпілона" і т. д.). Уважний і повільний розгляд їх викликає у глядача враження, що армії царя нема числа, що царю підвладний весь світ, що сам він подібний богу і бореться з чудовиськами зла, як бореться з ними сам бог світла і добра. Канон зображення вироблений незвичайно ретельно, проходження йому видно в таких деталях, як озброєння, плаття, головні убори, віртуозне відтворення дорогоцінних судин, прикрас, деталей кінської збруї. Небагато зразків прикладного мистецтва епохи Ахеменідів, що дійшли до нас, відображені на рельєфах Персеполя з граничною точністю. Тут можна обмежитися одним прикладом: на одязі Дарія на рельєфі західного косяка дверей ападани гравіюванням зображена облямівка тканини з процесією левів.

Представлені в Персеполі "портрети" у високому ступені типізуються. Їх відмінності виражені саме через деталі убрання, корони, зброя або браслети, місце в композицій, різко виділені "етнографічні" риси.

У першій столиці Ахеменідів, Пасаргадах, яка була побудована на двадцять п'ять років раніше Персеполя, знайдені тільки залишки рельєфів, що прикрашали стіни і дверні отвори палаців. Порівнюючи їх з рельєфами Персеполя, можна прослідкувати походження "ахеменідського стилю" в скульптурі і його еволюцію. Перш за все, в Пасаргадах краще видно прототип цих рельєфів, висхідний до кам'яних ортостатів палаців, Ассирії. Їх стиль і набір образів також відноситься до месопотамської Ассирії і еламської — традиції. Деякі з них мають точні аналогії в мистецтві, Ассирії, особливо серед ортостатів ніневійського палацу Синаххеріба, де зображення людей-риб і "демонів" повторювалися безліч разів. Ці зображення, ймовірно, були сприйняті персами як "охоронці владик, Ассирії".

Можливо, що в Пасаргадах ці мотиви були повторені в якихось політичних цілях. Можливо, що тут була здійснена спроба прокламувати ідею спадкоємності влади від царів, Ассирії. Але той же хаос в "цитатах", як і в Зівії, повна втрата сенсу композицій, Ассирії, свідчать про те, що первинний релігійний акцент ніяк не враховувався. В усякому разі, тут перед нами перший приклад використання прокламативних зображень, запозичених у скрушних Ахеменідами царств, для прославляння власної величі і потужності.

Важливо, що і тут, в Пасаргадах, з величезного багатства рельєфних композицій Ассирії і Еламу вибирається обмежений круг сюжетів — тільки зображення "чудовиськ", "демонів", фантастичних істот, тільки зображення процесій воїнів і данників, царя, вельмож. У ахеменідських рельєфах немає таких характерних для мистецтва Ассирії сцен полювань, боїв, узяття міст, бенкетів, різного роду релігійних дій або пейзажів.

Весною 330 р. До. н.е. Олександр Македонській спалив ападану Персеполя, і ця подія з'явилася поворотним пунктом в історії Ірану і в історії культури. Походи Олександра на схід відкрили епоху, яку звичайно називають епохою еллінізму 15. Разом з фалангами Олександра до Ірану проникали художні смаки Еллади, її майстри і пам'ятники її мистецтва.

3. Золоті посудини

Влітку 1958 р., розчищаючи від залишків перекриттів, що звалилося, одне з приміщень у фортеці Хасанлу (район оз. Урмія), археолог Р. Дайсон наткнувся на руку людини, кістці пальців якої були покриті зеленим окислом від пластин бойової бронзової рукавички. "Коли я почав розчищати кістки, — пише Р. Дайсон, — блиснуло золото. Спочатку я подумав, що це золотий браслет, але золото йшло все глибше і глибше, поки нарешті не з'явилася важка золота посудина. Ретельне розчищення ще двох скелетів знайдених поряд показало: посудину виносила з будівлі, що горить, одна з цих трьох людей; всі вони у момент пожежі знаходилися на другому поверсі. Звалилися перекриття, і перший з них впав обличчям вниз на витягнуті вперед руки; його залізний меч з обкладеною золотим листом рукояттю при цьому ранив його в груди. Другий — той, хто ніс посудину, — впав на правий бік, його права рука в рукавичці з бронзових пластин виявилася притиснутою до стіни, судина впала поряд з ним, а голову йому проломив його важкий бронзовий шолом. Коли людина з судиною падала, третій воїн знаходився зліва від нього. Цей воїн теж впав вниз, спіткнувшись об ногу другого воїна, а зверху повалилися залишки даху і стін".

