WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → Рушійні сили процесу антропогенезу - Курсова робота

Рушійні сили процесу антропогенезу - Курсова робота

На думку антропологів, гомініди дивергирували від людиноподібних мавп від 10 до 4 млн. років тому, але у нас немає майже ніяких викопних залишків по предках гомінід, що відноситься до цього періоду.

Накопичені в даний час наукові дані дозволяють вважати "колискою людства" Північно-східну Африку. Якнайдавніший з відомих предків людини - рамапітек (Ramapithecus) - відомий тільки по декількох зубах і фрагментах щелепи, вік яких визначається в 9-14 млн. років тому. Невідомо, чи був він прямоходячим. ( Мал. 3)

Початкові стадії антропогенезу почалися 2,5 - 3 млн. років тому з виникненням австралопітека африканського (Australopithecus Africanus), який був прямоходящим, володів розвиненим мозком і виготовляв знаряддя праці. Проте, частина сучасних фахівців не вважає який-небудь відомий різновид австралопітека прямим предком сучасних людей, а вважає, що це була бічна (тупикова) гілка еволюції, і, отже, архантропи лише мали з австралопітеками загального предка.

Перші безперечні залишки гомінід, віком від 4 до 3,5 млн. років, знайдені в Ефіопії і віднесені до роду Australopithecus. Майже повний скелет австралопітека, що прозвав Люсі, належить дорослій жінці, що жила приблизно 3,5 млн. років тому. За життя вона ходила на двох ногах, тобто випрямившись; зростання її досягало одного метра, хоча чоловіки, що відносилися до того ж вигляду, були крупніші. Питання про те, чи вела Люсі повністю наземний спосіб життя або проводила значну частину часу на деревах, викликає розбіжності. (Мал. 4.)

Зуби австралопітеків були дуже схожі із зубами сучасної людини (невеликі різці і ікла); проте великі масивні щелепи і головний мозок, який був трохи крупніший, ніж у людиноподібних мавп, що нині живуть, наближають їх до останніх. Мабуть, ці гомініди збирали падаль і полювали.

Пізніші австралопітеки були, поза сумнівом, прямоходячими і жили на землі, так що руки у них були вільні і вони могли ловити тварин, кидати камені і здійснювати інші дії. Купи кісток тварин, найдені разом з викопними залишками австралопітеків, що відносяться до періоду близько 2,5 млн. років тому, свідчать про те, що м'ясо стало постійною частиною їх дієти. Ці гомініди користувалися також грубими кам'яними знаряддями. (Мал. 5.)

Можна лише будувати гіпотези, що переваги, що створюються кооперацією під час полювання і груповим захистом, могли викликати відбір, що привів до розвитку мови як засобу спілкування.

Homo erectus - вигляд, від якого, як вважають, відбулася сучасна людина, з'явився приблизно 1,5 млн. років тому. Його щелепи, зуби і надбрівні дуги все ще залишалися масивними, але об'єм головного мозку у деяких індивідуумів був майже таким же, як у сучасної людини. Деякі кістки Нomo erectus знайдені в печерах; це дозволяє припускати, що у нього було більш менш постійне житло. Окрім кісток тварин і досить добре вироблених кам'яних знарядь, в деяких печерах виявлені купи деревного вугілля і обгорілі кістки, так що, мабуть, в цей час австралопітеки вже навчилися здобувати вогонь. Можливо, що цей звичай виник в результаті використання природного вогню для того, щоб зігрітися або приготувати їжу, а також для розщеплювання каменів.

Ця стадія еволюції гомінід корелює із заселенням вихідцями з Африки інших холодніших областей. Витримати холодні зими, не виробивши складних видів поведінки або технічних навиків, було б неможливо. Очевидно, долюдський головний мозок Homo erectus був здатний знаходити соціальні і технічні рішення (вогонь, одяг, запасання їжі і сумісне мешкання в печерах) проблем, пов'язаних з необхідністю вижити в зимову холоднечу.

Тиск відбору, що зумовив еволюцію найвидатнішої особливості людини - великого головного мозку, все ще неясний і широко обговорюються. Це обговорення важко тим, що учені так і не пришли до єдиної думки з питання про те, яка залежність між величиною мозку і розвитком грон рук, з одного боку, і розумною поведінкою іншої. Ми дотепер все ще недостатньо добре вивчили власний мозок, не говорячи вже про те, що залишилося в далекому минулому мозку стародавніх гомінід, а тому можемо лише будувати припущення про те, коли і при якому тиску відбору відбувалися ті або інші зміни.

Вдосконалення знарядь праці і розвиток людини привели до наступного періоду антропогенезу, представленого сучасними людьми (Homo sapiens). Сучасний вид людини включає всього два підвиди: неандертальці (Homo sapiens neanderthalensis), 250-200 тис. років, що з'явилися, тому, і люди сучасної морфологічної зовнішності (Homo sapiens sapiens), що з'явилися близько 40-35 тис. років тому.

Неандертальці жили 250-40 тис. років тому під час льодовикового періоду. Ці люди були широко поширені по землі, жили в різних кліматичних і природних умовах і ділилися в антропологічному відношенні на різні групи, але ці групи не відповідають сучасним расам. Раніше вчені припускали, що від однієї з груп неандертальців в подальшу епоху і відбулися люди сучасного типа. Зараз неандертальців розглядають як своєрідну бічну гілку Homo sapiens. На Доні і Північному Кавказі поява людей пов'язана якраз з неандертальцями.

