WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія Всесвітня → США у 60-70-х рр. - Реферат

США у 60-70-х рр. - Реферат

проголосили, і вдатися до активного ви користання методів державного регулювання економіки. У січні 1971 р. Р.Ніксон навіть заявив журналістам: "Я тепер кейнсіанець".
Економічна криза - раптове падіння, скорочення виробництва, що супроводжується розоренням значної частини підприємств, зростанням безробіття, падінням заробітної плати і курсу акцій.
Для подолання економічних труднощів було розроблено програму заходів, які дістали назву "нова економічна політика". Наслідком проведення цієї політики стало ширше державне регулювання. Вперше в мирний час було введено контроль за цінами. Непомірно зросли державні витрати на соціальні програми. Але всі ці заходи виявились малоефективними. У 1973-1974 рр. США вразила і політична криза, яка виявила всі недоліки американської політичної системи і державного апарату.
Особливості проявів кризи 1973-1975 рр. в США.
Спад виробництва супроводжувався зростанням цін і неконтрольованою інфляцією (діфляція).
Стрімке зростання безробіття.
Падіння життєвого рівня населення.
Криза перевиробництва переплелася зі структурною, сировинною і валютно-фінансовою.
Економічна криза співпала і з політичною кризою.
17 червня 1972 р. під час передвиборчої кампанії до штаб-квартири демократичної партії в готелі "Уотергейт" забрались їх політичні конкуренти, аби встановити підслуховуючу апаратуру. Вони були виявлені і заарештовані. Виник грандіозний "Уотергейтський скандал". У результаті розслідування президент Ніксон змушений був у 1974 р. піти у відставку. Одночасно було ухвалено рішення про введення державної системи фінансування виборів президента. Місце Ніксона зайняв віце-президент Джеральд Форд.
Цікаво знати.
Американський історик А.Шлезінгер називає у якості основної причини виникненняімпічменте Р.Ніксона ту обставину, що Ніксону вдалося стати занадто "сильним" президентом. У боротьбі з кризовими явищами в економіці, соціальною кризою, що була породжена війною у В'єтнамі, молодіжними бунтами, Ніксон -досвідчений, вольовий та енергійний політик - наче піднявся над конгресом, порушивши традиційне співвідношення виконавчої і законодавчої влади в США. Саме це зробило президента "незручним" і призвело до його відставки. Крім того, у засобах масової інформації розгорнулася дискусія про наслідки розрядки, її ініціатори стверджували, що розрядка вигідна лише СРСР: нібито саме Радянський Союз здобуває політичний капітал у світі, отримує суттєві економічні вигоди від режиму найбільшого сприяння у торгівлі з США.
У зовнішній політиці республіканці Р.Ніксон і Дж.Форд намагались реалізувати політику розрядки, що мало вияв у нормалізації відносин з СРСР, обмеженні стратегічних ядерних озброєнь, зменшенні загрози спалахування ядерної війни. Також США нормалізували відносини з комуністичним Китаєм (1971 р.), припинили війну і вивели свої війська з В'єтнаму (у 1975 р. комуністи перемогли у громадянській війні на півдні В'єтнама). Ця поразка породила в США т.зв. "в'єтнамський синдром" - страх бути втягнутими у тривалий кривавий конфлікт без перспективи перемоги.
Період президентства Дж.Форда (1974- 1976 рр.) найменш досліджений в історії США. Роки його правління припадають на найбільш трагічний у повоєнний час період в історії країни: економічний спад, зростання злочинності, наслідки політичної кризи, яка підірвала довіру до інститутів влади, завершення в'єтнамської війни, розчарування у суспільстві. Форду, з його врівноваженим і спокійним характером вдалося відновити довіру до посади президента, вселити в душі американців надію у майбутнє. Проте "Уотергейтський скандал" настільки підірвав престиж республіканців, що на президентських виборах 1976 р. перемогу здобув демократ Джиммі Картер, губернатор штату Джорджія, спеціаліст в галузі атомної енергетики. У роки його президентства відбувся злам у настроях американського суспільства. Воно переконалось, що неможливо вийти з кризи з допомогою державного регулювання. Для демократа Картера це мало фатальні наслідки, оскільки з ними асоціювалось державне регулювання, хоча у своїй політиці він намагався реалізувати протилежну стратегію. Зокрема, він скоротив соціальні програми. Намагався узгодити державні витрати з доходами бюджету. Ці зміни грали на руку республіканцям. До того ж, невдача у визволенні американських дипломатів у Тегерані, де відбулась ісламська революція (1979 р.), дала привід для звинувачень адміністрації в слабкості. А нова фаза енергетичної кризи (1979-1980 рр.) додала нових економічних проблем.
Питання на закріплення:
1. Назвіть президентів США 60-70-х років XX ст. Вкажіть їх партійну приналежність.
2. Що зумовило широкі соціальні рухи у 60-і роки?
3. Що таке "Уотергейтський скандал"? Які його уроки і наслідки?
III. Підсумки.
60-70-і роки стали важливою віхою в історії США. У цей час завершився той період, що був започаткований "новим курсом" Ф.Рузвельта. Американці замахнулися на досягнення "нових рубежів", створення "великого суспільства" і прагнули "остаточно побороти бідність". Та реалії 70-х років примусили США зосередитися на вирішенні зовсім інших проблем. Кризи насувались одна за одною. Америка потребувала змін.
IV. Домашнє завдання.
Буряков Ю. та Ін. Всесвітня Історія (1939-2001). 11 клас. - К: Генеза, 2001. - §8-9.
Бердичевський Я., Ладиченко Т., Щупак І. Всесвітня історія. 11 клас. - Запоріжжя: Прем'єр, 2000. - §10.
Ладиченко Т. Всесвітня Історія. 11 клас. - К.: "А.С.К.", 2002, 2003. - СС.75-80.
Гісем О. та ін. Всесвітня історія XX ст. Для тих, хто готовиться до іспитів. - К.: НІка-Центр,1999. - §50.
Гісем О. Всесвітня історія XX ст. (кінець XIX - початок XXI ст.). Повний курс. - Кам'янець-Подільський: Абетка. - 2003. - С.
Теми рефератів: "Хто вбив президента Д.Кеннеді?", "Президентство Л.Джонсона. Боротьба з бідністю", "Американська космічна програма 60-х років XX ст.", "Боротьба за права чорношкірого населення США. Мартін Лютер Юнг", "Молодіжний рух 60-х років XX ст. у США", "Війна США у В'єтнамі", "Уотергейтський скандал", "Президентство Дж.Картера".

 
 

Цікаве

Загрузка...