Фортеця Хасанлу — ставка одного з місцевих царів — пережила облогу і нищівний розгром, мабуть, в кінці IX або самому початку VIII ст. до н.е. Золота посудина, яка воїни з охорони палацу або храму намагалися врятувати, була сакральним предметом. На ньому (його розміри 20,6x28 см, вага — 950 г) вгорі зображені три божества на колісницях, в двох колісницях запряжені мули, в одній — бик. Перед биком стоїть жрець з посудиною в руці. Представлені, ймовірно, божество грози, дощу або неба (з пащі бика ллється вода), божество даної країни в короні з рогами і сонячне божество (з сонячним диском і крилами).

На посудині більше двадцяти різних персонажів— богів, героїв, звірів і чудовиськ, сцени заклання овець, боротьби героя з людино-драконом, ритуальним вбивством дитини, польотом дівчини на орлі. Все це, звичайно, ілюстрації до якихось міфів.

Швидше за все це ілюстрації до місцевих хурритських міфів, де головним героєм виступає син хурритського божества Ану, драконобієць Куммарбі. Саме судина з Хасанлу відкриває серію творів торевтики, техніка і стиль яких свідчать про нову місцеву школу, про крупний художній центр, що утворився в Північно-західному Ірані в кінці II або початку I тисячоліття до. н.е.

Більше десятка золотих посудин, виконаних в схожій техніці і близьких по стилю, були виявлені іранськими археологами в 1962 р. під час розкопок могильника Марлік (у Гіляні, в 14 км на схід від сіл Рудбар).

У Ірані вже відвіку ведуться нелегальні розкопки — селяни розкопують стародавні пам'ятники, і в антикваріаті з'являються іноді чудові витвори мистецтва, на жаль, повністю позбавлені наукової документації. Так трапилося і цього разу: золоті кубки, знайдені "десь в Гіляні, біля р. Амлаш" (центр району, де розташований Марлік), з'явилися і в антикварних лавках і в приватних колекціях вже у середині 50-х. р.. Разом з ними продавалися прекрасні керамічні зооморфні посудини — скульптури, що зображали або биків, або антилоп. Археологічний департамент Ірану направив в цей район наукову експедицію. Вона і відкрила на горбі Марлік 53 могили (кам'яні могили чотирьох різних видів). Там були знайдені золоті кубки (деякі дуже великі — заввишки до 20 см, вагою більше 300 г; один з них відтворювався навіть на сучасних іранських грошових знаках), срібні і бронзові посудини, бронзова зброя, деталі кінської збруї, кераміка, зокрема безліч зооморфних посудин — зебувидних биків, прикраси і т.д.

Серед марлікських знахідок — хай і не дуже визначені по даті, але чудові твори торевтики. На посудинах з Марліка взагалі немає сюжетних зображень. Тут представлені по перевазі птахи і звірі, реальні і фантастичні, тут зображення чітко діляться на регістри.

Розглянемо одну з цих судин — великий золотий кубок (висота 20 см, вага 229 г) з "історією кози". Керівник розкопок в Марліці Е. Негахбан так описує зображення на ньому: "У нижньому ряду (А) маленька кізка смокче молоко матері. У другому ряду (В) — молода коза, у якої тільки що відросли роги, обгризає листя "дерева життя". У третьому ряду (С) зображений дикий кабан (ймовірно, той, що задер козу). У четвертому ряду (D) простягнуто тіло кози вже старої, про що свідчать її довгі заломлені роги; її нутрощі клюють два величезних хижих птахів. У п'ятому ряду (Е) невелика за розмірами істота, ембріон або, можливо, мавпа, зображено таким, що сидить перед невеликим предметом. Якщо це ембріон — він повинен позначати нове народження; якщо ж мавпа — то, ймовірно, вона розповідає всю цю історію. Для стародавніх іранських казок характерний, що саме тварина, найчастіше — мавпа, розповідає їх"


 
 

Цікаве

Загрузка...