Перехід людського суспільства до верхнього палеоліту (35-10 тис. років тому) співпав із завершенням антропогенезу - формуванням людини сучасного фізіологічного типу. Перші люди сучасної зовнішності іменуються кроманьйонцями (по стоянці неоантропів в Кро-Маньон, Франції).

Батьківщиною сучасного людства була швидше за все Передня Азія з прилеглими областями. Близько 20 тис. років тому сучасні люди широко розповсюдилися по території Європи, Азії і Африки. У кроманьйонців розвинулася членороздільна мова, з'явилося образотворче мистецтво. В цей час істотно змінилася матеріальна культура первісної людини - високого рівня досягла технологія обробки каменя, широко використовувалися ріг і кістка, на зміну первісному стаду прийшла нова форма організації людського суспільства - рід.

Неандертальця, головний мозок якого мав такі ж розміри, як мозок сучасної людини, а череп все ще залишався важким, іноді відносять до виду Homo sapiens. Неандертальці з'явилися приблизно 100000 років тому. Залишки цілком сучасного представника Нomo sapiens вперше виявлені у відкладеннях віком 40000 років. (Мал. 6 )

Неандертальці - палеоантропи, вони коштують набагато ближче до сучасної людини, чим передуючі їм архантропи. Неандертальці розповсюдилися вельми широко. Стоянки їх на території нашої країни виявлені на Кавказі, в Криму, в Середній Азії, Казахстані, в пониззях Дніпра і Дону, біля Волгограду. Велику роль в розвитку людини починає грати заледеніння, що міняло склад тварин і зовнішність флори. Неандертальці навчилися здобувати вогонь, що було величезним завоюванням людства, що формується. У них, видно, з'явилися вже перші зачатки ідеологічних уявлень. У печері Тешик-Таш в Узбекистані небіжчика оточували роги гірського козла. Зустрічаються поховання, в яких тіла померлих орієнтовані по лінії схід-захід.

Довгі роки обговорювалося питання, де місце неандертальців на еволюційному дереві і чи могло відбуватися схрещування між ними і Homo sapiens в період їх співіснування впродовж десятків тисячоліть. Якщо схрещування було можливе, то сучасні європейці могли б мати деякі гени неандертальців. Відповідь - хоч і не остаточна - одержана зовсім недавно при дослідженні ДНК неандертальця. Генетик Сванте Пебо - той самий, який вивчав ДНК з єгипетських мумій, екстрагував ДНК з останків неандертальця, що мають вік декілька десятків тисяч років. Не дивлячись на те, що ДНК була сильно фрагментована, ученим вдалося за допомогою найсучаснішого методу аналізу ДНК - методу поліміразної ланцюгової реакції (ПЛР) - встановити нуклеотидну послідовність невеликої ділянки мітохондріальної ДНК. Мітохондріальна ДНК була вибрана для дослідження тому, що в клітках її молярна концентрація в сотні разів перевищує концентрацію ядерної ДНК.

Екстракція ДНК проводилася в умовах високої стерильності - учені працювали в костюмах, що нагадують скафандри, для того, щоб запобігти випадковому забрудненню досліджуваних зразків сторонньої, сучасної ДНК. У звичайних умовах за допомогою використаного ученими методу полімеразної ланцюгової реакції вдається "читати" фрагменти ДНК протяжністю до декількох тисяч пар нуклеотидів. На зразках, що вивчаються, максимальна довжина "прочитаних" фрагментів складала близько 20 пар нуклеотидів.

Одержавши набір таких коротких фрагментів, учені відновили по ним початкову нуклеотдну послідовність мітохондріальної ДНК. Порівняння її з ДНК сучасної людини показало, що вони значно відрізняються. Одержані дані дозволяють припустити, що неандертальці складали окремий, хоч і споріднений людині вигляд.

Швидше за все, схрещування цих двох видів було неможливе - дуже великі генетичні відмінності між ними. Отже, в генофонді людини немає генів, одержаних від неандертальців. По послідовності ДНК був оцінений час розбіжності гілок неандертальця і сучасної людини, яка склала 550-690 тис. років. (Мал. 7 )

Проте одержані дані можна вважати попередніми, оскільки це результати дослідження тільки одного індивіда.

У пізньому палеоліті (40-35 тис. років тому) формується людина сучасного типа (людина, кроманьйонця). Ці люди вже значно удосконалили техніку виготовлення кам'яних знарядь: вони стають набагато різноманітнішими, іноді мініатюрнішими. З'являється метальний спис, що значно підвищило ефективність полювання. Зароджується мистецтво. Магічним цілям служив наскальний живопис. На стіни печер сумішшю природної охри з тваринним клеєм наносилися зображення носорогів, мамонтів, коней і т.д. (наприклад, Капова печера в Башкирії). У епоху палеоліту поступово змінюються і форми людських співтовариств. Від первісного людського стада - до родового ладу, який і виникає в пізньому палеоліті. (Мал. 8 )


 
 

Цікаве

Загрузка...